Míl: Nejsme proti ochraně životního prostředí, právě naopak, ale proti krokům, které povedou k jeho zhoršení, ztrátě konkurenceschopnosti a nesmyslnému zdražování
Hrozbou pro podnikání firem je v současnosti růst mezd, nevyhovující zákoník práce, vysoké ceny energií, špatná environmentální legislativa, oslabování konjuktury ve světě, rozkolísaný kurz koruny a přijmutí eura. Řekl to na Sněmu Svazu průmyslu České republiky, který se uskutečnil v Rotundě pavilonu A při příležitosti Mezinárodního strojírenského veletrhu, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Míl.
„Neznám podnikatele, který by rozjížděl svou činnost s tím, že se těší, až bude propouštět zaměstnance. Takto zvrácený pohled je každému zaměstnavateli cizí. Znám však firmy, které kvůli zcela nevyhovujícímu zákoníku práce nebudou nabírat nové lidi. Nemohou si totiž dovolit tak razantní růst mezd, neboť mají obavy, jak budou řídit své náklady v době, kdy okolním trhům začnou hospodářské problémy,“ vysvětlil. Podle Míla se nekvalitní legislativa a ignorování požadavků na posuzování zákona v konečném důsledku obrací vůči těm, pro něž byl tento zákon vytvořen.
Zvyšující se daňová zátěž z důvodů tzv. ochrany životního prostředí – evropská legislativa ve věci emisních skleníkových plynů, návrh na obchodování s CO2 ve svém důsledku povede ke zvýšení emisí z celosvětového hlediska. „Nejsme proti ochraně životního prostředí, právě naopak, ale proti krokům, které povedou k jeho zhoršení, ztrátě konkurenceschopnosti a nesmyslnému zdražování,“ upozornil.Také rozkolísaný kurz koruny působí negativně na podnikatelskou sféru. Proto je nezbytnou podmínkou přijetí eura, což ovšem předpokládá dokončení reforem a splnění Maschritských kriterií. „V tomto směru jsme už kritizovali minulou vládu za její rozpočtový voluntarismus. To bylo důvodem, proč nemělo smysl vážně diskutovat termín eura. Bylo potřeba odstranit příčiny, které přijetí této měny bránily,“ vysvětlil Míl. Poté, co současná vláda dostala pod kontrolu rozpočet i stav veřejných rozpočtů, je více než pravděpodobné, že příští rok bude inflační Maschritské kriterium splněno.
Míl upozornil, že Českou republiku čeká předsednictví v EU, což znamená, že celá vláda, ale i další političtí představitelé státu budou plně vytíženi evropskou agendou. Více jak 700 akcí bude vyžadovat naši aktivní účast. „To vzbuzuje oprávněné obavy, že místo nezbytného zrychlení reforem dojde k jejich zpomalení či dokonce zastavení. Toto zdržení by mělo negativní dopady a mohlo by se stát, že by ČR přijala euro až v roce 2017.
Prezident Svazu průmyslu a dopravy si neodpustil poznámku, že v této zemi je téměř národním sportem nadávat a ne chválit. „Když někdo řekne, že je mu nějaká politická strana či nějaké vládní rozhodnutí sympatické, tak se to považuje téměř za podezřelé. V ČR se i pozitivně sdělená míněná kritika vůči jakékoliv vládní exekutivě bere za osobní útok. A je úplně jedno, zda s danou kritikou přichází návrh na řešení či je přímo nabídnuta pomoc,“ doplnil.
(Zdroj: BVV, a.s.)