Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    Finsko potvrdilo zájem o znalosti ÚJV Řež

Finsko potvrdilo zájem o znalosti ÚJV Řež

Publikováno: 1.7.2015, Aktualizováno: 8.7.2015 18:09
Rubrika: Lidé-Věci-Události, Firemní zpravodajství, Jaderné palivo

- Podepsána Rámcová smlouva mezi Fennovoima a ÚJV Řež
- Finská strana vysoce hodnotí kvality českého partnera 
- ÚJV Řež nabídne společnosti Fennovoima inženýrskou, technickou a expertní podporu při výstavbě jaderné elektrárny typu VVER.

Podpisu návrhu Rámcové smlouvy mezi společností Fennovoima a ÚJV Řež, která byla finskou stranou ratifikována tento týden předcházela v posledních červnových dnech důkladná jednání přímo v areálu  ÚJV Řež a na jednotlivých odborných pracovištích. Zástupce společnosti Fennovoima Jaakko Pullinenem (Engineering Director) při této příležitosti vysoce ocenil přístup a znalosti expertů, kteří připravili podklady pro jednání a seznámili jej s kompetencemi ÚJV Řež. Společnosti, která za svoji šedesátiletou historii stále nejen u zrodu všech Československých jaderných elektráren, ale poskytuje inženýrskou, technickou a expertní podporu
i řadě dalších jaderných elektráren ve světě.

„Uzavřená spolupráce s firmou Fennovoima je důležitá i z pohledu současného rozvoje jaderné energetiky v Evropě. Finsko je významná členská země EU a její zájem rozvíjet právě tento segment energetiky považujeme za strategický a svým způsobem i doporučující pro další země regionu“, zdůraznil Karel Křížek, předseda představenstva ÚJV Řež, a. s.

Společnost Fennovoima představuje konsorcium 60 průmyslových, obchodních a energetických podniků z celého Finska. Plánovaná jaderná elektrárna Hanhikivi 1 bude vybudována v Pyhäjoki, v oblasti Pohjanmaa na západním pobřeží Finska. Stavební pozemek byl vybrán v roce 2011 na základě dlouholetých průzkumů. V současné době projekt počítá s výstavbou jednoho bloku podle projektu AES-2006 vypracovaného společností Gidropress. Uvedení do provozu je plánováno na rok 2024. Vlastníkem budoucí elektrárny bude právě společnost Fennovoima, v níž má 66% podíl finské sdružení Voimaosakeyhtiö a 34% podíl společnost RAOS Voima Oy.

Již 60 let, od svého založení v roce 1955, se ÚJV Řež, a. s., jak v České republice, tak v rámci mezinárodních kontraktů zaměřuje na inženýrskou, projekční, analytickou a vědeckou podporu při provozu i nové výstavbě klasických a jaderných energetických zařízení. Společnost nabízí komplexní a systémové služby zejména v oblasti využití jaderné energie i zdrojů ionizujícího záření, výzkumu a sledování stavu materiálů, koncepčních či prováděcích projektů, nakládání s radioaktivními odpady. Specializuje se také na na vývoj a výrobu radiofarmak.

ÚJV Řež je vedoucí společností Skupiny ÚJV, ve které jsou špičková pracoviště a instituce mezinárodního dosahu: Centrum výzkumu Řež, s.r.o. (www.cvrez.cz), EGP Invest, spol. s r.o. (www.egpi.cz) v Uherském Brodě, Ústav aplikované mechaniky Brno s.r.o. (www.uam.cz) a Výzkumný a zkušební ústav Plzeň s.r.o. (http://www.vzuplzen.cz).

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

VI. Mezinárodní energetické regulační fórum (75x)
Další, tentokrát již VI. Mezinárodní energetické regulační fórum proběhne 25. března 2010 Grand Hotel Bohemia, Králodvor...
Jak se vyrábí jaderné palivoJak se vyrábí jaderné palivo (73x)
Postup fabrikace jaderného paliva ukázala novinářům 19. listopadu 2019 ruská palivová společnost TVEL. Ve výrobním závod...
Zdeněk Bauer se stal jednatelem společnosti E.ON Česká republikaZdeněk Bauer se stal jednatelem společnosti E.ON Česká republika (54x)
Novým jednatelem společnosti E.ON Česká republika se v polovině července stal Zdeněk Bauer. Posílí tak dosavadní vedení ...