Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Jaderné    Reaktory VVER se staví v nových zemích II

Reaktory VVER se staví v nových zemích II

Publikováno: 11.4.2018
Rubrika: Jaderné

Ve východní části Bangladéše je rušno a na staveniště jaderné elektrárny Rooppur směřují domíchávače betonu a nákladní vozy s betonářskou ocelí. Proběhlo totiž betonování základů reaktorové budovy a stavba začíná růst do výšky. Bangladéš se díky tomu zařadí do klubu zemí využívajících jadernou energetiku a mezi země s reaktory typu VVER.

První jaderná elektrárna v Bangladéši

V Bangladéši dosud zůstává přibližně 20 % domácností bez dodávky elektrického proudu a celková elektrifikace země by měla být podle plánů vlády dokončena v roce 2021. Vyžádá si to připojit k síti, kterou stíhají relativně časté výpadky, bezmála 2,7 milionu domácností. Situaci má pomoci řešit první bangladéšská jaderná elektrárna, která pokryje zhruba pětinu spotřeby země.

První plány se objevily v roce 1961 a v roce 1963 vláda vykoupila pozemky ve zvolené lokalitě Rooppur. Původně byla plánována elektrárna malého výkonu, ale plány nebyly realizovány. Ke změně došlo v roce 1999, kdy prudce rostoucí spotřeba elektřiny začala tlačit vládu k vybudování jaderné elektrárny velkého výkonu. O dva roky později byl přijat národní akční plán výstavby jaderné elektrárny a v roce 2005 byla podepsána dohoda o jaderné spolupráci s Čínou.

Bangladéš jednala o výstavbě své první jaderné elektrárny kromě Číny také s Jižní Koreou a Ruskem. Nakonec to bylo právě Rusko, s nímž v roce 2010 vláda podepsala mezivládní dohodu o spolupráci při hodnocení lokality pro jadernou elektrárnu a při jejím projektování, výstavbě a provozu. Dohoda pokrývá i další oblasti jako jsou výzkumné reaktory, stanice pro odsolování vody a urychlovače elementárních částic.

Výhodou lokality Rooppur je její blízkost k mezistátnímu přenosovému vedení vedoucího do Indie a k plánované lince vysokého napětí, která bude spojovat východní a západní část Bangladéše. Součástí dokumentů podepsaných mezi oběma zeměmi je i mezivládní dohoda o tom, že Rusko poskytne Bangladéši úvěr ve výši 12,5 milionu dolarů, který pokryje 90 % nákladů na realizaci projektu. 

V lokalitě Rooppur postaví Rosatom dva bloky typu VVER-1200, které patří ke generaci III+. Vzorovým projektem je jaderná elektrárna Novovoroněžská II, která se v únoru 2017 stala prvním provozovaným blokem této generace na světě.

Reaktory VVER nové generace

Podobně se také v Rusku připravuje stavební průmysl na výstavbu jaderné elektrárny, v tomto případě jde o elektrárnu Kurská II. Výkopy základů začaly v červnu loňského roku a na květen 2018 je naplánováno zahájení betonářských prací. V této lokalitě vzniknou dva bloky nejmodernější verze technologie VVER, kterými je VVER-TOI. Jde o reaktor s mírně zvýšeným výkonem oproti VVER-1200 (1 255 MW oproti 1 180 MW), který je projektově, stavebně a provozně optimalizovaný a který používá nejmodernější informační technologie.

Dvojice demonstračních bloků tohoto typu má být dokončena tak, aby přebrala výrobu po blocích typu RBMK elektrárny Kurská I, které budou postupně odstavovány v období po roce 2020. První blok VVER-TOI má být spuštěn v roce 2022 a druhý o rok později. Později se má technologie VVER-TOI rozšířit i do dalších nových bloků stavěných v Rusku i v zahraničí, nejdříve ale bude ověřena a ozkoušena v této lokalitě.

Tato elektrárna má již dnes pozitivní vliv na český průmysl, protože společnost SIGMA DIZ loni v říjnu oznámila, že uzavřela s Rosatomem smlouvu na dodávku 12 kusů čerpadel pro jadernou elektrárnu Kurská II. Kontrakt má hodnotu přibližně 210 milionů korun.

Dodávky na tradiční trhy

Jenom v Rusku v současnosti probíhá výstavba 5 bloků typu VVER a dalších 6 se staví v zahraničí. V příštích 3 letech je navíc plánován rozjezd výstavby dalších 15 bloků (bez bloků v Rooppur a Kurské II) tohoto typu po celém světě: v Maďarsku, Finsku, Egyptě, Turecku, Íránu a dalších zemích. Příklad smlouvy na dodávky zařízení pro elektrárnu Kurská II potvrzuje, že české firmy patří mezi důležité dodavatele Rosatomu. A skutečně v Rusku nenajdeme jadernou elektrárnu, kde by nebylo zařízení českého původu. České firmy se dodavatelsky účastní rovněž i většiny zahraničních projektů Rosatomu.

Díky dodávkám pro Rosatom české firmy upevňují svou pozici na tradičních trzích, například v Maďarsku a ve Finsku. Začátkem roku 2018 začnou zemní práce pro maďarskou jadernou elektrárnu Paks II, kde Rosatom staví dva bloky typu VVER-1200. Pro finskou jadernou elektrárnu Hanhikivi, s blokem stejného typu, probíhají zemní práce od roku 2016. Tento projekt je příkladem uplatnění českých odborníků v zahraničních projektech, Ivo Kouklík zde totiž působí jako ředitel jaderného ostrova.

S reaktory typu VVER-1200 mají české firmy již své zkušenosti, protože se dodavatelsky zúčastnily všech projektů, které jsou ve fázi výstavby. Například do elektrárny Novovoroněžská II dodalo 14 českých firem produkci v celkové hodnotě přes 1,4 miliardy korun. Šlo o armatury, čerpadla, hermetické kabelové průchodky, elektropohony, laboratorní vybavení a další výrobky. České firmy dodávaly i pro jaderné elektrárny Leningradská II v Rusku a Ostrověcká v Bělorusku, v souhrnu šlo o více jak 600 milionů korun.

Vstup na nové trhy

Další potenciál pro české firmy skýtají projekty Rosatomu i na nových trzích. Dodávky již putovaly do Indie a Číny, což potvrzuje potenciál i dalších projektů.

Kupříkladu do indické jaderné elektrárny Kudankulam s reaktory VVER-1000 dodaly armatury firmy Arako, Armatury Group a MSA, čerpadla Sigma Group, kabely Kabelovna Kabex, servopohony ZPA Pečky a díly vysokotlakých ohříváků Vítkovice. Jednalo se celkem o zhruba 660 milionů korun. Podobná produkce směřovala i do čínské jaderné elektrárny Tchien-wan (angl. Tianwan) taktéž vybavené reaktory typu VVER-1000. V obou lokalitách jsou v provozu dva bloky typu VVER-1000, další dvojice se staví a výstavba třetí dvojice se připravuje.

Výstavba jaderných elektráren typu VVER se plánuje i v zemích jako je Turecko, Egypt, Írán a Jordánsko. Byly o tom podepsány mezivládní dohody a smlouvy a v některých případech již začaly zemní práce. Nejčerstvějším projektem jsou jaderné elektrárny v Nigérii, jejichž výstavba proběhne na základě mezivládní dohody podepsané v říjnu loňského roku.

Za současného vývoje výstavby nových jaderných bloků v Česku, kdy se za tři roky přípravy posunul plánovaný termín rozhodnutí o výstavbě o tři roky, jsou projekty typu VVER v různých koutech světa příležitostí pro udržení kompetencí. Jinak se může stát, že zde za 10 let nebudou firmy schopné dodávat pro moderní jaderné elektrárny a český průmysl zůstane jen u údržby stávajících bloků.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


Fotogalerie
Staveniště jaderné elektrárny Rooppur v Bangladéši v době vydání stavebního povoleníZemní práce v Kurské jaderné elektrárněVizualizace dvou bloků typu VVER-TOIČtveřice bloků typu VVER-1000 v čínské jaderné elektrárně Tchien-wan

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

O radioaktivitě, která léčí i škodí (39x)
V tomto příspěvku přinášíme několik otázek a odpovědí, které se týkají radioaktivity (spolupráce s RNDr. Lenkou Thinovou...
Škoda Power zvýší výkon Temelína Škoda Power zvýší výkon Temelína (37x)
Plzeňská Škoda Power získala bez výběrového řízení zakázku na modernizaci nízkotlakých turbín jaderné elektrárny Temelín...
Arabelle, nejvýkonnější parní turbína na světěArabelle, nejvýkonnější parní turbína na světě (33x)
Společnost Alstom je předním světovým dodavatelem „konvenčních částí“ (strojoven) pro jaderné elektrárny a j...