Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    Nový tkaninový filtr na aglomeraci v ArcelorMittal Ostrava snižuje emise prachu o dalších 94 tun ročně

Nový tkaninový filtr na aglomeraci v ArcelorMittal Ostrava snižuje emise prachu o dalších 94 tun ročně

Publikováno: 30.3.2016
Rubrika: Lidé-Věci-Události, Firemní zpravodajství

ArcelorMittal Ostrava uvedla do ostrého provozu technologii v hodnotě 365 milionů korun, která bude mít pro životní prostředí největší přínos z 13 současných ekologických investic zaměřených na snížení emisí prachu. Tkaninový filtr na jižní části aglomerace[1] představuje nejlepší techniku na odprašování a huť díky němu a stávajícímu elektrostatickému filtru sníží své emise více, než od letošního března požaduje legislativa EU. Celkem zachytí dalších 94 tun prachu ročně, včetně nejmenších prachových částic, benzo(a)pyrenu a dioxinů. Filtr vybudoval místní dodavatel, ostravská společnost Paul Wurth, ve spolupráci s dalšími lokálními subdodavateli, jako jsou Stamont či Teplotechna Ostrava. Protože huť postavila všechny tyto technologie v hodnotě 2 miliard korun nad rámec svých povinností, získala na ně z EU až 90procentní dotace.

„Odprášení jižní části aglomerace je naše nejvýznamnější investice do ekologie za poslední dva roky. Spolu s dalšími 12 technologiemi se postará o snížení našeho vlivu na životní prostředí na nejmenší možnou míru a zařadí nás mezi integrované hutě s nejnižším vlivem na životní prostředí na světě,“ říká Tapas Rajderkar, generální ředitel společnosti ArcelorMittal Ostrava.

Tkaninový filtr zachytává s více než 99% účinností i nejmenší prachové částice a poradí si také s polycyklickými aromatickými uhlovodíky (včetně B(a)P) a s dioxiny, které sníží o více než 90 procent. Je velký přibližně jako třípatrový dům a jeho úkolem je posílit odprašování spalin na zbývajících dvou spékacích pásech menší, jižní části aglomerace. Celková plocha tkaninových filtračních hadic přesahuje 18 tisíc m2, což odpovídá velikosti 2,5 fotbalových hřišť. Výstavba trvala deset měsíců. Nový tkaninový filtr navazuje na stávající odprašování modernizovanými elektrostatickými filtry a zcela eliminuje kouř, který byl dosud u komína jižní části aglomerace viditelný. Technologie tkaninového filtru disponuje vysokou efektivitou zaručující nepřetržitý provoz, s pouhými 4 % celoročního kalendářního času na údržbu.

„Pro náš mezinárodní tým odborníků z Německa, Lucemburska a naší ostravské pobočky byla stavba zařízení o velikosti několikapatrového domu náročným, ale významným úkolem. Věřím, že hodnoty prachu na výstupu z filtru, nízká spotřeba elektrické energie, vysoká životnost rukávových filtrů a nízká hladina hluku ventilátoru přispějí k dalšímu zlepšení ukazatelů huti,“popisuje Pavel Žáček, generální ředitel společnosti Paul Wurth.

V 80. letech spékací pásy aglomerace odprašovaly tzv. cyklóny. Ty v 90. letech nahradily účinnější elektrostatické filtry, které v současnosti posilují největší tkaninové filtry v celé huti. Dosud držela huť emise na aglomeraci pod nejpřísnějšími evropskými limity díky modernizovaným elektrostatickým filtrům a gigantickému tkaninovému filtru. Ten zdokonaluje odprašování na třech spékacích pásech severní části aglomerace již od podzimu roku 2011. Stejně účinné filtry byly nyní uvedeny do provozu i pro zbývající dva pásy jižní části aglomerace. Všech pět spékacích pásů aglomerace se tak dnes v ArcelorMittal Ostrava odprašuje dvoustupňově – dvěma typy filtrů zároveň.

Snižování limitů pro emise tuhých znečišťujících látek u aglomerací (mg/m3)

do 1997

1998-2009

2010-2011

2012-2015

od 3/2016

400

100

50

20

<10

ArcelorMittal Ostrava a.s. patří do největší světové ocelářské a těžařské skupiny ArcelorMittal. Ročně vyrábí 2 miliony tun oceli, která se uplatňuje zejména ve stavebnictví a strojírenství. Je největším výrobcem silničních svodidel v Česku a jedním z devíti výrobců orientované elektrotechnické oceli na světě. Kromě tuzemského trhu dodává své výrobky do více než 40 zemí světa. ArcelorMittal Ostrava a její dceřiné společnosti mají 7 250 zaměstnanců. Průměrný výdělek v roce 2015 činil 34 615 korun. Díky nadstandardní ekologizaci dokončené v roce 2015 vyrábí společnost surové železo i ocelové výrobky s minimálním možným dopadem na životní prostředí. Jediným akcionářem je ArcelorMittal Holdings A. G.

Všech pět spékacích pásů na aglomeraci se nyní v ArcelorMittal Ostrava odprašuje dvoustupňově, tedy dvěma typy filtrů zároveň. Tkaninové filtry stojící na konci procesu odprášení doporučuje EU jako nejlepší možné řešení. Jejich nespornou výhodou je více než 99% účinnost zachytávání i nejmenších prachových částic.

 

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


Fotogalerie

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Trafostanice v Chotějovicích – nová R 420 kV z pohledu projektantaTrafostanice v Chotějovicích – nová R 420 kV z pohledu projektanta (128x)
Energo Ekoprojekt Turnov s.r.o. (EET) byla zapojena do prací na nové R 420 kV v Chotějovicích již od stadia vytváření ko...
Sledujte živé vysílání z Dnů teplárenství a energetiky (122x)
      Ve dnech 23 až 25. dubna 2014 proběhnou Dny teplárenství energetiky. Teplárenské sdružení pořádá tuto akci již ...
Unikátní kontejnerizovatelná vrtná věžUnikátní kontejnerizovatelná vrtná věž (119x)
Sviadnovská společnost Huisman Konstrukce vyrobila další unikátní kontejnerizovatelnou vrtnou věž LOC 400 o výšce 38 met...