Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Jaderné    Škoda Power zvýší výkon Temelína

Škoda Power zvýší výkon Temelína

Publikováno: 7.12.2009, Aktualizováno: 4.8.2010 16:03
Rubrika: Jaderné, Firemní zpravodajství

Plzeňská Škoda Power získala bez výběrového řízení zakázku na modernizaci nízkotlakých turbín jaderné elektrárny Temelín za 3,2 miliardy korun. Stalo se tak na konci listopadu, tedy pouhý týden před tím, než za plzeňský strojírenský podnik oficiálně zaplatila a převzala korejská skupina Doosan Heavy Industries.

„Škoda Power má jako jediná k dispozici výrobní dokumentaci, kterou je potřeba použít pro modernizaci nízkotlakých dílů turbin. Je jediným vlastníkem know-how,“ vysvětlila mluvčí energetické společnosti ČEZ Eva Nováková důvod, proč firma s třímiliardovou zakázkou oslovila pouze jediného zájemce. Škoda Power by podle jejích slov měla vyrobit a usadit všech šest nových nízkotlakých rotorů turbin jaderné elektrárny Temelín. Zároveň by měla zajistit i novou vysokotlakou regulaci celého soustrojí, které je nejdůležitější součástí celé elektrárny a svou rotací vyrábí elektřinu. Výkon každého bloku temelínské elektrárny by se po dokončení celé operace měl zvýšit o dalších 22 megawattů. Modernizace by měla být zahájena už v letošním roce a dokončení je plánováno na konec roku 2014,“ upřesnila Nováková.
Podle centrálního registru zakázek získala Škoda Power od společnosti ČEZ na přelomu letošního roku hned několik poměrně významných zakázek. Kromě modernizace temelínských turbin by měla také za 490 milionů korun vyměnit 16 vysokotlakých výměníků v jaderné elektrárně Dukovany a dalších téměř 17 milionů dostane za výměnu chladičů statorové vody v Temelíně. V obou případech byla Škoda Power v soutěži jediným osloveným zájemcem.
Energetická společnost ČEZ chce postupně zvyšovat výrobu elektřiny v obou jaderných elektrárnách. Temelín v lednu překonal svůj absolutní rekord z loňského března a dodal do sítě více než 1,5 miliardy kilowatthodin elektrické energie. Letos by měla jaderná elektrárna Temelín podle plánu vyrobit 14,6 miliardy kilowatthodin elektřiny. Dosud nejvíce elektřiny oba temelínské bloky vyrobily loni, kdy do sítě dodaly 13,2 miliardy kilowatthodin.

Doosan Heavy míří na Evropu
Korejská Doosan Heavy Industries se dohodla na koupi plzeňského turbínového specialisty Škoda Power už loni v září. Slibovaných 11,5 miliardy korun ale zaplatila skupině Appian až v prosinci. Tehdy také firmu oficiálně převzala. Podle prvních informací chystá korejský koncern poměrně agresivní expanzi na evropském trhu. Samotná Škoda Power by letos měla zvýšit obrat o celou pětinu.
 

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Vítkovice podepsaly po Rosatomu smlouvu i s WestinghouseVítkovice podepsaly po Rosatomu smlouvu i s Westinghouse (67x)
Společnosti Westinghouse Electric Company a Vítkovice, a.s., podepsaly 1. prosince 2011 v prostorách rezidence americkéh...
Eaton oslavil ve výrobním závodě 100 let existence a změnil logo na svých produktech Eaton oslavil ve výrobním závodě 100 let existence a změnil logo na svých produktech (54x)
Eaton Elektrotechnika s.r.o. (dceřiná společnost Eaton Corporation), významný výrobce a distributor elektrotechnického z...
CO VŠE JSME ODVYSÍLALI ŽIVĚ Z MSV V BRNĚ! (51x)
Počátkem října 2017 se konal 59. ročník MSV v Brně. V rámci společného projektu Veletrhy Brno a portálů www.elektrika.tv...