Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    Moderní hnědouhelný kotel v Kladně slavnostně otevřen

Moderní hnědouhelný kotel v Kladně slavnostně otevřen

Publikováno: 11.4.2014
Rubrika: Lidé-Věci-Události, Klasické, Technologie, materiály

V úterý 9. dubna 2014 byl slavnostně otevřen blok K7, který bude disponovat maximálním výkonem 135 MW a výrobou tepla maximálně 105 MW. Kotel již dnes splňuje požadavky na všechny ekologické limity, které vejdou v platnost 1. ledna 2016. Generálním dodavatelem výstavby nového kotle byla německá společnost Kraftanlagen Mnichov, resp. jeho dceřiná společnost Kraftanlagen Power Plants. Investorem byla švýcarská společnost Alpiq, která kromě teplárny v Kladně vlastní například energetický zdroj ve Zlíně. Hodnota zakázky představuje 286 milionů eur a společnost Alpig je jedním z největších švýcarských investorů v Česku. Jde o největší investici švýcarského energetického holdingu Alpiq v České republice od svého vstupu na lokální trh v roce 2002. Na realizaci se podílelo více než 5 tisíc lidí a šest desítek subdodavatelů z tuzemska i celého světa.

Klíčová slova: Alpiq, investice, kotel, Švýcarsko

Význam akce podtrhl svou účastí i velvyslanec Švýcarské konfederace Markus Alexander Antonietti, primátor Statutárního města Kladna Dan Jiránek a vrcholní představitelé společnosti Alpiq Holding AG, včetně generální ředitelky holdingu, nechyběli ani zástupci generálního dodavatele a většiny subdodavatelů. Smlouva byla uzavřena 21. května 2010, základní kámen byl položen 2. května 2011, stavební povolení bylo vydáno 3. května téhož roku. Studené zkoušky proběhly v březnu 2013 a teplé pak v červenci 2013. První synchronizace turbíny proběhla v srpnu 2013 a začátek komerčního provozu 1. ledna 2014.      

Nový blok nahradil zastaralý uhelný blok, který byl v provozu od druhé poloviny sedmdesátých let. Jeho uvedením do provozu došlo ke zvýšení čistého výkonu zdroje o 101 megawattů a snížení ekologické zátěže. Nový blok významně navyšuje výkon elektrárny v Kladně, která bude tudíž schopna dodávat více elektřiny na úrovní lokální, regionální a národní. Zároveň i do budoucna zajistí spolehlivé dodávky tepla pro město Kladno. Zvýšení tepelného výkonu také dovolí budoucí rozšíření distribuční tepelné soustavy a potenciální připojení nových zákazníků.

Elektrárna má schopnost rychle regulace výkonu a v souladu s požadavky přenosové soustavy České republiky může poskytovat primární i sekundární regulaci frekvence.

Inteligentní kombinace moderní technologie spalování, řízení a skladování v cyklu voda-pára umožňuje změny o více než 4MW za minutu a je rovněž použitelná při vyrovnání výkyvů zatížení v síti. Díky kapacitě systémů centrálního zásobování teplem je blok provozně flexibilní a účinnost využití paliva je vysoká. Kotel bude umožňovat do 10 % spalovat i biomasu.

Alpiq Generation (CZ) s.r.o. - Nezávislý výrobce energie v Kladně a ve Zlíně

Společnost je 100% vlastněná švýcarským energetickým holdingem Alpiq Group. V Kladně a ve Zlíně provozuje moderní kogenerační zdroje na výrobu elektřiny a tepla, které splňují ekologické normy ČR a EU. Výkon kladenské elektrárny dosahuje 516 MWe, výkon zlínského zdroje 66 MWe. Společnost se tak řadí mezi největší nezávislé výrobce energie v České republice. Díky poskytování podpůrných služeb také výrazně přispívá ke stabilitě energetické soustavy ČR. Alpiq Generation (CZ) s.r.o. zaměstnává více než 400 pracovníků.

Více informací o Alpiq Generation (CZ): www.generation.alpiq.cz

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


Fotogalerie

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

ČEZ Teplárenská, a. s., má nového generálního ředitele (39x)
Novým generálním ředitelem ČEZ Teplárenská, a. s., ze Skupiny ČEZ se od 1. září stal Petr Hodek, který dosud působil na ...
Jednoduchý stroj pro přípravu trubek ke svařování (39x)
Problematické, časově náročné a ekonomicky nevýhodné způsoby přípravy trubek různých průměrů a tloušťek stěn pro potřeby...
Živě z MSV v Brně: S Dagmar Dvořákovou z ČSOB o exportním financování (36x)
V pondělí 29. září 2014 a začal 56. mezinárodní strojírenský veletrh v Brně. Na brněnském výstavišti jsou připraveny exp...