Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Jaderné    Rosatom jde v Číně do nové lokality: Podepsal smlouvy na 7. a 8. JE Tchien-wan a 3. a 4. blok JE Sü-ta-pao

Rosatom jde v Číně do nové lokality: Podepsal smlouvy na 7. a 8. JE Tchien-wan a 3. a 4. blok JE Sü-ta-pao

Publikováno: 12.3.2019
Rubrika: Jaderné

Ruská korporace pro atomovou energii Rosatom vstupuje na čínský trh s dalším projektem, s reaktory VVER-1200. 7. března byl s čínskou společností CNNC podepsán generální kontrakt na 7. a 8. blok jaderné elektrárny Tchien-wan (angl. Tianwan) a kontrakt na technický projekt 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Sü-ta-pao (angl. Xudabao). Druhá zmíněná lokalita je pro Rosatom zcela nová a dokládá spokojenost čínské strany s již dodanými bloky typu VVER.

Nové kontrakty navazují na rámcové smlouvy podepsané v červnu 2018. S výstavbou jaderných elektráren v Číně začal ruský jaderný průmysl již v roce 1999 a rovnou svým v té době nejmodernějším projektem. Šlo o první dvojici bloků elektrárny Tchien-wan s reaktory VVER-1000, které mají jako první na světě instalovaný lapač taveniny. Ten slouží jako jakýsi bezpečnostní systém poslední instance a zabrání tomu, aby se roztavené jaderné palivo v důsledku těžké havárie, dostalo do životního prostředí, i když selže naprosto vše, co inženýři připravili jako ochranu elektrárny. 

Tato dvojice bloků vyrábí elektřinu od roku 2006 a 2007. Navázalo se na ně výstavbou dalších dvou bloků stejného typu, které byly spouštěny v letech 2017 a 2018. Další bloky budou již typu VVER-1200, který se řadí ke generaci III+ a který posiluje roli pasivních bezpečnostních systémů. Po dokončení všech osmi bloků této elektrárny se s výkonem přesahujícím 8000 MWe zařadí mezi nejvýkonnější jaderné elektrárny světa.

Novinkou pro Rosatom je lokalita Sü-ta-pao, která byla původně určena pro americké reaktory AP1000. V blízké době se začít stavět dva bloky podle amerického projektu, ale další dvojice bloků byla změněna na VVER-1200.

Čínský jaderný trh není neznámý ani pro české firmy, které se na něj dostaly přes projekty Rosatomu. Firmy sídlící v Česku sem od roku 2002 dodávají svou produkci do lokality Tchien-wan. Například firmy Armatury Group, Modřany Power a MSA dodaly armatury, Sigma Group čerpací techniku, Kabelovna Kabex kabely, ZPA Pečky elektropohony a Vítkovice díly parogenerátorů a vysokotlaké ohříváky.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


Fotogalerie
JE Tchien-wan

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

O radioaktivitě, která léčí i škodí (39x)
V tomto příspěvku přinášíme několik otázek a odpovědí, které se týkají radioaktivity (spolupráce s RNDr. Lenkou Thinovou...
Škoda Power zvýší výkon Temelína Škoda Power zvýší výkon Temelína (37x)
Plzeňská Škoda Power získala bez výběrového řízení zakázku na modernizaci nízkotlakých turbín jaderné elektrárny Temelín...
Arabelle, nejvýkonnější parní turbína na světěArabelle, nejvýkonnější parní turbína na světě (33x)
Společnost Alstom je předním světovým dodavatelem „konvenčních částí“ (strojoven) pro jaderné elektrárny a j...