Nacházíte se:  Úvod    Technologie, materiály    Nosné ocelové konstrukce pouze s označením CE

Nosné ocelové konstrukce pouze s označením CE

Publikováno: 13.8.2014, Aktualizováno: 19.8.2014 12:00
Rubrika: Technologie, materiály

Výrobci nosných ocelových konstrukcí mohou od 1. července letošního roku dodávat své výrobky v zemích EU výhradně s označením CE. Totéž platí rovněž pro povrchové úpravy zmíněných konstrukcí. Evropská norma EN 1090 je výsledkem harmonizace průmyslových standardů s cílem zvýšit kvalitu a bezpečnost stavebních konstrukcí, nicméně se ukazuje, že v některých zemích bude ještě nějaký čas trvat, než si na novou normu zvyknou.

Klíčová slova: nosné ocelové konstrukce

Jen několik týdnů předtím, než nový technologický standard vstoupil v platnost, uskutečnila společnost Air Products, jeden z největších světových výrobců a dodavatelů technických plynů pro svařování, anketu mezi návštěvníky mezinárodního veletrhu Techni-Show v Utrechtu. Průzkum ukázal, že 55 % dotázaných o nové normě nic nevědělo, bez ohledu na to, zda šlo o zaměstnance velkých nebo malých společností.  Z  těch, kteří normu EN 1090 znali, 26 % vůbec nevědělo, od kdy vstupuje v platnost a 42 % sice o nové normě slyšelo, ale nebyli schopni říci, co obsahuje, ani co bude muset jejich firma učinit, aby mohla její požadavky splnit.  Neznalost nových norem nebyla vysoká jen mezi svářeči (55 %), ale také mezi manažery (33 %) z firem, které se svářecími pracemi zabývají.

Jaká je situace v České republice? Podle Václava Šroma z SVV Praha, s.r.o  (Svářečský vývojový a výukový ústav)  je informovanost českých svařovacích inženýrů mnohem vyšší. Už téměř rok provádí Česká svářečská společnost ANB podle nové směrnice certifikace firem, které se výrobou ocelových a hliníkových konstrukcí zabývají. Součástí přechodu k jednotné normě EN 1090 je rovněž pořádání školení svářečského personálu na všech úrovních. Velký vliv má rovněž silné napojení českého průmyslu na našeho západního souseda.  “Vzhledem k úzkým obchodním vazbám na německý trh a značnému rozšíření certifikátů podle bývalé německé normy pro stavební výrobky v České republice i na Slovensku dochází velmi často k provádění certifikací firem pro EN 1090 cestou německé administrativy,“ vysvětluje Václav Šrom a dodává:. „Zkušenosti se zaváděním požadavků EN 1090 jsou velmi pozitivní, jednak proto, že většina firem, které hodlají získat certifikát, má bohaté zkušenosti s řízením kvality svařování na základě předchozích norem nebo na základě norem pro jiné, než stavební výrobky, ale také i proto, že vyšší svářečský personál v těchto firmách je obecně na velmi vysoké úrovni.”

Foto: Air Products 

O společnosti Air Products

Air Products (NYSE:APD) dodává svým partnerům širokou paletu výrobků a služeb, především atmosférické, procesní a speciální plyny, chemikálie a související technologická zařízení. Více než 70 let tak pomáhá zákazníkům, aby se stali co nejvíce produktivními a maximálně těžili z energetické úspornosti. Air Products se může pochlubit řadou ocenění, mezi nejvýznamnější patří zařazení do společnosti nejvíce inovativních společností světa v anketě magazínu Forbes a Thomson Reuters. Přes 20 000 zaměstnanců ve více než 50 zemích světa přináší efektivní řešení pro zákazníky v oblastech polovodičů, rafinace vodíku, zplyňování uhlí, zkapalňování zemního plynu či moderních nátěrů a adhesiv. Ve fiskálním roce 2013 společnost vykázala obrat 10,2 miliard dolarů. Více informací na www.airproducts.cz.

Poznámka: Tato zpráva může obsahovat výhledová prohlášení v souladu s americkým zákonem o obchodování s cennými papíry z roku 1995 (Private Securities Litigation Reform Act). Tato výhledová prohlášení jsou založena na přiměřených očekáváních a předpokladech managementu společnosti k datu vydání této tiskové zprávy s ohledem na významné rizikové faktory. Skutečný výkon a hospodářské výsledky se mohou podstatně lišit od prognóz a odhadů vyjádřených ve výhledových prohlášeních v důsledku mnoha faktorů nepředpokládaných managementem, včetně rizikových faktorů popsaných ve formuláři 10K za fiskální rok končící 30. září roku 2013.

Partneři rubriky Technologie, materiály:

    

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Je ocel T24 vhodná pro membránové stěny USC kotlů? (52x)
Tento příspěvek (autor:Ing. Petr Mohyla, Ph.D., Ing. Jiří Zapletal, Flash Steel Power, a.s., p.mohyla@fla...
Aplikační omezení žáropevné oceli P92 (49x)
Snaha o zvyšování životnosti a efektivity energetických celků klade vysoké nároky na zvolené materiály, především z hled...
Jak dále v českém hutnictví? (42x)
Odvětvový svaz Hutnictví železa (Branche Association of the Steel Industry) vydal v prosinci loňského roku situační zprá...