Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Jaderné    Na letošní rok je naplánováno spuštění 4 nových bloků typu VVER

Na letošní rok je naplánováno spuštění 4 nových bloků typu VVER

Publikováno: 21.1.2020
Rubrika: Jaderné

Za posledních 14 let spustila Ruská korporace pro atomovou energii Rosatom 15 nových bloků a v tomto tempu bude pokračovat i nadále. Na letošní rok je plánováno spuštění 3 nových bloků. Dalším blokem VVER, který má být podle stávajících plánů spuštěn v roce 2020, je 3. blok v Mochovcích, který staví Slovenské elektrárne.

V Bělorusku probíhá příprava 1. bloku Ostrověcké jaderné elektrárny k fyzikálnímu spouštění, které by mělo podle plánů začít v prvním čtvrtletí letošního roku. Na začátek tohoto roku je naplánováno i fyzikální spouštění 2. bloku jaderné elektrárny Leningradská II, kterou staví Rosatom v Rusku, a koncem roku by mělo začít spouštění i druhého bloku první jaderné elektrárny v Bělorusku. Všechny tři zmíněné bloky mají reaktory VVER-1200 generace III+. 

Ve všech třech blocích najdeme produkci českých firem. Jde například o armatury od firem Arako, Armatury Group, L D M, Modřany Power, Mostro, MPower Engineering a MSA, LOCA-kabely od Kabelovny Kabex, čerpací techniku od Sigma Group a servopohony od ZPA Pečky. Celkem firmy z Česka dodaly pro reaktory typu VVER-1200 produkci v hodnotě přesahující 2 miliardy korun.

Na Slovensku by po dlouhém očekávání mělo začít spouštění 3. bloku JE Mochovce s reaktorem VVER-440. Dodávky zařízení a služeb pro tento projekt pocházejí z drtivé většiny od českých a slovenských firem.

Plánované roky spouštění nových bloků uvádí a aktualizuje na svém webu organizace World Nuclear Association. Podle těchto údajů má být v roce 2020 spuštěno po celém světě 14 nových jaderných bloků.

Druhý blok elektrárny Leningradská II je posledním blokem typu VVER-1200, který je ve výstavbě v Rusku. Pokračuje výstavba dvou bloků JE Kurská II, kde se již staví následovník těchto reaktorů s označením VVER-TOI. V roce 2016 ruská vláda schválila výstavbu sedmi dalších bloků a opět půjde o VVER-TOI. Další reaktory typu VVER-1200 se staví především v zahraničí, například v Bělorusku, Finsku, Maďarsku, Turecku, Egyptě, Bangladéši a Číně.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


Fotogalerie
První blok jaderné elektrárny Leninigradská II

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Slovenské elektrárne dokončili stavebné práce na 3. bloku AE MochovceSlovenské elektrárne dokončili stavebné práce na 3. bloku AE Mochovce (37x)
Slovenské elektrárne, spoločnosť skupiny Enel (SE), dokončila stavebné práce na treťom bloku AE Mochovce zavŕšením kontr...
Diagnostika asynchronních motorů metodou MCSADiagnostika asynchronních motorů metodou MCSA (34x)
Frekvenční analýza statorového proudu asynchronního motoru pod zatížením, jinak též nazývána MCSA (Motor Current Signatu...