Nacházíte se:  Úvod    Paliva    Plyn    Rusko a Čína si plácly, postaví plynovod Síla Sibiře

Rusko a Čína si plácly, postaví plynovod Síla Sibiře

Publikováno: 13.10.2014
Rubrika: Plyn

Rusko a Čína v pondělí v Moskvě uzavřely smlouvu o dodávkách ruského zemního plynu takzvanou východní cestou. Plynovod nazvaný Síla Sibiře je od září ve výstavbě. Čína má během 30 let dostávat ročně 38 miliard krychlových metrů plynu. Celková hodnota kontraktu činí 400 miliard dolarů (8,7 biliónu korun).

Klíčová slova: zemní plyn, Sibiř

Smlouva, která uzavírá komplikované, deset let trvající rozhovory, byla podepsána během jednání ruského premiéra Dmitrije Medveděva s jeho čínským protějškem Li Kche-čchiangem. Kromě ní uzavřely obě strany bezmála čtyřicet dalších mezistátních dohod, které mají položit základ nových rusko-čínských vztahů po vyhlášení protiruských sankcí Západu.

Dodávky ruského plynu do Číny mají být zahájeny v letech 2018-19. Rusko si od nich slibuje rozšíření možností odbytu v situaci, kdy řada významných evropských klientů zvažuje alternativní zdroje či jiné dodavatele.

Ruský Gazprom chce pro dodávky do Číny využít plynovod Síla Sibiře, jehož výstavbu počátkem září u jakutské obce Us Chatyn slavnostně zahájil prezident Vladimir Putin. Cena plynovodu má být 770 miliard rublů (417 miliard korun).

Plynovodem dlouhým 4000 kilometrů má do Číny proudit surovina ze sibiřských nalezišť Čajanda a Kovykta. První z nich má odhadované zásoby plynu 1,2 biliónu a druhé 1,5 biliónu krychlových metrů. Roční kapacita budovaného plynovodu je 61 miliard krychlových metrů.

Doprovodným dokumentem ke smlouvě o plynových dodávkách se podle ruské agentury TASS stala dohoda o "strategické spolupráci" ruské státní ropné společnosti Rosněfť s čínskou energetickou společností CNPC. Detaily této spolupráce žádná ze stran nezveřejnila.

Plánovaná trasa plynovodu Síla Sibiře. U města Blagoveščensk bude odbočka do čínského vnitrozemí.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Novým generálním sekretářem České plynárenské unie se stal Oldřich PetržilkaNovým generálním sekretářem České plynárenské unie se stal Oldřich Petržilka (44x)
V pondělí 22. března 2010 se v Praze sešlo prezidium České plynárenské unie (ČPU), aby jmenovalo nového generálního sekr...
Gazprom Export a Air Liquide podepsali Memorandum o spolupráci na rozvoji projektů výroby helia na východní Sibiři (32x)
Alexander Medveděv, místopředseda řídícího výboru Gazpromu a generální ředitel společnosti Gazprom Export a François Dar...
Používání CNG v dopravě v ČR prudce roste. LNG na svou šanci čeká (31x)
Stlačený zemní plyn (CNG) se definitivně stal významnou ekologickou alternativou k běžně používaným fosilním palivům. Če...