Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Jaderné    Korejská firma KHNP posiluje své postavení v českém jaderném sektoru

Korejská firma KHNP posiluje své postavení v českém jaderném sektoru

Publikováno: 5.2.2020
Rubrika: Jaderné

Jižní Korea je v současnosti čtvrtým největším investorem v České republice. Jihokorejské firmy zde investovaly již přes 79 miliard Kč. Zároveň podpořily místní zaměstnanost a pomohly vytvořit přes dvanáct tisíc nových pracovních míst. Společnost Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) má rovněž zájem o dlouhodobé partnerství s českou stranou a dala si za cíl dostavbu jaderné elektrárny Dukovany.

Díky více než čtyřiceti letům zkušeností s výstavbou a provozem jaderných elektráren Korejci pravidelně dokončují své projekty dle harmonogramu a v rámci dohodnutého rozpočtu. Dobrým příkladem je jaderná elektrárna Barakah ve Spojených arabských emirátech, v současnosti jediná budovaná elektrárna, jejíž výstavba probíhá dle harmonogramu i stanoveného rozpočtu. KHNP zároveň podepsala s provozovatelem elektrárny smlouvu o dlouhodobé údržbě jaderných bloků.

KHNP nabízí svůj reaktor APR1000 pro nový jaderný zdroj v Dukovanech. APR1000 je tlakovodní reaktor třídy 1000 MWe, generace III+. Byl vyvinut společností KHNP a zahrnuje nejnovější konstrukční řešení moderních korejských reaktorů zvyšujících bezpečnost elektrárny při vynikajících výkonových parametrech se základem na konstrukci osvědčené při provozování a výstavbě reaktorů OPR1000 a APR1400 v Koreji a SAE.

APR1400 generace III+ byl certifikován pro EUR v roce 2017. Nabízený model tedy plně vyhovuje evropským normám. Současně byl v roce 2019 reaktor APR1400 společnosti KHNP certifikován i Americkou komisí pro atomovou energii (NRC), regulátorem jaderné energetiky v USA.
Certifikát potvrzuje, že podle NRC je konstrukční řešení reaktoru zcela v souladu s americkými bezpečnostními požadavky.

Společnost podepsala mnoho významných česko-korejských smluv, včetně spolupráce s ÚJV Řež. Všechny zúčastněné strany tak mohou vzájemně sdílet praktické dovednosti ve výzkumu i jaderné energetice. Kromě toho byla dohodnuta spolupráce při řešení problémů, které se mohou při výstavbě nových jaderných zdrojů vyskytnout, a podpora podnikatelských aktivit v oblasti jaderné bezpečnosti.

Korejská strana považuje klid a pohodlí místních obyvatel za stejně důležité jako samotné technologie, což se odráží v činnostech společenské odpovědnosti organizovaných společností KHNP v České republice. V posledních třech letech uspořádala firma mnoho dobrovolnických aktivit v obcích, jako jsou Třebíč, Moravský Krumlov, Ivančice nebo Okříšky. Pomohla školám a poskytovatelům sociálních služeb či náhradní péče a zástupci KHNP doprovázení studenty z korejských univerzit se aktivně zúčastnili českého programu dobrovolné péče o seniory a osoby s postižením. V budoucnu by KHNP případně mohla zapojit české studenty jaderné energetiky do svého programu podpory.

„Snažíme se nejen seznámit Českou republiku s našimi technologiemi, ale zároveň také navázat skutečné přátelství s lidmi, kteří žijí v bezprostředním sousedství těchto technologií,“ řekl Čä-Hoon Čchung, generální ředitel KHNP. KHNP je rovněž hrdým sponzorem hokejového klubu SK Horácká Slavia Třebíč. Hokej má v obou zemích významné postavení. Loni společnost KHNP organizovala akce, při kterých se setkávali Češi a Korejci v Praze či v Jižní Koreji a užívali si zápasy ledního hokeje během zimních olympijských her v korejském Pchjongčchangu, a současně představila Čechům korejskou kulturu. Korejci podporovali český reprezentační tým v zápase proti Švýcarsku a oblékli si na něj dresy kapitána Martina Erata a Jaromíra Jágra.

Pokračují i jednání s českou vládou a zástupci KHNP představili české straně svou nabídku na Energetickém fóru pořádaném Poslaneckou sněmovnou. V červnu se generální ředitel KHNP Čä-Hoon Čchung setkal s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem, aby s ním projednal budoucnost tohoto partnerství.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


Fotogalerie
NPP Shin Kori 3 & 4 (APR 1400)

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Slovenské elektrárne dokončili stavebné práce na 3. bloku AE MochovceSlovenské elektrárne dokončili stavebné práce na 3. bloku AE Mochovce (37x)
Slovenské elektrárne, spoločnosť skupiny Enel (SE), dokončila stavebné práce na treťom bloku AE Mochovce zavŕšením kontr...
Diagnostika asynchronních motorů metodou MCSADiagnostika asynchronních motorů metodou MCSA (34x)
Frekvenční analýza statorového proudu asynchronního motoru pod zatížením, jinak též nazývána MCSA (Motor Current Signatu...