Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Jaderné    Příští týden proběhne British-Czech Nuclear Forum v Praze

Příští týden proběhne British-Czech Nuclear Forum v Praze

Publikováno: 21.10.2013, Aktualizováno: 22.10.2013 10:57
Rubrika: Jaderné, Lidé-Věci-Události

Britské velvyslanectví v Praze organizuje mezinárodní British-Czech Nuclear Forum, které se bude konat ve čtvrtek 31. října 2013 v Kaiserštejnském paláci na adrese Malostranské náměstí 23/37, Praha 1.

Klíčová slova: jaderná energetika, jádro, jaderný odpad

Akce bude zaměřena na vzájemnou obchodní spolupráci v oblasti jaderné energetiky ve středoevropském kontextu. Profesionální tlumočení je zajištěno. S účastí nejsou spojeny žádné poplatky. Lord Hutton, předseda britské Nuclear Industry Association, se akce rovněž zúčastní a doprovodí do České republiky skupinu britských společností podnikajících v této oblasti. Lord Hutton bude rovněž jedním z hlavních přednášejících spolu s dalšími významnými účastníky z Velké Británie, České republiky a sousedních států.

Předpokládaný obsah fóra: Hlavním cílem fóra je pomoci identifikovat obchodní příležitosti pro vznik britsko-českých partnerství v oblasti využití jaderné energie v České republice a jiných evropských zemích. Využití jaderné energie je ve střední Evropě na vzestupu – počínaje zcela novou výstavbou či prodloužením životnosti stávajících jaderných reaktorů, až po projekty zaměřené na jejich vyřazování z provozu a nakládání s jaderným odpadem. Česká republika nyní vzhledem k plánované výstavbě dvou jaderných reaktorů v Temelíně nabízí zcela nové možnosti pro investice do jaderné energetiky.  I v ostatních zemích v regionu je prostor pro uplatnění. České společnosti působí i nadále jako úspěšní dodavatelé klíčových součástí pro jaderné projekty v sousedních zemích. Britsko-česká spolupráce tak může tyto příležitosti ještě více zpřístupnit díky silnému a důvěryhodnému partnerství.

Témata česko-britského fóra o jaderné energii 

1. Příležitosti ve střední Evropě

Informace o probíhajících či plánovaných jaderných projektech od předních provozovatelů  jaderných elektráren, mezi nimiž jsou například ČEZ (Česká republika), PGE (Polsko),  Mochovce/Jaslovske Bohunice (Slovensko), Paks (Maďarsko) a Kozloduy (Bulharsko).

2. Prodlužování životnosti jaderných elektráren

Energetická společnost ČEZ provozuje 6 reaktorů VVER, které generují přibližně 3,8 GWe.  Strategie přijatá v roce 2009 předpokládá investice v hodnotě 560 milionů EUR na prodloužení životnosti čtyř reaktorů VVER 440 o deset let a plánují se i další projekty.  Přestože některé z nich již probíhají, je zde prostor nejen pro účast na těch stávajících, ale i pro dlouhodobější spolupráci na hodnotově významných aktivech, například na řídicí a přístrojové technice. Existuje také řada příležitostí v podobě prodloužení životnosti nebo dostavby elektráren v regionu. České firmy mají pro práci na VVER reaktorech veškeré předpoklady a byly by pro britské firmy dobrými partnery. Britské firmy mají zkušenosti se systémy Candu díky opravám reaktorů v rumunské Cernovode, kde je zainteresován ČEZ.

3. Nová jaderná výstavba – provozní podpora

Dva nové reaktory jsou plánovány v elektrárně Temelín a další v Dukovanech. V případě Temelína se s výstavbou čeká na výběr reaktoru, kterým může být VVER od Rosatomu  (ve spolupráci s českými firmami) nebo AP1000 od Westinghouse. Pravděpodobně se také budou stavět nové reaktory v Polsku a Maďarsku, ale tyto plány ještě nejsou definitivní. Další příležitosti je i Polsko, neboť je v oblasti jaderné energetiky nováčkem, a potřebuje tak více podpory pro vybudování nezbytné infrastruktury. Politické rozhodnutí by mělo přijít v letošním roce, a proto je právě nyní vhodný čas se zapojit. 

4. Vyřazování z provozu (decommissioning) a ukládání jaderného odpadu 

Pokud jde o vyřazování reaktorů z provozu, jsou příležitosti v České republice omezené.  Vyhořelé palivo a hospodaření s radioaktivním odpadem jsou však dlouhodobě diskutovanými otázkami. Existuje zde prostor pro dlouhodobé plánování v oblasti vyřazování z provozu a pro definitivní uložení jaderného odpadu. Toto téma je mnohem důležitější v Bulharsku a na Slovensku, kde je vyřazování reaktorů VVER podporováno evropskými fondy.

5. Financování a právní otázky

V celém regionu je nyní hlavním tématem otázka, jak financovat prodloužení životnosti elektráren a jejich novou výstavbu. ČEZ hledá partnery a finanční zdroje. Je také nutné zajistit, aby byla řádně vyřešena odpovědnost za vyřazení elektráren z provozu.  Po událostech ve Fukušimě nabývá významu řízení rizik. V jiných částech regionu je mnoho dalších příležitostí, které vyplývají z přípravy pro novou výstavbu anebo řešení odkazů minulosti.

Koho můžete potkat?

Firmy z Velké Británie, střední a východní Evropy a České republiky, které by se mohly stát dodavateli pro Temelín a další jaderné projekty v rámci střední a východní Evropy;

  • vládní představitele;
  • ČEZ;
  • zástupce Westinghousu a Rosatomu;
  • provozovatele a zástupce elektráren například z Polska, Maďarska, Slovenska, Rumunska a
  • Bulharska;
  • zástupce jaderného průmyslu.

Předpokládaný program 31. října 2013

09:00               Hlavní mluvčí: Lord Hutton, předseda, Britská asociace jaderného průmyslu (potvrzen), Jaroslav Hanák, prezident, Svaz a dopravy ČR (není dosud potvrzen), Jiri Cienciala, Ministr průmyslu a obchodu (není dosud potvrzen)  

10:00-13:00     Panel 1: Příležitosti ve střední Evropě

Panel 2: Financování a právní otázky

Panel 3: Prodloužení životnosti jaderných elektráren

13:00-14:30     Oběd 

14:30-17:00     Panel 4: Nová jaderná výstavba – provozní podpora

Panel 5: Vyřazování z provozu (decommissioning) a ukládání jaderného paliva

17:00-19:00     VIP Recepce a networking

Pozvánka ke stažení zde.

Pozvané firmy ke stažení zde.

Kontakty:

Eva Kopecka, Senior Trade & Investment Adviser, t: +420 257 402 705, e-mail: eva.kopecka@fco.gov.uk, Jana Urbankova, Senior Trade & Investment Adviser, T: +420 257 402 278, e-mail: jana.urbankova@fco.gov.uk  

 

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Trafostanice v Chotějovicích – nová R 420 kV z pohledu projektantaTrafostanice v Chotějovicích – nová R 420 kV z pohledu projektanta (128x)
Energo Ekoprojekt Turnov s.r.o. (EET) byla zapojena do prací na nové R 420 kV v Chotějovicích již od stadia vytváření ko...
Sledujte živé vysílání z Dnů teplárenství a energetiky (121x)
      Ve dnech 23 až 25. dubna 2014 proběhnou Dny teplárenství energetiky. Teplárenské sdružení pořádá tuto akci již ...
Unikátní kontejnerizovatelná vrtná věžUnikátní kontejnerizovatelná vrtná věž (119x)
Sviadnovská společnost Huisman Konstrukce vyrobila další unikátní kontejnerizovatelnou vrtnou věž LOC 400 o výšce 38 met...