Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    Jaderní veteráni si ve Vídni předávali zkušenosti

Jaderní veteráni si ve Vídni předávali zkušenosti

Publikováno: 30.9.2016
Rubrika: Lidé-Věci-Události, Jaderné

V rámci 60. generální konference Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) ve Vídni 27. září 2016, proběhlo setkání veteránů jaderné energetiky z různých zemí světa, kterého se účastnili i čeští a slovenští zástupci. Během kulatého stolu si vzájemně předali zkušenosti a probrali nejpalčivější otázky rozvoje jaderné energetiky ve svých zemích.

Kulatý stůl pořádala Mezinárodní asociace veteránů jaderné energetiky a průmyslu (MSVAEP), která sdružuje veterány z různých zemí světa

Ve svém úvodním slově prof. Viktor Murogov, předseda asociace MSVAEP, zdůraznil, že asociace jaderných veteránů je spolkem nositelů znalostí, které je potřeba předávat dále. Jednou z nejdůležitějších událostí pro asociaci bylo podle něj začlenění fyzikálně inženýrské univerzity MIFI, která se nachází v Moskvě a je nejvýznamnější ruskou vysokou školou v oblasti jádra.

Jiří Marek, prezident českého spolku Jaderní veteráni, seznámil účastníky kulatého stolu s vývojem jaderné energetiky v ČR. Potenciál České republiky okomentoval: „V Česku máme velmi kvalitní předpoklady pro další rozvoj jádra, máme tu rozvinutý průmysl s bohatými zkušenostmi, který zahrnuje většinu produktů a služeb pro jaderné elektrárny od projektování a výroby reaktorů a jiných důležitých komponent přes výrobu čerpadel a armatur a vývoj řídicích systémů až po měřicí techniku. Nové odborné pracovníky vzdělávají čtyři vysoké školy, máme jaderný výzkum a další důležité instituce.

Avšak českému průmyslu chybí domácí projekty výstavby nových bloků, takže se snaží udržovat si svou kvalitu a kvalifikaci pomocí exportu. Kromě dostavby 3. a 4. bloku v Mochovcích dodávají české firmy svou produkci i do dalších elektráren s reaktory VVER. Formou subdodávek se účastní všech projektů ruské korporace pro atomovou energii Rosatom na výstavbu nových bloků v Rusku i v dalších zemích jako je například Indie, Čína, včetně prvního reaktoru generace III+, který je spouštěn v Novovoroněžské jaderné elektrárně.“

Překážkami dalšího rozvoje jsou podle Marka problémy z výstavbou úložiště jaderného odpadu: „V dalším rozvoji jaderné energetiky nám částečně brání postoje veřejnosti k výběru lokality hlubinného úložiště vysoce aktivních odpadů, ve srovnání s životností jaderných elektráren krátký „životní cyklus“ politiků a zejména hledání investičního modelu. Spoléháme se na to, že budeme schopni předpovědět návratnost výstavby jaderné elektrárny, ale to je nesmysl. Jaderná elektrárna je přitom záležitost minimálně jednoho století: Stavba potrvá včetně veškeré přípravy kolem 20 let a světová praxe ukazuje, že jaderná elektrárna může být v provozu až 80 let a v případě nových projektů se očekává ještě delší doba. A přitom nejsme schopni předpovědět dostatečně přesně ani to, za jakou cenu se bude prodávat elektřina za 5 let.

Karol Bodorik, generální tajemník organizace Slovenské jadrové fórum (SJF) ve své prezentaci popsal činnost SJF, pod nějž spadá sdružování jaderných veteránů: „S předáváním zkušeností to vypadá tak, že pořádáme konference, semináře, workshopy a další akce. Každý rok děláme konferenci Secure Energy Supply, loni byl 12. ročník, a Slovenská nukleárna spoločnosť dělá konferenci k zadní části palivového cyklu. Chceme v tom i nadále pokračovat a vždy se snažíme, aby se na naše konference dostali mladí lidé. Řešíme to i tak, že pokud nám zbývají volná místa, vyzveme Slovenskou technickou univerzitu, aby poslala studenty.“

Dále se Karol Bodorik věnoval otázce jaderného paliva: „V reaktorech VVER-440, které jsou na Slovensku provozované, se používá již 10 let uran-gadoliniové palivo s označením Gd-2 dodávané společností TVEL. Oproti předchozímu palivu se vyznačuje lepšími fyzikálními vlastnostmi, které umožnily prodloužit pobyt paliva v aktivní zóně ze čtyř na pět let, prodloužit kampaň na 330 efektivních dní a zvýšit nominální výkon bloku o sedm procent. Navíc se zvětšilo vyhoření paliva a celkově se tedy podařilo významně snížit náklady na jednotu vyprodukované energie. Velkou předností tohoto paliva je také vysoká spolehlivost.“

Pro informaci:

Mezinárodní agentura pro atomovou energii /MAAE/ je nezávislou mezivládní organizací v systému OSN pro vědu a technologii v oblasti mírového využívání jaderné energie v souladu se Smlouvou o nešíření jaderných zbraní. V současné době má 144 členů. Česká republika je členem MAAE od r. 1993. Bývalé Československo bylo členem MAAE od jejího založení v roce 1957. Aktivně se podílelo na jejím vytváření a československý diplomat Pavel Winkler byl prvním předsedou Rady guvernérů MAAE.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Vítkovice podepsaly po Rosatomu smlouvu i s WestinghouseVítkovice podepsaly po Rosatomu smlouvu i s Westinghouse (67x)
Společnosti Westinghouse Electric Company a Vítkovice, a.s., podepsaly 1. prosince 2011 v prostorách rezidence americkéh...
Michal Enžl: Do energetiky se tlačí i firmy, které nemají s tímto oborem žádné zkušenosti (65x)
Do energetiky se tlačí i firmy, které nemají s tímto oborem žádné zkušenosti. I na toto téma hovořili s Michalem Enžlem ...
Energetici zvolili nejlepším fyzikářem pedagoga z Českých Budějovic. Získal titul ČEZ Ámos a exkurzi pro celou svou tříduEnergetici zvolili nejlepším fyzikářem pedagoga z Českých Budějovic. Získal titul ČEZ Ámos a exkurzi pro celou svou třídu (54x)
O tomto víkendu byla v Praze završena anketa Zlatý Ámos 2014, která již dvacet let volí a oceňuje nejoblíbenější pedagog...