Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Jaderné    Rusko a Jordánsko budou společně rozvíjet malé jaderné reaktory

Rusko a Jordánsko budou společně rozvíjet malé jaderné reaktory

Publikováno: 30.5.2018
Rubrika: Jaderné

Podle nové dohody budou obě země spolupracovat při rozvoji projektu výstavby malého jaderného reaktoru ruského typu v Jordánsku. Dohodu uzavřely Jordánská komise pro atomovou energii JAEC a společnost Rusatom Overseas a navázaly tím na mnohaletou vzájemnou spolupráci v mírovém využívání jaderné energie.

Na základě této dohody bude provedena technická a ekonomická studie proveditelnosti, která posoudí potenciál malých jaderných reaktorů v Jordánsku v souvislosti s měnící se situací na jeho energetickém trhu.

Za Jordánskou komisi pro atomovou energii, organizaci zabývající se rozvojem jaderné energetiky a jaderných technologií v Jordánsku, dohodu podepsal její předseda Chálid Túkán. Za Rusatom Overseas, společnost ze struktury ruské korporace pro atomovou energii Rosatom, její prezident Jevgenij Pakermanov.

„S Rosatomem spolupracujeme již řadu let a plánujeme tuto spolupráci dále rozvíjet v různých oblastech. V současnosti se nám projekt výstavby jaderné elektrárny malého výkonu jeví jako vhodnější, takže jsme se rozhodli soustředit právě na něj,“ řekl Túkán.

„Námi realizované projekty musí bezesporu naplňovat strategické potřeby a zájmy našich zákazníků. Právě proto jsme se společně s našimi jordánskými partnery rozhodli zaměřit se na rozvoj malé energetiky založené na inovativních technologiích nabízených Rosatomem. Jaderné reaktory malého výkonu dnes patří mezi prvořadé směry rozvoje světové energetiky,“ uvedl Pakermanov.

V oblasti malých jaderných reaktorů má Rosatom velmi rozsáhlé zkušenosti. Již v roce 2019 dojde ke spuštění plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov, která se stane unikátní referenčním projektem elektrárny tohoto typu. Rosatom rozvíjí rovněž malé reaktory pro suchozemské použití. Jednou z hlavních výhod malých reaktorů je jejich víceúčelovost, neboť jsou uzpůsobeny k dodávkám tepla a odsolování mořské vody. Jordánsko je nyní ve fázi zvažování všech dostupných možností vedoucích ke snížení své závislosti na dovozu energetických surovin.

Rusko a Jordánsko pokračují ve spolupráci při přípravě odborných pracovníků pro realizaci jordánského mírového jaderného programu. V současnosti studuje na ruských vysokých školách na 100 jordánských studentů, kteří získají bakalářské, magisterské nebo jiné akademické tituly.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


Fotogalerie
Malý reaktor RITM-200 původně určený pro námořní použití a vhodný i pro suchozemské JE

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Arabelle, nejvýkonnější parní turbína na světěArabelle, nejvýkonnější parní turbína na světě (50x)
Společnost Alstom je předním světovým dodavatelem „konvenčních částí“ (strojoven) pro jaderné elektrárny a j...
O radioaktivitě, která léčí i škodí (47x)
V tomto příspěvku přinášíme několik otázek a odpovědí, které se týkají radioaktivity (spolupráce s RNDr. Lenkou Thinovou...