Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Jaderné    Konference k výstavbě jaderných a klasických elektráren

Konference k výstavbě jaderných a klasických elektráren

Publikováno: 1.12.2010, Aktualizováno: 23.12.2010 10:11
Rubrika: Jaderné

Za účasti zástupců 30 států světa se 25 a 26. listopadu uskutečnila v kongresovému centru Clarion v Praze mezinárodní odborná konference All for Power 2010. Mezi více než 230 odborníky na klasickou a jadernou energetiku nechyběli zástupci ambasád, přítomní byli osobně velvyslanci Kuvajtu, Ghany, Belgie, Norska a Běloruska. Význam akce podpořil svou účastí i předseda hospodářského výboru maďarského parlamentu. Českou veřejnou správu zastupoval Tomáš Hüner, náměstek Ministra průmyslu a obchodu ČR. Konferenci organizovala společnost AF Power agency, a.s.

O výrazném snížení podílu hnědého uhlí v rámci výroby elektrické energie hovořil Tomáš Hüner. „V průběhu roku 2011 hodláme předložit Vládě ČR k posouzení a schválení několik variant, které upravují stávající státní energetickou koncepci (SEK). Podle jedné z variant by měl poklesnout podíl uhlí z 60 % (v roce 2005) na 21 % (v roce 2030), podíl jaderného paliva z 30 na 53 %, OZE z 5 na 15 % a plynných paliv z 5 na 11 % (stávající SEK do roku 2030 hovoří o podílu uhlí 37 %, jádra 39 %, OZE 17 % a plynných paliv 7 %). Ředitel útvaru Výstavba jaderných elektráren společnosti ČEZ Petr Závodský uvedl, že pro Evropu, kde funguje 151 jaderných bloků, je jádro jedinou reálnou možností jak docílit představ Unie o snížení emisí CO2 při zachování udržitelného rozvoje. „Jádro je budoucnost i pro Českou republiku. Přípravy na dostavbu 3 a 4 bloku v Temelíně i proto intenzivně pokračují. V současné době probíhají úpravy v lokalitě budoucího staveniště, realizují se investice v dopravní infrastruktuře v objemu 1,6 miliardy korun,“ uvedl zástupce ČEZ.

Tomáš Hüner

Na snímku zleva Jan Štancl, Vladimír Poklop a Petr Závodský

Účastníci konference byli samozřejmě zvědaví i na probíhající investiční akce v „klasice“. Ředitel útvaru přípravy investic Skupiny ČEZ Peter Szenasy uvedl, že všechny projekty již běžící v České republice budou realizovány podle platných smluv. „U chystaných ještě prodiskutujeme některé varianty technických řešení, ale samozřejmě vše při dodržení stanovených emisních limitů a bezpečnosti provozu energetických zařízení,“ uvedl. Podle jeho slov se o pár týdnů odkládá zahájení výstavby paroplynového cyklu v Počeradech. „Jde ale jen o legislativní důvody. Začneme na přelomu prvního a druhého kvartálu 2011,“ dodal P. Szenasy. Jan Štancl, ředitel úseku Realizace ŠKODA PRAHA Invest s.r.o., generálního dodavatele stavby na to navázal: „Termín zprovoznění paroplynového cyklu i přes mírné posunutí zahájení zůstává stejný – polovina roku 2013.“ Jeho firemní kolega, Vladimír Poklop, ředitel úseku Řízení projektu jaderných elektráren vyjádřil optimismus v realizaci probíhajících investic obnovy uhelných kapacit Skupiny ČEZ. „V rámci II. etapy modernizace Elektrárny Tušimice II nemáme ani den zpoždění,“ a dodal, že to je výsledek intenzivního a efektivního předávání zkušeností. „V Počeradech a Prunéřově tyto zkušenosti dále zhodnotíme,“ uvedl J. Štancl.

Peter Szenasy

V rámci konference se prezentovali zástupci všech tří potencionálních dodavatelů pro dostavbu Temelína – Westinghouse, Areva a konsorcium MIR.1200 vedené Škoda JS, kteří popisovali výhody svých řešení. Všichni tři rovněž odpověděli na dotaz ke změně v harmonogramu temelínského tendru. Podle jejich vyjádření se vlastně nic neděje. „Vzniklý čas využijeme pro další přípravu projektu,“ uvedl Roman Zdebor, manažer projektu MIR.1200 ze společnosti Škoda JS. „Zpoždění v takto zásadních záležitostech je běžné skoro ve všech státech,“ uvedl Rene Bastien ze společnosti Westinghouse. Někteří z účastníků konference z řad subdodavatelů pro energetiku však vyjádřili v diskuzích obavu, pokud by se odložení v příštím roce opakovalo. „Atraktivita tendru by se mohla v očích dodavatelů propadnout do druhé, třetí ligy zájmu,“ uvedl jeden z přítomných subdodavatelů. Poptávka po firmách, které dokážou stavět jaderné zdroje a dodávat komponenty ve světě, hlavně v Asii a Blízkém východě, což jsou lokality s obrovským boomem výstavby jaderných zdrojů, totiž výrazně roste. „Nic na druhou kolej neodkládáme. Disponujeme dostatečnými kapacitami. Navíc je hodláme rozšiřovat,“ uvedl na dotaz z pléna, zda bude dostatek kapacit pro výstavbu všech plánovaných projektů ve světě, například zástupce Westinghouse.

Na snímku (zleva) Jan Šuler ze SÚJB, Gary Schuttleworth (Westinghouse), Roman Zdebor (Škoda JS) a Marion Horstmann (AREVA)

Marion Horstmann (AREVA) při přednášce

Akce využili k prezentaci i představitelné strojírenských firem, jako např. Alstom, Excon Steel, SES Tlmače nebo Škoda Power. Ti představili především výrobní možnosti a referenční projekty, kterých se v poslední době účastnili. Zajímavá byla přednáška Jiřího Marka, ředitele konzultační společnosti JMM CS, který přítomným přiblížil přírodní úložiště vyhořelého paliva v Oklo. O aktuální situaci v dostavbě dvou bloků Jaderné elektrárny Mochovce pohovořil Federico Peinetti ze Slovenských elektrární. Pozornost posluchačů si vysloužili i zástupci finského jaderného oboru - Petera Tuominena a Jorma Karjaly z firmy Fortum Power Division, kteří přiblížili stav finského jaderného sektoru. Především prezentace Jormy Karjaly o výstavbě skladiště vyhořelého jaderného paliva ve Finsku přítomné zaujala.

Na snímku zleva moderující Stanislav Cieslar (šéfredaktor All for Power), Federico Peinetti, Peter Tuominen a Jorma Karjala

Konference All for Power 2010 byla tradičně i o navazování nových kontaktů

 Předsálí bylo místem pro obchodní jednání a současně i výstavkou partnerů konference

První den konference byl zakončen bohatým rautem

 

 Tečkou za zdařilou konferencí bylo vylosování vybraného účastníka, který získal sadu na otevírání a zavírání vinných lahví. Na snímku Pavel Růžička, obchodní manažer pořádájící AF Power agency

Další informace o konferenci All for Power 2010 najdete na http://2010.afpconference.com/program.php 

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

EDU+ a neviditelné proměny elektrárny DukovanyEDU+ a neviditelné proměny elektrárny Dukovany (31x)
V Jaderné elektrárně Dukovany probíhá závěr modernizace vnitřní vestavby chladící věže č. 2. Navenek jakoby se nic neděl...
AREVA získala zakázku na výrobu uranového koncentrátu v hodnotě několika milionů dolarů (31x)
Areva získala zakázku v hodnotě několika milionů dolarů, na základě které bude v následujících letech dodávat uranový ko...