Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Ruská jaderná korporace Rosatom učinila vstup do světa tepelné energetiky

Ruská jaderná korporace Rosatom učinila vstup do světa tepelné energetiky

Publikováno: 25.2.2014
Rubrika: Elektrárny, Tiskové zprávy

Ruská jaderná korporace Rosatom učinila úspěšný vstup do světa tepelné energetiky a hodlá v ní pracovat i nadále. Čeští partneři korporace tak mají otevřené nové možnosti spolupráce.

Klíčová slova: Rosatom, tepelná energetika

Ruská jaderná korporace Rosatom si poprvé za svou historii zahrála v roli generálního dodavatele tepelné elektrárny „na klíč“. 17. února 2014 byl spuštěn první blok v druhé fázi rozšíření Jihouralské městské elektrárny ve městě Čeljabinsk. Je to paroplynová elektrárna, kterou budovaly firmy ze skupiny Rosatom ve spolupráci se západními partnery. Stavba prvního bloku byla zahájena v srpnu 2010 a byla dokončena přesně podle harmonogramu smluveného při navrhování elektrárny.

Generálním dodavatelem pro dva bloky nové elektrárny se stala společnost Atomstrojexport, která v roce 2009 vyhrála výběrové řízení. Atomstrojexport je členem česko-ruského konsorcia MIR.1200, které se účastní tendru na dostavbu JE Temelín.

Nejdůležitějším zařízením bloku je plynoturbínový systém SGT5-4000F vyrobený společností Siemens, utilizační kotel P-140 vyrobený na závodech ZiO-Podolsk (Zio-Podolsk, a.s., patří do společnosti Atomenergomaš, strojírenské divize Rosatomu) a parní turbínový systém kondenzačního typu SST-3000 výroby Siemensu.

Celek zařízení nainstalovaného v elektrárenském bloku zajišťuje velmi vysokou účinnost 54,8 %, což patří mezi nejvyšší dosažitelné hodnoty v elektrárenském cyklu.

Součástí projektu jsou také systémy, které významně snižují emise škodlivých plynů do atmosféry, a velmi moderní a bezpečný systém technického zásobování vodou.

Náměstek generálního ředitele pro rozvoj a mezinárodní obchod jaderné korporace Rosatom Kirill Komarov ve svém komentáři rovněž zdůraznil význam nových bloků Jihouralské paroplynové elektrárny pro jaderný průmysl. „Tento objekt byl přinejmenším stejně náročný a komplikovaný jako jaderné elektrárny, které budujeme velmi úspěšně a kvalitně již řadu let. Jediný rozdíl byl v čase – tentokrát jsme ho měli mnohem méně. Pro Rosatom byl tento projekt velmi důležitý, neboť tímto způsobem můžeme diverzifikovat svou činnost a budovat nejen jaderné elektrárny, nýbrž také jiné komplikované a náročné stavby,“ uvedl Komarov. 

Při stavbě nové elektrárny společnosti ze skupiny Rosatom použily nové technologie, které se jim již osvědčily při stavbě jaderných bloků. Jmenovitě jde o metodu Multi D Engineering, která byla poprvé použita při stavbě druhé etapy Rostovské jaderné elektrárny. Tato technologie umožňuje zefektivnit a sjednotit řízení všech procesů probíhajících na staveništi a souvisejících se stavbou, počínaje financováním a konče dodávkou a montáží zařízení a vybavení. Multi D Engineering byl při stavbě objektů tepelné energetiky použit vůbec poprvé.

Diverzifikace portfolia zakázek Rosatomu otevírá nové možnosti rovněž českým firmám, které jsou jeho tradičním partnery. „Armatury pro nejaderné energetické objekty a elektrárny dodáváme již více než 60 let, vidím proto v rozšíření pole působnosti Rosatomu mnoho prostoru pro ještě vyšší odbyt naší produkce,“ uvádí obchodní ředitel společnosti Arako Tomáš Ondera.


Společnost ASE, a.s. je součásti společného podniku NIAEP- ASE, a.s., který byl vytvořen v roce 2012 z rozhodnutí Státní jaderné korporace Rosatom.

Firma je špičkou na trhu jaderného inženýrinku a poskytuje služby v oblasti projektování, stavby a likvidace jaderných elektráren jak v Rusku, tak v zahraničí. Její podíl na světovém trhu v oblasti navrhování a stavby jaderných elektráren činí přibližně 30%. V současnosti činí portfolio zakázek společnosti dohromady 20 jaderných energetických bloků v různé fázi projektu či výstavby v Rusku a v zahraničí.

Kromě jaderných elektráren firma staví objekty pro zacházení s radioaktivními odpady a vyhořelým jaderným odpadem a tepelně elektrárny a poskytuje plné spektrum služeb EPC, EPC (m) a PMC pro komplikované technické a inženýrské objekty jakéhokoliv typu.

NIAEP-ASE vyvíjí a aktivně zavádí inovační systém řízení projektů na výstavbu komplikovaných inženýrských objektů, takzvanou technologii Multi-D, která umožňuje velmi účinně řídit a sledovat časové lhůty, kvalitu stavby a rozpočty v reálném čase a jednotném rámci.

Prezidentem společného podniku NIAEP, a.s. a ASE, a.s., je doktor ekonomických věd Valerij Igorevič Limarenko.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Paroplynový cyklus 80 MW, Priemyselný park Levice – moderný teplárenský zdroj (49x)
Spoločnosť Adato v súčasnosti pre investora Slovintegra Energy ukončuje realizáciu modernej kogeneračnej jednotky na báz...
„Veolia byla v Čechách vnímána jako vodohospodářská společnost. Dnes už máme tři rovnocenné divize,“... (48x)
... uvedl v rozhovoru pro časopis All for Power PaedDr. Antonín Balnar, Ph.D., výkonný ředitel komunikace Veolia Energie...
České domácnosti platí za teplo méně než německé (47x)
Teplárenské sdružení České republiky se ohrazuje proti nepravdivým tvrzením uvedeným ve zprávě ČTK z 27. listopadu s náz...