Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek spatřuje v oblasti exportu největší růstový potenciál u malých a středních podniků

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek spatřuje v oblasti exportu největší růstový potenciál u malých a středních podniků

Publikováno: 19.4.2016
Rubrika: Lidé-Věci-Události

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek dnes na konferenci na podporu českého exportu Trade Forum 2016, která se koná v budově České národní banky, shrnul pozitivní proexportní opatření současné vlády a zdůraznil význam malých a středních podniků.

Věřím, že jejich důležitost poroste, proto jsou současné proexportní aktivity Ministerstva průmyslu a obchodu zaměřeny především na ně,“ uvedl ministr Jan Mládek na úvod konference. Zdůraznil též, že MPO bude podporovat projekty a zahraniční aktivity poptávané na základě preferencí českých exportérů včetně osvědčené praxe pracovních cest ministra a dalších vládních a ústavních činitelů, doprovázených misí českých podnikatelů.

Vloni dosáhl export vůbec nejvyššího objemu v historii – 3,4 bilionu korun a meziroční nárůst byl 6,4 %. V tomto trendu pokračuje i letošní rok, únorový export se meziročně zvýšil o 4,5 % a bilance zahraničního obchodu skončila přebytkem 22 miliard korun.

Současná vláda proto považuje podporu českých exportérů za jednu ze svých nejdůležitějších priorit. Za uplynulé dva roky se podařilo uskutečnit řadu zahraničních misí ústavních činitelů, které doprovázely početné podnikatelské delegace. Úkolem státu je využít všech možností, které má pro snížení rizik, jež by mohla negativně ovlivnit budoucí vývoj.

Slabinami, se kterými musí počítat sami exportéři, jsou především nízká národní přidaná hodnota vývozu, závislost na trhu EU a nedostatek odborné pracovní síly,“ připomněl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Jednou z možností, jak posílit konkurenceschopnost českých firem na trzích třetích zemí je dohoda o volném obchodu. „Nadále aktivně participujeme na negociačních procesech jednotlivých dohod a prosazujeme obchodní zájmy v pracovních orgánech EU,“ uvedl ministr Mládek zejména v souvislosti s připravovanou dohodou TTIP.

Aktuální data potvrzují konkurenceschopnost českých firem na náročných evropských a globálních trzích, čemuž nahrává příznivý kurz koruny, ceny ropa, ale i proaktivní politika vlády v podpoře exportu i ekonomické diplomacii.

Diskuze s exportéry ukázala, že většina našich vývozních firem pozitivně ocenila kroky devizové intervence k udržení kurzu české koruny a přispěla k překonání nejdelší hospodářské recese v historii ČR. Pro český export je zásadní dlouhodobá stabilita a fixace české měny, neboť tím exportétům odpadá nutnost řešení kurzových výkyvů.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


Fotogalerie

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Energetici zvolili nejlepším fyzikářem pedagoga z Českých Budějovic. Získal titul ČEZ Ámos a exkurzi pro celou svou tříduEnergetici zvolili nejlepším fyzikářem pedagoga z Českých Budějovic. Získal titul ČEZ Ámos a exkurzi pro celou svou třídu (72x)
O tomto víkendu byla v Praze završena anketa Zlatý Ámos 2014, která již dvacet let volí a oceňuje nejoblíbenější pedagog...
Michal Enžl: Do energetiky se tlačí i firmy, které nemají s tímto oborem žádné zkušenosti (64x)
Do energetiky se tlačí i firmy, které nemají s tímto oborem žádné zkušenosti. I na toto téma hovořili s Michalem Enžlem ...
Teplárna Otrokovice zve na Seminář energetiků (48x)
Teplárna Otrokovice pořádá XXVIII. SEMINÁŘ ENERGETIKŮ, který se koná 23. - 25. ledna 2018 v hotelu Harmonie v Luhačovicí...