Německý paradox: Rostou obnovitelné zdroje, ale i emise
Rubrika: Zajímavosti
Ačkoliv se výkon německých fotovoltaických elektráren zvýšil v loňském roce oproti roku 2015 o 2,5% a větrných dokonce o 10%, roste v Německu zároveň už druhý rok za sebou i množství emisí, které produkuje tamní energetika.
Německé větrníky totiž přes růst instalovaného výkonu vyprodukovaly loni jen o necelé procento více proudu a fotovoltaické panely vyrobily dokonce méně elektřiny než v roce 2015. Důvodem byly horší klimatické podmínky, tedy méně větru i slunečného svitu. Chybějící elektřinu tak musely nahradit uhelné a plynové elektrárny, což způsobilo růst emisí.
Vyplývá to z analýzy kalifornské organizace Environmental Progress, která vychází z informací zveřejněných koncem loňského a začátkem letošního roku třemi německými institucemi: Fraunhoferovým Ústavem pro solární systémy, think-tankem Agora Energiewende a sdružením AG Energiebilanzen.
Německá energetická koncepce vyhlášená v roce 2011, jejímž cílem je postupné odstavení jaderných elektráren, tak zatím paradoxně vede k problémům v plnění mezinárodních klimatických závazků německé vlády. Podle Enviromental Progress rok 2016 zároveň zpochybnil častý argument zastánců odchodu od jaderné energetiky, že problém závislosti obnovitelných zdrojů na počasí vyřeší výstavba přenosových tras a energetických skladovacích kapacit. „Žádné přenosové trasy ani sklady elektřiny nezajistí Německu více slunce ani větru“ uzavírá zpráva amerických envoromentalistů.