Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Jaderné    Smlouva na dodávku řídicích systémů pro Paks II byla podepsána

Smlouva na dodávku řídicích systémů pro Paks II byla podepsána

Publikováno: 25.10.2019
Rubrika: Jaderné

22. října 2019 byla v Moskvě podepsána smlouva mezi Rusatom Automated Control Systems (dceřiná společnost ruské korporace pro atomovou energii Rosatom) a francouzsko-německým konsorciem Framatome-Siemens. K podpisu došlo na základě otevřené veřejné soutěže a podle ní konsorcium vyrobí, dodá a uvede do provozu základní řídicí systémy technologických procesů pro 5. a 6. blok maďarské jaderné elektrárny Paks.

Dokument podepsali generální ředitel Rusatom Automated Control Systems Andrej Butko, výkonný ředitel Framatome GmbH Carsten Haferkamp, viceprezident pro prodeje jaderných systémů kontroly a řízení společnosti Siemens Jens König a obchodní ředitel pro prodeje jaderných systémů kontroly a řízení společnosti Siemens Jens Bostelmann. 

Podle podepsané smlouvy bude mít konsorcium Framatome-Siemens na starosti výrobu a dodávku řídicího systému technologických procesů a také provede jeho certifikaci a kvalifikaci, včetně prověření souladu s požadavky na kybernetickou bezpečnost.

„Framatome je hrdý na to, že může poskytnout automatizované systémy kontroly a řízení pro projekt jaderné elektrárna Paks II společně s naším partnerem, Siemensem. Naši vysoce kvalifikovaní odborníci uvádí automatizované systémy do provozu v ruských jaderných elektrárnách již mnoho let. Jsme velice rádi, že můžeme své jedinečné zkušenosti použít v evropském projektu Paks II, a to v části systémů kontroly a řízení reaktorů typu VVER, a přidat si jej na seznam úspěšných referencí realizovaných společně s Rosatomem,“ uvedl Frédéric Lelièvre, starší výkonný viceprezident pro prodej regionálních platforem a obchod se systémy kontroly a řízení ve společnosti Framatome.

Společnost Rusatom Automated Control Systems odpovídá za technické vedení a integraci prací během všech etap realizace projektu, včetně dohledu nad seřizováním řídicích systémů.

„Vše, co děláme společně s Framatomem a Siemensem v oblasti řídicích systémů, děláme s cílem splnit vysoké požadavky evropských zákazníků. Velice si ceníme úrovně důvěry mezi našimi organizacemi a věříme, že naše spolupráce se bude dále rozšiřovat,“ řekl Andrej Butko.

Paks je jedinou jadernou elektrárnou provozovanou na území Maďarska. Pracují zde čtyři bloky typu VVER-440, které pokrývají přes 50 % výroby elektřiny v zemi. Koncem roku 2014 byl podepsán dokument o výstavbě 5. a 6. bloku s reaktory typu VVER-1200 generace III+, které splňují nejvyšší bezpečnostní požadavky. Referenčním blokem je jaderná elektrárna Leningradská II v Rusku.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


Fotogalerie
Vizualizace 5. a 6. bloku jaderné elektrárny Paks

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

První blok VVER-1200 se připravuje na regulovaný provozPrvní blok VVER-1200 se připravuje na regulovaný provoz (67x)
V 1. bloku jaderné elektrárny Novovoroněžská II s reaktorem VVER-1200 spouští ruská korporace pro atomovou energii Rosat...
Svařování komponent jaderných elektráren (60x)
Jaderná energetika zastupuje významné místo ve výrobě a distribuci elektrické energie v České republice. Technologické s...
„Pro první kontakt v Turecku bych se na poradenské firmy určitě nespoléhal. To si musí každý odpracovat sám,“... (59x)
... uvedl pro potřeby „Tureckého speciálu“ časopisu All for Power Martin Pecina, generální ředitel Vítkovice...