Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    Finsko potvrdilo zájem o znalosti ÚJV Řež

Finsko potvrdilo zájem o znalosti ÚJV Řež

Publikováno: 1.7.2015, Aktualizováno: 8.7.2015 18:09
Rubrika: Lidé-Věci-Události, Firemní zpravodajství, Jaderné palivo

- Podepsána Rámcová smlouva mezi Fennovoima a ÚJV Řež
- Finská strana vysoce hodnotí kvality českého partnera 
- ÚJV Řež nabídne společnosti Fennovoima inženýrskou, technickou a expertní podporu při výstavbě jaderné elektrárny typu VVER.

Podpisu návrhu Rámcové smlouvy mezi společností Fennovoima a ÚJV Řež, která byla finskou stranou ratifikována tento týden předcházela v posledních červnových dnech důkladná jednání přímo v areálu  ÚJV Řež a na jednotlivých odborných pracovištích. Zástupce společnosti Fennovoima Jaakko Pullinenem (Engineering Director) při této příležitosti vysoce ocenil přístup a znalosti expertů, kteří připravili podklady pro jednání a seznámili jej s kompetencemi ÚJV Řež. Společnosti, která za svoji šedesátiletou historii stále nejen u zrodu všech Československých jaderných elektráren, ale poskytuje inženýrskou, technickou a expertní podporu
i řadě dalších jaderných elektráren ve světě.

„Uzavřená spolupráce s firmou Fennovoima je důležitá i z pohledu současného rozvoje jaderné energetiky v Evropě. Finsko je významná členská země EU a její zájem rozvíjet právě tento segment energetiky považujeme za strategický a svým způsobem i doporučující pro další země regionu“, zdůraznil Karel Křížek, předseda představenstva ÚJV Řež, a. s.

Společnost Fennovoima představuje konsorcium 60 průmyslových, obchodních a energetických podniků z celého Finska. Plánovaná jaderná elektrárna Hanhikivi 1 bude vybudována v Pyhäjoki, v oblasti Pohjanmaa na západním pobřeží Finska. Stavební pozemek byl vybrán v roce 2011 na základě dlouholetých průzkumů. V současné době projekt počítá s výstavbou jednoho bloku podle projektu AES-2006 vypracovaného společností Gidropress. Uvedení do provozu je plánováno na rok 2024. Vlastníkem budoucí elektrárny bude právě společnost Fennovoima, v níž má 66% podíl finské sdružení Voimaosakeyhtiö a 34% podíl společnost RAOS Voima Oy.

Již 60 let, od svého založení v roce 1955, se ÚJV Řež, a. s., jak v České republice, tak v rámci mezinárodních kontraktů zaměřuje na inženýrskou, projekční, analytickou a vědeckou podporu při provozu i nové výstavbě klasických a jaderných energetických zařízení. Společnost nabízí komplexní a systémové služby zejména v oblasti využití jaderné energie i zdrojů ionizujícího záření, výzkumu a sledování stavu materiálů, koncepčních či prováděcích projektů, nakládání s radioaktivními odpady. Specializuje se také na na vývoj a výrobu radiofarmak.

ÚJV Řež je vedoucí společností Skupiny ÚJV, ve které jsou špičková pracoviště a instituce mezinárodního dosahu: Centrum výzkumu Řež, s.r.o. (www.cvrez.cz), EGP Invest, spol. s r.o. (www.egpi.cz) v Uherském Brodě, Ústav aplikované mechaniky Brno s.r.o. (www.uam.cz) a Výzkumný a zkušební ústav Plzeň s.r.o. (http://www.vzuplzen.cz).

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Předsedou výkonné rady Teplárenského sdružení České republiky se stal Tomáš Drápela (61x)
Novým předsedou výkonné rady Teplárenského sdružení České republiky se stal předseda představenstva a generální ředitel ...
Češi dávají světu unikátní vynález, vírová turbína je v provozu na vodní elektrárně ŽelinaČeši dávají světu unikátní vynález, vírová turbína je v provozu na vodní elektrárně Želina (52x)
Po úspěšně skončených komplexních zkouškách odstartovala dnes provoz dvojice tzv. vírových turbín v areálu malé vodní el...
Jak se vyrábí jaderné palivoJak se vyrábí jaderné palivo (50x)
Postup fabrikace jaderného paliva ukázala novinářům 19. listopadu 2019 ruská palivová společnost TVEL. Ve výrobním závod...