Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    Ministr Jan Mládek ocenil, že poslanci podpořili energetický zákon

Ministr Jan Mládek ocenil, že poslanci podpořili energetický zákon

Publikováno: 15.12.2014
Rubrika: Lidé-Věci-Události

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na svém dnešním jednání schválila v první čtení novelu tzv. energetického zákona, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Rozsáhlá novela přináší řadu pozitivních změn pro český průmysl i domácnosti.

Po úspěšném absolvování prvního čtení v Poslanecké sněmovně nyní návrh novely putuje celkem do šesti sněmovních výborů. Budou se jí zabývat výbory hospodářský, rozpočtový, zemědělský, Výbor pro životní prostředí,  Ústavně-právní výbor a Výbor pro sociální politiku.

"Jsem velmi rád, že poslanci v prvním čtení novelu energetického zákona schválili. Novou legislativu považujeme za velmi důležitý a pro český energetický trh nutný a zásadní krok, který přinese řadu pozitivních změn pro spotřebitele. Pevně doufám, že se podaří schvalovací proces u této novely hladce dokončit," uvedl po jednání sněmovny ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.  

Mezi klíčové novinky této důležité novely patří zejména nový systém výběru plateb na podporu obnovitelných zdrojů /OZE/ v ceně elektřiny. Ten bude mít pozitivní dopad zejména na zpracovatelský průmysl v ČR. Garantuje zároveň, že domácnosti a malí odběratelé nebudou platit více než nyní, naopak, někteří z nich na změně výběru plateb ušetří.

Novela rovněž výrazně snižuje administrativní zátěž pro občany, kteří si chtějí nainstalovat některý z malých zdrojů elektřiny do výkonu 10 kW a vyrobenou elektřinu užít pro vlastní spotřebu. Typicky se může jednat o solární panely na střechu domů. V těchto případech, kdy není výroba elektřiny předmětem podnikání, totiž novela počítá s tím, že již nebude vyžadována licence Energetického regulačního úřadu (ERÚ).
V neposlední řadě po vzoru vyspělých evropských států počítá novela se zřízením Rady ERÚ, která přiblíží strukturu tohoto regulátora západoevropským standardům.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

VI. Mezinárodní energetické regulační fórum (75x)
Další, tentokrát již VI. Mezinárodní energetické regulační fórum proběhne 25. března 2010 Grand Hotel Bohemia, Králodvor...
Zdeněk Bauer se stal jednatelem společnosti E.ON Česká republikaZdeněk Bauer se stal jednatelem společnosti E.ON Česká republika (54x)
Novým jednatelem společnosti E.ON Česká republika se v polovině července stal Zdeněk Bauer. Posílí tak dosavadní vedení ...
Strojírny ArcelorMittal v Ostravě slaví v lednu 55 let od svého vznikuStrojírny ArcelorMittal v Ostravě slaví v lednu 55 let od svého vzniku (53x)
Na začátku letošního roku uplynulo 55 let od zrodu strojíren ArcelorMittal Engineering Products Ostrava (AMEPO). Ty vzni...