„Síti by pomohlo, kdyby byly všechny fotovoltaické a větrné elektrárny s instalovaným výkonem nad 100 kW vybaveny zařízením pro dispečerské řízení,“
řekl v rozhovoru pro časopis All for Power Ing. Jiří Barták, ředitel sekce Podpůrné činnosti, ČEPS, a.s.
Pane řediteli, můžete sdělit praktické zkušenosti z provozu OZE v roce 2011? Jak si síť (resp. PS) v tomto směru poradila?
Záleží na tom, jaké obnovitelné zdroje máte na mysli. Pokud jste se ptal na fotovoltaické elektrárny (FVE), pak z hlediska stability elektrizační soustavy je určitým problémem obtížná predikovatelnost jejich výroby, která je plně závislá na přírodních podmínkách. Největší problémy, které FVE způsobily, byl nedostatek výkonu způsobený náhlou změnou počasí a následným neočekávaným poklesem výroby ve FVE. Takto vzniklé odchylky byly pokrývány zvýšeným využitím rezervních výkonů na klasických elektrárnách, obchodními nástroji a výjimečně dovozem regulační energie ze zahraničí. Oproti předchozím letům však docházelo k častějšímu využívání rezervních výkonů.
Jiří Barták
Celý článek je ke stažení v nahledovém PDF zde. Pokud máte zájem o časopis All for Power 1/2012, kde byl uveřejněn i tento rozhovor, využijte možnost objednávky předplatného zde nebo si jej můžete případně prohlédnout přes program http://www.floowie.com na odkazu zde.
Související články
- Photon Energy dostala do správy elektrárny Energy 21 (25.7.2016)
- Pražská energetika uvádí na trh novou službu Instalace a servis fotovoltaických elektráren (21.6.2016)
- Češi razí v Rusku cestu zelené energii - Falkon Capital postaví v Rusku první velké větrné elektrárny (24.6.2014)