Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    Konference ekonomických radů potvrdila stoupající zájem exportérů o státní podporu

Konference ekonomických radů potvrdila stoupající zájem exportérů o státní podporu

Publikováno: 27.6.2016
Rubrika: Lidé-Věci-Události

Přes tři tisíce schůzek uskutečnili zástupci téměř čtyř stovek zúčastněných firem spolu s diplomaty či řediteli zahraničních kanceláří agentury CzechTrade v rámci Konference ekonomických radů 2016. Tradiční setkání pracovníků zahraniční obchodní sítě s českými exportéry uspořádalo ve dnech 20. - 23. června Ministerstvo průmyslu a odchodu spolu s Ministerstvem zahraničních věcí a Svazem průmyslu a obchodu ČR.

Exportéři měli možnost v rámci konference využít účasti celkem 122 diplomatů a 46 ředitelů zahraničních kanceláří CzechTrade. Z teritorií projevili tradičně největší zájem o Německo, Čínu, Rusko (2,2 % českého vývozu po poklesu z 3,2 %) a Spojené státy americké (12% českého vývozu s rostoucí tendencí). Největší nárůst zájmu byl zaznamenán u Iránu a Kazachstánu, termíny pro setkání se zástupci těchto zahraničních pracovišť byly kompletně zarezervovány již dva týdny dopředu. 

Diskutovaným tématem konference byly priority v oblasti proexportní politiky, tj. zejména zajištění rychlých a ověřených informací pro české firmy, podpora podniků v zahraničí, konkurenceschopné financování projektů (činnost ČEB a EGAP) a rozšíření zahraniční obchodní sítě. "Spolupráci s  firmami považujeme za klíčový nástroj v podpoře exportu i za cennou zpětnou vazbu.  Stát nemůže garantovat všem firmám, že na trhu obstojí. Může ale vytvářet podmínky pro to, aby obstát mohly. O tom všem je aktivní proexportní politika státu a jednotlivá opatření na podporu vývozu a investic,“ uvedl ministr Jan Mládek.

Za prioritní snahu vlády označil ministr Mládek vybudování systému podpory, který bude odpovídat měnícím se potřebám českých firem a situaci v české ekonomice, ale zároveň bude t pružně reagovat na měnící se podmínky na světových trzích. "Důležité také je, abychom se pohybovali v mantinelech našich rozpočtových možností s důrazem na maximální efektivitu vynaložených prostředků. To se týká zejména práce v zahraničí i v zahraničí realizovaných projektů, "dodal ministr.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

VI. Mezinárodní energetické regulační fórum (70x)
Další, tentokrát již VI. Mezinárodní energetické regulační fórum proběhne 25. března 2010 Grand Hotel Bohemia, Králodvor...
Zdeněk Bauer se stal jednatelem společnosti E.ON Česká republikaZdeněk Bauer se stal jednatelem společnosti E.ON Česká republika (65x)
Novým jednatelem společnosti E.ON Česká republika se v polovině července stal Zdeněk Bauer. Posílí tak dosavadní vedení ...
Strojírny ArcelorMittal v Ostravě slaví v lednu 55 let od svého vznikuStrojírny ArcelorMittal v Ostravě slaví v lednu 55 let od svého vzniku (60x)
Na začátku letošního roku uplynulo 55 let od zrodu strojíren ArcelorMittal Engineering Products Ostrava (AMEPO). Ty vzni...