Perspektivní nízkolegované a feritické Cr oceli pro jednotky velkých výkonů
Rubrika: Technologie, materiály
Výzkum a vývoj nízkolegovaných CrMo/CrMoV a feritických Cr žárupevných ocelí určených pro dlouhodobou expozici za vysokých teplot do 600°C. Zpevnění tuhého roztoku a precipitační zpevnění struktury a jejich vliv na pevnost při tečení. Příznivý vliv optimálního obsahu Mo na zpevnění tuhého roztoku. Vliv částic sekundárních fází o nanometrické velikosti vyloučených ve struktuře na krátkodobé mechanické vlastnosti a žárupevnost. Strukturní stabilita karbidů, karbonitridů a nitridů legujících prvků ( V, Mo,Cr,Nb) během dlouhodobé expozice při pracovních teplotách. Vliv vyššího obsahu dusíku na creepovou pevnost feritických 9% Cr ocelí.
Výkon tepelných bloků je možno zlepšit cestou zvýšení teploty anebo zvýšením tlaku páry.Tyto požadavky následně vedly k vývoji řady žárupevných a korozivzdorných ocelí. Cílený vývoj nízkolegovaných ocelí pro zvýšené teploty byl zahájen časně po 1. světové válce, kdy byly vyvinuty oceli s nízkými obsahy Mo a Cr [1;2;3]. Bylo zjištěno, že zvýšení obsahu Mo v oceli zvyšuje creepovou odolnost, zvýšení obsahu Cr zvyšuje odolnost proti korozi. S ohledem na tyto zkušenosti byly první nízkolegované oceli vyráběny s nízkými obsahy Mo nebo Cr. Již před 2. světovou válkou byly vyvinuty nízkolegovaná ocel na bázi 2,25% Cr – 1%Mo a feritická 9% Cr – Mo ocel.
PRECIPITAČNÍ ZPEVNĚNÍ STRUKTURY
Příznivý vliv vanadu v nízkolegované oceli na její žárupevnost byl zjištěn později než v případě molybdenu [4;6;7;8]. Vanadem legovaná ocel typu 0.5% Cr-0.5% Mo-0.3%V byla původně použita v Anglii. Parovody i přehřívákové trubky z této oceli byly v elektrárně instalovány ještě před rokem 1940. Bylo zjištěno, že výrazné zlepšení creepové odolnosti u této oceli je způsobeno precipitačním zpevněním částicemi karbidu vanadu V4C3. Přitom precipitační zpevnění závisí na vzájemné vzdálenosti částic (IPS) - ℓ - která je dána jejich velikostí d a počtem Nv v jednotkovém objemu. Výpočet vzdálenosti je možno provést podle rovnice (1)
ℓ = ½ (NV • d)-½ - d √⅔ (1)
Přitom snížení vzdálenosti ℓ vede ke zvýšení jak meze kluzu za normální teploty, tak ke zvýšení meze pevnosti při tečení (obr.1; 2). Zároveň se snižuje rychlost creepové deformace (obr. 3)
Obr. 1 Závislost meze kluzu
Obr. 2 Vliv vzdálenosti částic M23C6 na žárupevnost 9% Cr - 1% Mo Oceli
V případě, že v oceli přispívají na precipitační zpevnění částice dvou, co do velikosti odlišných fází (např. Mo2C a Cr7C3 v oceli 2.25 Cr – 1 Mo, podobně jako v případě oceli 9 Cr 1 Mo 0.3 V 0.003 N – částice M23C6 a VN), je žárupevnost ovlivněna tzv. efektivní vzájemnou vzdáleností ℓeff , která může být stanovena podle vztahu (2)
1 = 1 + 1 (2)
ℓeff ℓe ℓs
Zde ℓs znamená IPS malých částic (VN v Cr ocelích s volným dusíkem, V4C3 a Mo2C u nízkolegovaných ocelí) a ℓe znamená IPS velkých částic (M23C6 u Cr ocelí a Cr7C3 u nízkolegovaných ocelí). Přitom volný dusík je část dusíku v oceli, která není vázána na Al nebo Ti.
Histogram vytvrzujících částic V4C3 , které jsou přítomny ve struktuře nízkolegovaných CrMoV ocelí je uveden na obr. 4, obdobně jsou na obr.5 uvedeny příklady rozložení velikosti částic VN a M23C6 v Cr feritických ocelích. V obou typech ocelí jsou nano částice o střední velikosti okolo 50 nm zdrojem vysoké žárupevnosti.
Obr. 3 Vliv vzdálenosti částic M23C6 na rychlost tečení 9% Cr ocelí při 100 Mpa
Obr. 4 Histogram částic V4C3 u oceli 0.5 Cr -0.5 Mo-0.3 V po expozici 650 h
ZPEVNĚNÍ TUHÉHO ROZTOKU
Bylo zjištěno, že creepová odolnost se zvyšuje vlivem části obsahu Mo v oceli, která zůstává rozpuštěna v tuhém roztoku. Z těchto důvodů je další zvyšování obsahu Mo v oceli nad limit rozpustnosti zbytečné, navíc může vést k tvorbě dalších karbidických fází s nízkou rozměrovou stabilitou (např. M6C) – degradujících rozpouštěním příznivou disperzi typu V4C3 resp. VCN. Obsahuje-li ocel wolfram je zpevnění tuhého roztoku závislé na Mo ekvivalentu Moeq [5] ;
Moeq = Mo + 0,5 W (3)
Obr. 5 Histogram částic VN ((dø = 46 nm) a M23C6 (dø = 323 nm) v modifikovaných Cr ocelích na bázi 9% Cr 1 Mo,V, Nb, N
Vliv obsahu Mo na rychlost tečení u nízkolegované CrMoV oceli patrný z obr. 6 ukazuje, že rychlost tečení se snižuje pouze do obsahu 0.5% Mo , čemuž odpovídá i růst creepové pevnosti uvedený na Obr. 7.
Dlouhodobé testy žárupevnosti provedené u 9% Cr oceli modifikované Mo v rozmezí 0.57 až 2.6 % Mo potvrdily příznivý vliv legování molybdenem rovněž u těchto typů ocelí. Analýzy vycházející z experimentů dosahujících téměř 105 zkušebních hodin vedly k závěru , že creepová pevnost při 600°C a časech 105 hodin se významně zvyšuje při legování přibližně do obsahu 1% Mo. (Obr.8)
Z těcho výsledků vyplývá, že úsilí zvýšit creepovou odolnost způsobem dalšího zvyšování obsahů Mo a W nad uvedené limity bude neúspěšné jak u nízkolegovaných, tak u modifikovaných feritických Cr ocelí (Obr. 7,8).
Nejvýraznější zlepšení žárupevnosti u 9% a 12% Cr ocelí bylo pozorováno při legování dusíkem. Bylo zjištěno, že mez pevnosti při tečení u těchto ocelí závisí na obsahu volného dusíku. Jde o část dusíku , který není vázán na Al , Ti nebo Nb a nabývá formy částic nitridu vanadu VN (Obr. 9).
Obr. 6 Vliv obsahu Mo na rychlost tečení nízkolegované oceli 0.12%C -0.5%Cr -0.3%V
Obr. 7 Vliv obsahu Mo na creepovou pevnost CrMoV ocelí trubek a výrobků s obsahy do 0.18 resp. 0.3%C
Obr. 8 Závislost creepové pevnosti na obsahu Mo V 9% Cr ocelích
Obr. 9 Závislost meze pevnosti při tečení při 6000C/105 na obsahu dostupného dusíku NAV u různých typů chromových modifikovaných Cr ocelích
Při respektování provedených analýz je zlepšení creepové odolnosti feritických ocelí dáno zvýšením úrovně precipitačního zpevnění nanočásticemi typu V4C3 nebo VCN u nízkolegovaných ocelí, nebo VN v modifikovaných Cr ocelích.
ZÁVĚR
-
Precipitační zpevnění dané stabilními částicemi je velmi důležitá cesta ke zlepšení creepové odolnosti u obou druhů studovaných ocelí.
-
Není důvod ke zvyšování obsahů Mo anebo W nad limity jejich rozpustnosti, které jsou okolo 0.5% Mo v nízkolegovaných ocelích a okolo 1% Mo u modifikovaných Cr ocelí.
-
Výše uvedené poznatky potvrzují význam optimálního legování i technologického zpracování k dosažení vysoké žárupevnosti u studovaných typů špičkových žárupevných ocelí, jejichž použití se předpokládá při revitalizaci a modernizaci české tepelné energetiky.
Literatura :
-
Körber, P., Pomp, A., Mitteilungen aus dem Kaiser – Wilhelm Institute für Eisen- forschung, Vol. 13, 1931, p. 223
-
Glen, J., JISI, Vol. 158, 1948, p. 37
-
Foldyna, V., and Purmenský, J., Czech Journal of Physics, Vol. 39, 1989, p. 1133
-
Foldyna, V., Creep of Low Alloy and Modified Chromium Steels. DrSc thesis IPM, Brno, January 1988
-
Purmenský, J., Foldyna, V., Kuboň, Z., Report of the 123rd Committee on Heat-resisting Materials and Alloys. Japan Society for Promotion of Science, Vol. 44 (2003), No. 3, p. 315
-
Kuboň, Z., Precipitation of secondary phases and their influence on creep resistance of modified chromium steels. PhD. thesis VŠB TU Ostrava Czech Republic, 1998
-
Purmenský, J., Foldyna, V., Kuboň, Z. in Proc. Int. Conf. CFEMS – 8, Ed. T. Sakuma and K. Yagi.
Trans Tech Publications Tsukuba City Nov.1999
Tento příspěvek byl prezentován na konferenci Kotle a energetická zařízení 2007.