Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    Submodul pro halu s jaderným palivem vyroben. Firma Vítkovice Power Engineering potvrdila své kvality před společností Westinghouse

Submodul pro halu s jaderným palivem vyroben. Firma Vítkovice Power Engineering potvrdila své kvality před společností Westinghouse

Publikováno: 31.3.2014
Rubrika: Lidé-Věci-Události, Jaderné

„Stavba jaderné elektrárny je velké dobrodružství. Záleží na vzájemné důvěře, propracovanému systému komunikace a řízení," těmito slovy začal svůj projev prezident společnosti Westinghouse Electric Company pro Evropu, Blízký východ a Afriku, Yves Brachet před zkušebním výřezem modulu CA20_05 jaderné elektrárny AP1000. Celý modul CA20 je určen pro vyhořelé jaderné palivo v rámci připravované dostavby jaderné elektrárny Temelín. Prezentace zkušebního výřezu jednoho ze 77 submodulů před novináři se udála ve středu 26. března 2014 v prostorách Vítkovice Power Engineering.

Westinghouse si v červenci 2013 objednal u Vítkovice Power Engineering výrobu ukázkového modulu elektrárny AP1000. Konkrétně se jedná o výřez rohového kusu, který je součástí jednoho z největších modulů vážícího 970 tun. Výroba části submodulu s sebou neslo vysoké nároky na přesnost a kvalitu. Použity byly speciální součástky, tzv. Lentony, což jsou přivařované mechanické spojky betonářské výztuže s kónickým závitem.

Hmotnost ostravské části submodulu CA20_05 činí 8,5 tun a jeho rozměry jsou 2,5 × 2,5 × 5 metrů. “Celý projekt musel být prováděn podle amerických norem. Z toho důvodu jsme například museli pracovat s materiálem dovezeným z USA, protože evropské hutě jej v tak malém množství z ekonomických důvodů nevyrobily. Bylo potřeba se přeorientovat na imperiální jednotky (stopy a palce). Zkušební kus nám poskytl možnost ověřit si práci s těmito jednotkami, poznali jsme jak se americký materiál při svařování choval. Ocel má specifické chemické složení. Prošli jsme náročným certifikačním procesem a přípravou dokumentů potřebných pro výrobu, které vyžadují americké normy AWS,” uvedl Kamil Kučera, generální ředitel Vítkovice Power Engineering. „Naše firma nyní disponuje pěticí svářečů, kteří jsou kvalifikováni podle amerických kritérií. V případě dostavby Temelína by bylo potřeba cca stovka takto vyškolených svářečů. Umíme si připravit pracovníky z vlastních řad, čekáme jen na schválení dostavby a přesný harmonogramu zakázky,“ dodává K. Kučera.

Při odhalení ukázkového submodulu Yves Brachet prohlásil: „Tento zkušební projekt nabídl Vítkovice Power Engineering seznámení se se způsobem práce Westinghouse a světovými technickými a kvalitativními standardy jako například AISC (American Institute of Steel Construction), který se používá v Evropě, Severní Americe a Asii. Osvojení těchto standardů mohou Vítkovice Power Engineering využít po celém světě, a to i mimo jaderný průmysl."

Při stavbě elektrárny AP1000 se používá moderní metoda modulární výstavby, díky které může řada prací probíhat paralelně. Tím se zkracuje doba výstavby, snižují náklady a rovněž rizika spojená s financováním. Metoda se již úspěšně používá v USA a Číně, a to pro značnou část stavebních prací na AP1000.

“Z této spolupráce jsme si odnesli cenné zkušenosti, především v oblasti efektivní komunikace mezi specialisty Westinghouse a Vítkovice Power Enginnering. Očekával jsem třeba více jednání “face-to-face”, kterých ale nakonec vůbc nebylo potřeba a řešili jsme vše potřebné přes elektronickou poštu nebo videoconference. Ostravská firma plně prokázala, že je připravena pracovat podle nejnovějších světových standardů,” uvedl Pavel Janík, Managing Director Westingouse pro Českou republiku. 

Mise Američanů na Ostravsku ve velkém stylu

Setkání s novináři předcházely další akce zástupců Westinghouse na Ostravsku. Yves Brachet se postupně setkal s předními zástupci politiky a byznysu a jednal s nimi o potenciální výstavbě jaderné elektrárny Westinghouse AP1000 v ČR a dalších zemích. Jedno z hlavních jednání vedl s Janem Světlíkem, předsedou představenstva holdingu Vítkovice. Při té příležitosti byly podepsány dohody o smlouvách budoucích mezi Westinghouse a společnostmi Vítkovice Heavy Machinery a.s, Vítkovice Power Engineering a.s a Hutní montáže a.s., které se týkají výstavby 3. a 4. bloku elektrárny v Temelíně. Pokud Westinghouse získá tuto zakázku, uvedené firmy budou vyrábět a instalovat většinu hlavních strukturálních a mechanických modulů elektrárny AP1000.

Westinghouse v regionu Moravskoslezského kraje identifikoval 28 potenciálních dodavatelů dostavby. Yves Brachet v této souvislosti připomněl, že další zdržení v temelínském tendru oslabují a odkládají socio-ekonomické benefity pro region a Česko.

„Dohody o smlouvách budoucích jsou dalším krokem v naší snaze maximálně spolupracovat s českými partnery a nabídnout ČEZu kvalitní řešení výstavby reaktorů AP1000 v Temelíně,“ uvedl Yves Brachet. „Tyto dodávky tvoří významnou část celého projektu a přinesly by objednávky v hodnotě stovek milionů korun a práci tisícům lidí v Moravskoslezském kraji. Stále počítáme s tím, že ze 70 % by se na dostavbě Temelína podíleli tuzemští dodavatelé. Díky této spolupráci by uvedené firmy získaly skvělé předpoklady pro realizaci dalších projektů výstavby AP1000 v Evropě.“

„Firma Vítkovice Machinery Group má dlouholeté zkušenosti s dodávkami pro provozovatele jaderných elektráren a další zákazníky v jaderném průmyslu, a to jak doma, tak ve světě. Na realizaci 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Temelín je připraveno se podílet 3 000 kvalifikovaných a zkušených lidí. Vítkovice a další členové Národního strojírenského klastru jsou připraveni nejen na tento projekt, ale i na další podobné příležitosti ve světě,“ podotkl Jan Světlík, předseda představenstva Vítkovice Machinery Group

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


Fotogalerie

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Svařování komponent jaderných elektráren (61x)
Jaderná energetika zastupuje významné místo ve výrobě a distribuci elektrické energie v České republice. Technologické s...
Arabelle, nejvýkonnější parní turbína na světěArabelle, nejvýkonnější parní turbína na světě (58x)
Společnost Alstom je předním světovým dodavatelem „konvenčních částí“ (strojoven) pro jaderné elektrárny a j...
Vyšlo první číslo All for Power v roce 2015 - obsahem je například popis investice v Plané nad Lužnicí, odborná příloha o kotlích nebo zdroji CCGT v Kralupech (51x)
Počátkem minulého týdne jsme vytiskli nové číslo časopisu All for Power - 1/2015. Uvnitř čísla najdete komplexní materiá...