Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Fotovoltaické    Měniče napětí sluneční elektrárny shořely, odborníci počítají v létě s dalšími problémy na dalších fotovoltaikách

Měniče napětí sluneční elektrárny shořely, odborníci počítají v létě s dalšími problémy na dalších fotovoltaikách

Publikováno: 2.5.2011
Rubrika: Fotovoltaické

Šest jednotek hasičů zasahovalo ve čtvrtek 21. dubna 2011 odpoledne až do večera ve Vojkovicích (okres Frýdek-Místek) u požáru ve velkém plechovém kontejneru s měniči napětí. Uvnitř shořely dva měniče, škoda činí šest milionů korun. Při požáru nebyl nikdo zraněn. I když byli hasiči na místě okamžitě, zasahovat nemohli. Museli téměř dvě hodiny počkat na odpojení místa požáru od systému slunečních kolektorů. Na uhašení pak použili sníh.

Operační středisko hasičů bylo o požáru informováno krátce před půl čtvrtou odpoledne. Na místo vyjely dvě jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje ze stanic v Nošovicích a Frýdku-Místku, s nimi šest jednotek dobrovolných hasičů – Vojkovice, Dobrá, Raškovice a Radvanice. Hasiči museli počkat na odpojení místa požáru od systémů slunečních kolektorů. Na uhašení pak použili sníh. Přesná příčina vzniku požáru nebyla zatím stanovena. Na místo požáru, mezi obcemi Vojkovice a Dolní Tošanovice, byli povoláni odborníci z pražského Technického ústavu požární ochrany. Podle jeho šéfa, Ing. Vasila Silvestra Pekara, bude vyšetřování příčin trvat i několik měsíců. Investora, provozovatele fotovoltaické elektrárny, stejně tak zhotovitele, jsme se snažili kontaktovat, ale neúspěšně.

Oslovili jsme proto partnerský internetový portál www.elektrika.cz a zeptali se odborníků, uživatelů tohoto portálu, aby se k události vyjádřili. Z velkého množství odpovědí a názorů odborníků (více na http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,19263.0.html ) vybírám odpověď tohoto odborníka, která mi (laikovi) připadá docela vypovídající a navíc je i vtipná.

Otázky:

1. K čemu slouží měnič napětí v rámci fotovoltaické elektrárny?
2. Co by mohlo být příčinou požáru?
3. Může se měnič napětí před požárem chránit?
4. Popište technické důvody požáru tohoto zařízení? Může být příčinou požáru to, že holt „hodně moc svítilo v daný den slunce“?

Odpovědi:

ad1) Měnič napětí převádí stejnosměrný (DC) proud z fotovoltaiky na střídavý proud (AC). Je to v principu výkonová elektronika řízená počítačem. V principu je to jako v minulém století používaný ss (DC) motor spojený hřídelí se střídavým motorem, který je připojen do sítě. Pokud ss motor dodá do hřídele vyšší výkon než střídavý motor - stane se ze střídavého motoru generátor (dodává proud do sítě). Když si místo ss motoru představíte vodní turbínu, tak se to používá už stovku let.
 

ad2) Zkrat, porucha řídící elektroniky nebo porucha chlazení. Největší nepřítel elektroniky je teplo (nebo přepěťové špičky). Zadřený ventilátor, co nechladí řídicí systém je častá příčina! Solidní výrobci hlídají otáčení ventilátoru.
 

ad3) Je nutné nezakrývat ventilační otvory a možná doplnit dálkové měření teploty v „kontejneru“ s varováním při překročení běžných teplot. Automatické hašení jako u F1 bude asi neekonomické. Frekvenční měnič (FM) u CNC strojů běžně hlásí řídicímu systému teplotu chladiče i otáčení ventilátorů. FM u fotovoltaiky bude asi podobný (neznám) - záleží na typu (Trabant až Mercedes).
 

ad4) Vysvětlím to na podobnosti: když sluníčko svítí málo - tak ss napětí bude 100 V a když svítí hodně - tak bude 200 V. Čím bude napětí vyšší, tím více proudu FM vyrobí. A teď si představte, že máte 6V žárovičku a tu připojíte na 4,5V baterii (plochá baterie). Žárovička bude svítit (jen trochu míň). Ale když přidáte ještě jednu 4,5V baterii (do série) - budete mít 9V a žárovička za chvíli blikne a je po ní (je pouze do 6V). Pokud k tomu došlo, je na vině projektant, který navrhnul a nechal zapojit dvě baterie! Jenže fotovoltaiku za miliony nebudou, chce se mi věřit, projektovat amatéři, takže tato varianta snad nepřichází v úvahu ...

Další názory na www.elektrika.cz (diskuze):
„Odborníci by nám mohli sdělit, zda to bylo provozem „na plné ku…“ při malém výkonu střídače či horkým vyhřátým kontejnerem bez větrání a následném překročení okolní provozní teploty. Taktéž by bylo dobré znát vlastnosti střídače, jak se chová, když rozvodné závody na dálku odepnou FVE od své sítě.“

„Ono to tak asi většinou jede naplno, aby narvali nějaký výkon do sítě, fakticky vytváří umělé přepětí v distribuční síti. Při maximálním zatížení střídače, pracujícím na hranici svých možností se ani nedivím. A při použití levnějších měničů …“

„Obávám se, že ani to vysvětlení „svítilo moc sluníčko" nemusí být až takový nesmysl, jak se na první pohled zdá. Viděl jsem vnitřní zapojení některých měničů z kategorie „levné a ještě levnější" a dovolím si tvrdit, ze těch požárů u instalaci „na kšeft“ slátaných z levných komponentů „Made in China“ ještě do podzimu pár uvidíme.“ ¨

„Problém těchto aplikací lze shrnout do několika bodů: Investor co tomu nerozumí a orientuje se pouze podle ceny. Projektant co neví, co je FVE. Montážní firma bez elektrotechnického vzdělání. Revizní technik, který miluje peníze. No, a investor/provozovatel co neví, jak se má starat o to, co má.“

„Možných příčin požáru může být několik, je vcelku pravděpodobná kombinace více příčin. Hlavní problém bych viděl v samotném střídači. Slušný střídač umí sám sebe kontrolovat a v případě nějakého problému se odpojí dříve, než nastane nebezpečná situace. S velkým boomem FVE nastala i velká poptávka po střídačích a nastalé situace využili i (slušně řečeno) méně zodpovědní výrobci. Další věcí je také tlak na co nejmenší koncovou cenu, což se pochopitelně také může projevit na celkové kvalitě střídače. Mohlo se tedy stát, že došlo k závadě ve střídači, která se projevila tím nejhorším možným způsobem. Umístění více střídačů do jednoho uzavřeného prostoru může být také problém. Každý střídač při plném provozu produkuje docela dost tepla, vnitřní prostor kontejneru mohl být přehřátý. Vnitřní teplota kontejneru by měla být regulována a kontrolována. Je také docela možné, že celý systém byl už nevhodně navržen nebo v průběhu stavby došlo k nějakým změnám ̶ jiný typ panelů, jiný typ střídačů. Není také vyloučena nějaká chyba v zapojení panelů, například vyšší počet panelů ve stringu, apod. To, že v daný den svítilo hodně slunce, také zřejmě mělo vliv, protože střídače zřejmě jely na plný výkon a produkovaly více tepla. Obecně také platí, že většina problémů se neprojeví při provozu na 30 % ale až při plném provozu."

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

ČEZ ESCO instalovala na Dlouhých stráních nejvýše položenou fotovoltaickou elektrárnu v ČeskuČEZ ESCO instalovala na Dlouhých stráních nejvýše položenou fotovoltaickou elektrárnu v Česku (33x)
Společnost ČEZ Solární ze skupiny ČEZ ESCO vybudovala u horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně nejvýše...
Společnost Fronius sází na technologii Connecting Energy (30x)
Společnost Fronius International GmbH na své cestě k 24 hodinám slunce sází na maximální vlastní spotřebu. Technologie C...
První solární podvodníci jsou odhaleni (30x)
(Zdroj: Aktuálně.cz) Státní energetické inspekci (SEI) se podařilo doložit první podvody z časů české solární horečky na...