Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Jaderné    Použití montážních systémů HILTI v projektu „Rekonstrukce potrubí SHNČ na 3. a 4. reaktorovém bloku“ na Jaderné elektrárně Dukovany“

Použití montážních systémů HILTI v projektu „Rekonstrukce potrubí SHNČ na 3. a 4. reaktorovém bloku“ na Jaderné elektrárně Dukovany“

Publikováno: 10.4.2018
Rubrika: Jaderné

Firma HILTI je dlouhodobým významným partnerem světových firem v energetice. Součástí širokého portfolia výrobků jsou montážní stavebnicové systémy pro instalace MI a MQ, ze kterých lze efektivně a rychle sestavit POK (pomocné ocelové konstrukce). Dané systémy mají celosvětové široké rozšíření a uplatnily se i na Jaderné elektrárně Dukovany.

V roce 2017 proběhly na všech reaktorových blocích JE Dukovany akce nazvané „7588 – Výměna potrubí SHNČ (superhavarijní napájení čerpadel) na 1. a 2. bloku“ HVB I a „7690 – Rekonstrukce potrubí SHNČ na 3. a 4. bloku“ pro HVB II. Realizace těchto akcí byla podmínkou Státního úřadu pro jadernou bezpečnost pro další provoz reaktorových bloků Jaderné elektrárny Dukovany. V rámci těchto akcí proběhla kompletní výměna potrubí z potrubních kanálů na podélnou etažérku až na +22m. Bylo namontováno nové uložení pro zhruba 4000 metrů potrubí (DN 125, 100, 80, 25). Realizaci investičně zajišťoval útvar PARP JEDU společně se zhotovitem ČEZ Energoservis, spol. s.r.o. Firma HILTI se na daném projektu podílela návrhem a dodávkou instalačních systémů na vytvoření montovaných pomocných ocelových konstrukcí pro podpory pro vedení potrubí. Na 1. a 2. reaktorovém bloku byly použity na podpory potrubí klasické svařované konstrukce (viz. obrázek). Realizace pomocí svařovaných konstrukcí ve stávajícím provozu však byla velice časově a fyzicky náročná, a tak bylo rozhodnuto využít na 3. a 4. reaktorovém bloku HILTI montážní systém na vytvoření podpor pro potrubí.

Dané systémy pomohly výrazně zkrátit čas montáže, zjednodušily montáž a nebylo nutno svařovat.

Hlavní výhody systému:

  • výrazné zrychlení postupu montáže potrubních tras
  • možnost operativně reagovat na změny během stavby
  • jednotný systém na uložení potrubí, elektra
  • povrchová úprava jednotlivých dílů – žárový zinek 45 – 70
  • jednoduché doplnění systému během provozu

Realizace v jaderné elektrárně Dukovany

Využití benefitů montážního systému na výše uvedené investiční akci došlo hlavně v místech + 22 m, kde bylo nutno provést rámy na rozpětí 6 metrů. Dané rámy byly osazovány mezi stávající instalace. I přes detailní zaměření stávajících instalací došlo během realizace ke kolizím se stávajícími instalacemi či konstrukcemi při vedení tras, ale vzhledem k možnosti rektifikace se vše vyřešilo operativně během výstavby. Dalším ohromným benefitem byla redukce svařovaných spojů a jejich náhradou za spoj montovaný. Montážní party, které měly zkušenosti s obdobnými konstrukcemi ze svařenců, byly montážním systémem HILTI nadšeni, protože dle jejich slov výrazným způsobem zjednodušil a zrychlil montáž v těžce přístupných podmínkách.

Navržené řešení pomocí montážních systémů má také výhody pro provozovale elektrárny z hlediska údržby. Pokud bude chtít v budoucnu provést výměnu či doplnění potrubí, tak lze vše na navržených konstrukcích provést doplněním spojek bez nutnosti cokoliv navařovat či natírat.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Fotogalerie
Foto z montážeKontrola montážeMontáž - ilustrační fotoMontážní systém HILTINávrh konstrukce ve statickém softwaru R-STABPohled na konstrukci z montážního systému HILTIPohled na rám z MI systému, +22 mNákres klasické konstrukce, 1. a 2. blokNákres HILTI konstrukce, 3. a 4. blok

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Svařování komponent jaderných elektráren (60x)
Jaderná energetika zastupuje významné místo ve výrobě a distribuci elektrické energie v České republice. Technologické s...
Arabelle, nejvýkonnější parní turbína na světěArabelle, nejvýkonnější parní turbína na světě (59x)
Společnost Alstom je předním světovým dodavatelem „konvenčních částí“ (strojoven) pro jaderné elektrárny a j...
Diskuze: ITER = úspěch či neúspěch může být pro budoucnost řízené termojaderné fúze rozhodující (50x)
Stánek F1.06 na mezinárodním veletrhu AMPER 2014 měl název „Materiály pro nové tisíciletí“ a zvídaví návštěvníci byli př...