Rekord z Temelína. Čím více energie z jádra, tím méně z uhlí
V pondělí 3. prosince 2012 překonala elektrárna Temelín dosud nejvyšší roční výrobu 13,913 miliard kWh elektřiny z loňského roku. V úterý 4. prosince 2012 v 8 hodin ráno již oba bloky vyrobily 13,946 miliard kWh. Od zahájení provozu v roce 2000 vyrobil Temelín přes 133,714 miliard kWh elektřiny.
Klíčová slova: Temelín, Dukovany, jaderná energetika
V letošním roce vyrobené rekordní množství by stačilo na 3,5 roku pokrývat spotřebu celých jižních Čech nebo 11,5 roku zásobovat všechny jihočeské domácnosti. V závěru letošního roku ČEZ předpokládá, že svůj dosavadní rekord překoná i jaderná elektrárna Dukovany. Rekord doposud činí 14,448 miliard kWh. Dosavadní výrobní rekord překonala temelínská elektrárna s předstihem 28 dní. Má také dobře nakročeno k překonání výroby 15 miliard kilowatthodin. „Tento cíl jsme si stanovili před 5 lety. Díky dobrému provozu od začátku roku a zkrácením doby obou odstávek se nám podařilo vytvořit několikadenní reservu. Teď bude záležet na provozu v posledním měsíci,“ uvedl Vladimír Hlavinka, člen představenstva a ředitel divize Výroba ČEZ. Pro dosažení dobrých výrobních výsledků je klíčové dodržení délky odstávek pro výměnu paliva v reaktoru. Obě letošní odstávky zvládli v Temelíně v součtu za 95 dní, tedy o šest dní dříve než se plánovalo. Jaderné elektrárny patří k nejlevnějším zdrojům elektřiny.
„Konečný výsledek mohl být ještě vyšší, nicméně několikrát ročně musely jaderné elektrárny omezit na popud správce české přenosové soustavy výkon, protože se přes tuzemskou elektrizační síť valil značný výkon především z větrných elektráren na severu Německa do Rakouska,“ uvedl ředitel temelínské elektrárny Miloš Štěpanovský. Očekávaná výroba v roce 2013 se bude pohybovat opět na hranici 30 TWh. „V plánech na rok 2013 vytváříme reservu pro realizaci nutných opatření související s výsledky zátěžových testů. Ty nám prodlouží dobu odstávek, ale přesto očekáváme opět bezpečnou rekordní výrobu,“ dodal V. Hlavinka. Podle jeho slov budou představovat náklady na doporučení zátěžových testů pro obě jaderné elektrárny na 1,5 miliard korun ročně.
Jádro = náhrada za uhlí
„Jaderné elektrárny patří mezi nejlevnější zdroje výroby elektřiny. Oproti například fotovoltaickým elektrárnám, které sice vyrábějí pouhá 3,5 procenta celkového objemu elektrické energie v Česku, ale musí být dotována a státní rozpočet a kapsy občanů jsou zatěžovány desítkami miliard korun ročně,“ uvedl V. Hlavinka a dodal: „Navíc, čím vyšší je výroba elektrické energie z jaderných elektráren, tím můžeme méně využívat uhelné elektrárny, což se nám může hodit v následujícím období, kdy zatím nebyla uzavřena smlouva s Czech Coal s ohledem na extrémní požadavky na ceny uhlí z jeho strany.“
Předpoklad letošní výroby českých jaderných elektráren je cca 30 Twh, což odpovídá cca 43 % elektrické spotřeby (brutto). Zajímavý je přínos jaderných elektráren ve vztahu k uhlí. Pro výrobu uvedeného objemu elektřiny není potřeba spálit 26 milionů tun uhlí, ušetří se 860 tisíc tun kvalitního vápence na odsíření, nevyprodukuje se 8,5 milionu tun popela a elektrárny nevypustí 170 m3 kouřových plynů.