Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Jaderné    Rosatom vyvinul ocel pro stoletý provoz jaderných reaktorů

Rosatom vyvinul ocel pro stoletý provoz jaderných reaktorů

Publikováno: 16.7.2018
Rubrika: Jaderné

Nový typ oceli vyvinutý ruskými vědci umožní provozovat jaderné reaktory minimálně 100 let namísto 60 let jako v případě dnes stavěných jaderných elektráren. Tento nový výsledek výzkumu a vývoje v ruské korporaci pro atomovou energii Rosatom představil návštěvníkům průmyslového veletrhu Innoprom Kirill Komarov, první náměstek generálního ředitele Rosatomu. Veletrh probíhá ve dnech 9. až 12. července v ruském Jekatěrinburgu.

„Jaderné elektrárny, které se dnes staví, mají garantovanou dobu provozu 60 let. Pokud však budou provozovány rozumně a ohleduplně vůči jednotlivým komponentám a budou pravidelně probíhat potřebné modernizace, je možné jejich provoz teoreticky prodloužit na 100 let. Abychom tuto teorii změnili v praxi, vyvinuli jsme novou ocel pro výrobu reaktorů, která vydrží 100 let provozu. Reaktor je pro nás určující, protože všechny ostatní komponenty je možné vyměnit, například turbínu, čerpadla a tepelné výměníky, ale reaktor nahradit nelze,“ uvedl Komarov.

Komarov dodal, že zatím nebyly provedeny reálné zkoušky a určení životnosti materiálu vychází z matematických modelů. „Díky digitálním technologiím jsme mohli metodou matematického modelování s vysokou přesností spočítat, že 100letý provoz bude možný,“ vysvětlil Komarov. Ověření výpočtů pomocí materiálových zkoušek teprve proběhne.

Podobný úspěch si v ocelářském světě připsal Rosatom v září loňského roku, kdy oznámil úspěšné dokončení zkoušek v tropickém prostředí. Šlo o nerezovou slitinu, z níž mají být vyrobeny teplosměnné trubičky pro pasivní systém odvodu tepla v jaderných elektrárnách stavěných v tropických oblastech. V tomto prostředí panuje vysoká teplota a vlhkost a vzduch je zde kontaminován chlorem, což urychluje korozi ocelových materiálů.

Systém pro pasivní odvod tepla mají všechny nové jaderné elektrárny ruské konstrukce počínaje ruskými elektrárnami Novovoroněžská II a Leningradská II, přes finskou Hanhikivi až po indickou Kudankulam, tureckou Akkuyu a egyptskou El-Dabaa. Zatímco v indické jaderné elektrárně Kudankulam s reaktory VVER-1000 byla při výstavbě použita metoda nanášení hliníkové ochranné vrstvy na nerezovou ocel, turecká elektrárna Akkuyu s reaktory VVER-1200 bude používat novou ocel.

Současné jaderné elektrárny, které vyrábějí elektřinu v Česku, měly projektovou dobu provozu 30 let. Po uplynutí této doby všechny dukovanské bloky získaly povolení k dalšímu provozu, které není ohraničené časově, ale je podmíněno splněním stanovených technických požadavků. Ve světě bývá provoz těchto bloků prodlužován až na 60 let. Temelínské bloky jsou teprve v polovině své projektové doby provozu a opět se očekává prodloužení v délce 20 až 30 let.

Mezinárodní průmyslový veletrh Innoprom se koná v Jekatěrinburgu pravidelně od roku 2010. V roce 2012 získal od ruské vlády status federálního veletrhu. Letošním tématem veletrhu, který pořádá ministerstvo průmyslu a obchodu Ruské federace, je digitální výroba.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


Fotogalerie
Výroba dna reaktorové nádoby v podniku Atommaš

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

USA: AREVA v roce 2015 získala kontrakty na obohacování uranu za více než 300 milionů dolarů (58x)
Společnosti AREVA se v roce 2015 podařilo uzavřít dlouhodobé smlouvy za více než 300 milionů dolarů v odvětví obohacován...
Pro udržení potenciálu SIGMA GROUP v jádře je nezbytný exportPro udržení potenciálu SIGMA GROUP v jádře je nezbytný export (51x)
Ve čtvrtek 22. září proběhla v prostorách firmy SIGMA GROUP vernisáž výstavy připomínající 60. výročí mírového využívání...
V Dukovanech je pro nové bloky vody dostatekV Dukovanech je pro nové bloky vody dostatek (49x)
Žádná velká elektrárna, která pro výrobu elektřiny používá turbogenerátor poháněný párou, se neobejde bez přívodu vody. ...