Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Jaderné    Jaká poučení a jaké zkušenosti nás povedou k výstavbě nových jaderných zdrojů?

Jaká poučení a jaké zkušenosti nás povedou k výstavbě nových jaderných zdrojů?

Publikováno: 6.12.2018
Rubrika: Jaderné

Otázka položená v nadpisu článku neměla být otázkou, měla být konstatováním a informací o tom, čím byl rok 2018 v jaderné energetice významný. Počátkem listopadu, jak je již jedenáct let pravidlem, se konala jediná výhradně „jaderná“ konference NERS 2018. Její název „NOVÁ GENERACE JADERNÝCH ELEKTRÁREN NASTUPUJE – ZKUŠENOSTI A POUČENÍ“ napovídal, že reaguje na významnou skutečnost, že se letos podařilo, byť v řadě případů po sérii termínových a finančních problémů, většině největších světových hráčů uvést do provozu své nové pokročilé reaktory, většinou označované jako reaktory III. nebo III+. generace. Sice to nikdo neslaví, ale přeci je lepší říkat „pojďte se podívat“ než „za X let vám to předvedeme“. Pro Česko dobrá zpráva. Máme svoji Státní energetickou koncepci, svůj Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky, ani ne půl roku staré vládní usnesení s jasně definovanými požadavky a termíny rozhodnutí vedoucích k naplnění cíle – uvést do provozu první nový blok v období kolem roku 2035. V souladu s tím byla konference koncipována tak, aby prokázala naši připravenost k výstavbě a rovněž zhodnotila zkušenosti a poučení získané při výstavbě a uvádění do provozu nových reaktorů největších světových dodavatelů jaderných technologií.

Náměstek ministryně průmyslu a obchodu René Neděla informoval o aktuálním postupu v přípravě, nicméně již tou dobou vyslané signály nejvyšších vládních činitelů vše dosud připravené znejistily. Okomentoval to i žurnalista a analytik David Tramba, a v souvislosti s tím ředitel výstavby nových zdrojů ČEZ Petr Závodský apeloval na dodržení všech postupů uvedených v ASEK a NAP, zejména s vědomím pro jádro až fatálních rizik, tedy překlopení rozvoje naší energetiky na tzv. plynovou variantu. Pánové Radek Trněný (Doosan Škoda Power), Jiří Pliska (I&C Energo) a František Kural (ZAT) ukázali, že existují české firmy, které se nemusí obávat toho, že budou při výstavbě nových zdrojů opomenuty.

Zajímavou vsuvkou byla debata o energetické strategii a jejím chápání z hlediska závaznosti. Generál Jiří Šedivý vyjasnil postavení energetické strategie jako nedílné a velmi zásadní součásti bezpečnostní strategie státu. Energetici Petr Závodský a moderátor Jiří Marek si smutně povzdychli nad tím, že energetická strategie není vnímána jako výsostně odborná záležitost, a že při současné úrovni komunikace si do ní dovolí „kecat“ kdokoliv bez vědomí odpovědnosti. Z toho pak pramení nejistota politiků a jejich snaha vyhnout se rozhodnutí. Vystoupení reprezentantů světových lídrů v jaderných technologiích nezklamalo. Patrik Zak a Xavier Owen (EDF), Hiroshi Sasaki (MHI), Yong-soo Kim a Deog-min Seo (KHNP), Yun Liu (CGN) a Zdeněk Šíma (Rosatom) doložili připravenost vyhovět požadavkům kladeným na dodávku našich nových jaderných zdrojů opřenou o dosavadní úspěchy při výstavbě a zahájení provozu svých pokročilých jaderných reaktorů. Významné je, že všichni světoví lídři jaderné energetiky hovoří na jednom společném fóru a navzájem se konfrontují před pozorným publikem.

A souhrn? Dozvěděli jsme se, že jsme na úrovni technické, investorské i dodavatelské připraveni a že existuje velmi zajímavá a široká nabídka pro výstavbu našich nových jaderných elektráren. Bohužel, mezi reálnou a konstruktivní debatou v odborných kruzích a rozhodovací mocí politiků stojí zřejmě řada mlhavých filtrů, které znejišťují naši nejen jadernou, ale zejména energetickou budoucnost a rozvolňují proces přípravy a výstavby.

Bylo by dobré zakončit tuto úvahu apelem na Nerudův citát ze Zpěvů pátečních – „…kdo chvíli stál, již stojí opodál“. Uvědomuji si, že jsem ho použil již vícekrát a i v jiných případech. Jeho argumentační síla asi není pro dodržování energetické strategie taková, jaká by měla být. Politici by si však měli uvědomit, že zkušenosti, analýzy a závěry jaderných a energetických expertů vtělené do ASEK a NAP nejsou něco, co by se dalo jen tak lehce pominout a následně jenom mlžit. I když jsem optimistou, na mysl se mi vtírá jiná populární hláška – „… je to marný, je to marný, je to marný“.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Fotogalerie
konference NERS 2018konference NERS 2018konference NERS 2018konference NERS 2018

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

USA: AREVA v roce 2015 získala kontrakty na obohacování uranu za více než 300 milionů dolarů (58x)
Společnosti AREVA se v roce 2015 podařilo uzavřít dlouhodobé smlouvy za více než 300 milionů dolarů v odvětví obohacován...
Pro udržení potenciálu SIGMA GROUP v jádře je nezbytný exportPro udržení potenciálu SIGMA GROUP v jádře je nezbytný export (51x)
Ve čtvrtek 22. září proběhla v prostorách firmy SIGMA GROUP vernisáž výstavy připomínající 60. výročí mírového využívání...
V Dukovanech je pro nové bloky vody dostatekV Dukovanech je pro nové bloky vody dostatek (49x)
Žádná velká elektrárna, která pro výrobu elektřiny používá turbogenerátor poháněný párou, se neobejde bez přívodu vody. ...