Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    Poslanecká sněmovna ČR rozhodla o zastropování poplatku za obnovitelné zdroje elektřiny ve výši 495 kč/MWh, což požadoval Svaz průmyslu a dopravy ČR.

Poslanecká sněmovna ČR rozhodla o zastropování poplatku za obnovitelné zdroje elektřiny ve výši 495 kč/MWh, což požadoval Svaz průmyslu a dopravy ČR.

Publikováno: 21.8.2013
Rubrika: Lidé-Věci-Události, Tiskové zprávy

Svaz průmysl a dopravy ČR vítá dnešní rozhodnutí Poslanecké sněmovny ČR, jejíž členové svých hlasováním zastropovali poplatek za obnovitelné zdroje elektřiny ve výši 495 kč/MWh. Jako nejvýznamnější svaz zaměstnavatelů v ČR dlouhodobě požadoval, aby byl v tomto smyslu novelizován zákon 165/2012 o podpoře výroby z obnovitelných zdrojů (OZE), který by zastropoval dosavadní příliš vysoký poplatek. Ten v letošním roce činil již 583 kč/MWh.

„Pozitivně hodnotím to, že se politická reprezentace po mnoha letech dokázala shodnout a něco udělat pro průmysl. Zastropování a snížení ceny za obnovitelné zdroje elektřiny je krokem správným směrem,“ uvedl Jan Rafaj, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR k výsledkům hlasování. Poděkoval bývalému i současnému ministrovi průmyslu a obchodu za podporu a také poslancům, kteří se angažovali v podpoře tuzemského průmyslu.

Současně zaměstnavatelé nepovažují přijatou úpravu za natolik dostatečnou, aby pomohla konkurenceschopnosti našich firem, zejména pak velkým odběratelům. Svaz průmyslu a dopravy ČR nepovažuje poplatek na podporu OZE ve výši 495,- Kč/MWh za dostatečný a jeho schválení podpořil čistě pragmaticky při vědomí rizik, které by vyplývaly jeho neschválením. Tuzemské firmy jsou totiž i nadále vystaveny horším konkurenčním podmínkám, oproti řadě jiných evropských zemí, kde je cena elektřiny výrazně nižší. „Jsme stále ještě vzdáleni obvyklé výši poplatků v Německu, Polsku, Francii či Belgii. Je proto potřebné hledat další cesty, jak tento problém řešit. Věřím, že tomu pomůže velká novela,“ uvedl Jan Rafaj.

Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR schválení výše podpory jako maximální částky nechává otevřené dveře k jednání pro další snížení poplatku, ať už plošného, nebo diferenciací sazeb pro velké odběratele elektřiny.

Poplatek za OZE vzrostl v České republice během posledních pěti let více než desetinásobně. Zatímco v roce 2009 byl na úrovni 52 Kč/MWh, v roce 2013 činil již 583 Kč/MWh (přičemž bez státní dotace ve výši 11,7 miliardy Kč by tuzemské průmyslové firmy již letos platily 790 Kč/MWh).

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Míl: Nejsme proti ochraně životního prostředí, právě naopak, ale proti krokům, které povedou k jeho zhoršení, ztrátě konkurenceschopnosti a nesmyslnému zdražování (44x)
Hrozbou pro podnikání firem je v současnosti růst mezd, nevyhovující zákoník práce, vysoké ceny energií, špatná environm...
Předváděcí vůz ESAB opět vyjede na turné po České republice (43x)
Všichni zájemci mohou navštívit předváděcí vůz společnosti ESAB Vamberk, ve kterém bude možné se seznámit s novinkami a ...