Nacházíte se:  Úvod    Paliva    Plyn    Izrael spustil těžbu z pole se zemním plynem Tamar

Izrael spustil těžbu z pole se zemním plynem Tamar

Publikováno: 2.6.2013
Rubrika: Plyn

Z izraelského pole se zemním plynem Tamar ve Středozemním moři dnes začal proudit první plyn. Oznámilo to izraelské ministerstvo pro energetiku. Izrael byl doposud dovozcem plynu, avšak plyn z pole Tamar a z dalšího pole Leviatan má zemi pomoci uspokojit na několik desetiletí domácí poptávku a mohl by z ní učinit i vývozce zemního plynu.

Podle ministerstva plyn z pole začal proudit dnes a do zařízení na jeho zpracování na pobřeží se má dostat v neděli odpoledne.
Pole Tamar bylo objevené v roce 2009 a nachází se zhruba 90 kilometrů od pobřeží Izraele. Jeho zásoby se odhadují na 240,7 miliardy metrů krychlových. Další pole Leviatan má odhadované zásoby 453,1 miliardy metrů krychlových a těžba z něj má začít v roce 2016.
Konsorcium, které má na starosti rozvoj pole Tamar, již podepsalo několik velkých dohod o dodávkách, včetně dodávek pro státní energetickou skupinu Israel Electric Corp. v hodnotě 23 miliardy USD (461,6 miliardy Kč) a pro divizi konglomerátu Israel Corp. za čtyři miliardy USD.
V konsorciu na rozvoj těžby pole Tamar drží podíl 36 procent americká Noble Energy. Podíl 28,75 procenta vlastní firma Isramco Negev a 31,25 procenta dvě divize izraelské společnosti Delek Group. Zbývající čtyři procenta vlastní Dor Gas Exporation, napsaly agentury AP a Reuters.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Společnost SPP CZ dosáhla hranice půl miliardy kubíků prodaného plynu (24x)
Významný dodavatel zemního plynu v České republice, společnost SPP CZ a.s. dosáhla v druhé polovině dubna vynikajícího v...
RWE Gas Storage zahájila práce na rozšíření zásobníku RWE Gas Storage zahájila práce na rozšíření zásobníku (19x)
Společnost RWE Gas Storage zahájila práce na projektu rozšíření podzemního zásobníku plynu v Třanovicích na Těšínsku. S ...
Rusko a Čína si plácly, postaví plynovod Síla SibiřeRusko a Čína si plácly, postaví plynovod Síla Sibiře (18x)
Rusko a Čína v pondělí v Moskvě uzavřely smlouvu o dodávkách ruského zemního plynu takzvanou východní cestou. Plynovod n...