Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Větrné    Nejpokrokovější způsob regulace výkonu větrné elektrárny

Nejpokrokovější způsob regulace výkonu větrné elektrárny

Publikováno: 17.9.2009
Rubrika: Větrné

Třetí den mezinárodní konference German Days, které se konají v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu, byl věnován inovacím v energetickém průmyslu. Blok příspěvků byl zaměřen na obnovitelné zdroje energií.

Požadavek na maximální využívání alternativních zdrojů je jedním z klíčových bodů světové ekonomiky. Většina vyspělých zemí světa zvyšování podílu jejich využívání považuje za jeden z prioritních úkolů. Současný trend v energetické bilanci prosazuje tzv. energetický mix jednotlivých druhů zdrojů. Jejich role je tak přímo závislá jak na hodnocení z hlediska trvale udržitelného rozvoje, tak z hlediska ekonomických ukazatelů. Kromě primárních zdrojů, tedy fosilních paliv (klasické elektrárny, uran), to platí i pro alternativní zdroje. Podle odborníků v měřítku existence lidstva a jeho potřeb jde o nevyčerpatelné formy energie slunce a země. Patří mezi ně energie vody a vodních toků, geotermální energie, spalování biomasy, energie větru, energie příboje a přílivu oceánů a energie slunečního záření.

Průmysl větrné energetiky zaznamenává v Evropě velmi rychlý rozvoj a zaujímá velmi silné postavení na světovém trhu. Jak zaznělo na German Days, jen v Německu je zaměstnáno v tomto odvětví více než 45 000 lidí. „Významný je i technologický pokrok směřující ke stále větším větrným generátorům a ke snižování investičních nákladů. Zatímco v roce 1992 byly používány 200kW jednotky s průměrem rotoru 35m, v roce 2000 to byly již generátory s rotory 80m o výkonu 900kW. V současné době se testují větrné elektrárny s výkony do pěti MW s rotorem o průměru 140m,“ řekl Luděk Němec z firmy Bosch Rextroth spol. s r.o. Podle něho jsou konstruovány tak, aby pracovaly co nejtišším způsobem. K regulaci otáček se používají stavitelné listy rotoru. Strojovny elektráren jsou většinou osazeny převodovkou a asynchronními generátory.

Už asi sto let vyrábí firma Bosch Rextroth pohony a techniku pro větrné elektrárny. Stála tedy u vývoje větrných elektráren od jejich počátku. „Spolupráce s předními univerzitami a dialog se světovými výrobci ložisek pomáhá firmě zvyšovat technickou úroveň pohonů. Naše firma koncentruje svoje know-how a technické expertízy do celého spektra výrobků pro aplikace využívání obnovitelných zdrojů. Ve speciálním vývojovém centru jsou odborní pracovníci firmy schopni řešit nejen problematiku pohonů a hydraulických okruhů, ale také specifika těchto technologií,“ konstatoval Němec.

Hydraulické pohony větrných elektráren musí vyhovovat mnoha specifickým požadavkům a nárokům, například proměnným náporům větru, zajistit přenos vysokého výkonu a dát se zamontovat do omezeného prostoru při požadavku co nejmenší hmotnosti zařízení. „Z bezpečnostních důvodů je výhodou velká rychlost odstavení elektrárny při naléhavých případech. Jde o snadnou rozpojitelnost řídících prvků v případě nouzového vypnutí zařízení, pro hydraulické řešení také hovoří rychlost startu systému po poruchovém signálu. Hydraulický akumulátor je totiž schopen opětovnému použití za několik sekund, což elektrický neumožňuje,“ upřesnil Němec. U větrných elektráren řiditelnou geometrii lopatek kontroluje elektronický regulátor několikrát za sekundu výstupní výkon turbiny. Pokud začíná překračovat limitní parametry, je okamžitě změněna geometrie lopatek rotoru, a tím i výkon turbiny. Při poklesu poryvu větru opět regulátor nastaví parametry zpět. Je to dosud nejpokrokovější způsob regulace výkonu větrné elektrárny a vyžaduje progresivní řídící techniku a dynamické regulační pohony. Neustále tak udržuje optimální geometrii lopatky v průběhu jedné otáčky, tedy maximální dosažitelný výkon turbiny pro různé rychlosti proudění vetru v odlišných nadzemních výškách.


 

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Nejvýkonnější větrné elektrárny v obci Pchery začaly vyrábět elektřinu (45x)
Větrné elektrárny s největším instalovaným jednotkovým výkonem v ČR, které se nacházejí v katastru obce Pchery na Kladen...
RWE otevřela druhou největší mořskou větrnou elektrárnu na světě, 160 turbín má výkon 576 MWRWE otevřela druhou největší mořskou větrnou elektrárnu na světě, 160 turbín má výkon 576 MW (38x)
Společnou investici ve výši 2 miliard liber realizovaly společnosti RWE, Stadtwerke München a Siemens RWE nyní patří ...
Nejpokrokovější způsob regulace výkonu větrné elektrárny (38x)
Třetí den mezinárodní konference German Days, které se konají v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu, byl věnován...