NUSIM 2009 = náznaky optimismu v jaderné komunitě
Rubrika: Jaderné
Ve znamení mírného optimismu proběhla 30. března až 2. dubna 2009 konference NUSIM 2009, na které se sešli členové slovenské, německé a české nukleární společnosti. V krásném prostředí horského hotelu IFA v německém městečku Schöneck se uskutečnil již sedmnáctý ročník. Toto původně trojstranné informativní setkání se stalo postupem času otevřenou mezinárodní konferencí poskytující účastníkům přehled nejen o tom, v jakém stavu je jaderná energetika v těchto zemích, ale také o tom, kam pokročila jaderná technika a organizace řízení provozu ve zvyšování bezpečnosti a spolehlivosti provozovaných bloků jaderných elektráren. Na letošní konferenci odeznělo celkem 36 referátů.
Na jednání i při doprovodných společenských akcích se projevila změna atmosféry v jaderné komunitě. Po rozčarování a skepsi, které doprovázely minulá léta útlumu a umělého potlačování využívání jaderné energie v řadě zemí EU, se dnes již projevuje mírný optimismus. Nicméně a možná právě proto, že zřejmě již v blízké budoucnosti dojde k budování celé řady nových JE vzhledem k potřebě obnovy a doplnění energetické základny evropských zemí, zaznělo na konferenci velmi silně varování před nedostatkem kvalifikovaných odborníků, a to jak pro projektování, výrobu zařízení a výstavbu nových jaderných bloků, tak i pro provoz a údržbu stávajících bloků. Toto může být limitujícím faktorem jaderné renesance. Je zřejmé, že kdo dřív přijde, pořídí nové jaderné zdroje rychleji a levněji. Kdo zaváhá, bude dlouho čekat a převis poptávky nad nabídkou navíc silně zvýší ceny dodávek.
Specifikem konference je fakt, že jsou prezentovány konkrétní projekty technických inovací a zkušenosti z provozu JE. Akce je určena zejména inženýrsko-technickému personálu JE, servisních firem a výzkumných ústavů a organizací. Novinkou v tradičním programu konference bylo podrobné představení dvou typů jaderných bloků, které se již v zemích EU budují nebo se o jejich výstavbě (mimo jiné i v ČR) uvažuje. Byly to bloky EPR–1 600 MW od společnosti AREVA a EU APWR-1 700 MW od společnosti MITSUBISHI HEAVY INDUSTRY. Souhrn zkušeností z výstavby a spouštění více než 60jaderných bloků přednesl bývalý ředitel JE Temelín Ing. František Hezoučký, který dnes pracuje v poradenské společnosti Worley Parsons.
Podle mého názoru by se tyto zkušenosti měly zahrnout do školících programů pracovníků, kteří se budou podílet na výstavbě a spouštění nových bloků. Od specialistů a manažerů v přední linii až po vrcholové vedení investora a všech dodavatelů.
Tradiční byla sekce mladé generace jaderných odborníků (YG), která je pravidelnou součástí konference, měla letos na programu pět velmi zajímavých referátů. Doufám, že si mladí odborníci na konferenci rozšířili své znalosti o tom, co všechno se skrývá za pojmy výstavba, spouštění a provoz JE. Jsem rovněž přesvědčen o tom, že nové kontakty, které navázali na konferenci, budou užitečné pro ně osobně i pro jadernou komunitu jako celek.
Pro příští ročníky si lze přát, aby na konferenci zaznělo více referátů o zkušenostech z provozu (včetně údržby, oprav a provozních kontrol) německých JE, případně i z jaderných elektráren jiných evropských zemí. NUSIM 2010 se bude konat na Slovensku koncem dubna příštího roku. Další informace najdete na www.snus.sk , kde budou uveřejňovány aktuální informace.