Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Jaderné    Radioaktivita v okolí elektrárny klesá

Radioaktivita v okolí elektrárny klesá

Publikováno: 13.3.2011
Rubrika: Jaderné, Lidé-Věci-Události

Japonské úřady i dnes opět potvrdily, že k explozi v JE Fukushima (u reaktoru č. 1) došlo mimo vnitřní kontejnment, v němž je umístěn primární okruh , ne uvnitř. Provozovatel elektrárny, Tepco, taktéž potvrdil, že integrita kontejnmentu je neporušena. Jako protiopatření k omezení dalších škod na reaktoru č. 1 je uplatněna aplikace mořské vody smíšené s kyselinou boritou, která se od včerejší 20 hodiny vstřikuje do primárního okruhu, což by mělo zajistit dostatečné množství chladicí kapaliny v reaktoru. Opatření proti přehřívání aktivní zóny jsou uplatňovány i na dalších reaktorech této jaderné elektrárny.

Okamžitě po výbuchu vodíku v budově reaktoru vně vnitřního kontejnemtu (důsledek nahromadění vodíku v kombinaci s kyslíkem v prostoru mezi vnitřním kontejnmentem a vnější konstrukcí budovy reaktoru – nahromadění vodíku bylo důsledkem reakce zirkonia z pokrytí palivových článků s parou v aktivní zóně reaktoru vlivem jejího nedostatečného chlazení, které bylo způsobeno selháním záložních dieselgenerátorů po hodině jejich provozu, zřejmě v důsledku poškození přívodu paliva přílivovou vlnou "tsunami") byla potvrzena přítomnost zvýšených úrovní radioaktivních prvků Cesia (137) a Jódu (131) v blízkosti JE Fukushima. Hodnoty radioaktivity však již podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) již delší dobu klesají. Nehledě na tuto skutečnost probíhá evakuace osob. Z okruhu 20 kilometrů od elektrárny muselo preventivně opustit své domovy asi 170 000 obyvatel. Podle MAAE ale nebudou muset být uplatněny všechny plánované a systémové evakuační opatření. Incident v JE Fukušima na bloku 1 byl v 7stupňové škále závažnosti vyhodnocen číslem 4.
Podle MAAE byli při výbuchu čtyři zaměstnanci elektrárny zraněni, dva pracovníci jsou zatím nezvěstní. Oproti tomu, podle posledních informací v důsledku zemětřesení a vlny tsunami zemřelo v Japonsku bohužel již více než 10 tisíc obyvatel.
 

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

ČEZ Teplárenská, a. s., má nového generálního ředitele (56x)
Novým generálním ředitelem ČEZ Teplárenská, a. s., ze Skupiny ČEZ se od 1. září stal Petr Hodek, který dosud působil na ...
Arabelle, nejvýkonnější parní turbína na světěArabelle, nejvýkonnější parní turbína na světě (46x)
Společnost Alstom je předním světovým dodavatelem „konvenčních částí“ (strojoven) pro jaderné elektrárny a j...