Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    Evropský parlament dnes odmítl zasahování do pravomocí členských států v oblasti energetiky

Evropský parlament dnes odmítl zasahování do pravomocí členských států v oblasti energetiky

Publikováno: 3.10.2011
Rubrika: Lidé-Věci-Události, Jaderné

Stop vměšování do energetiky! Evropský parlament dnes odmítl zasahování do pravomocí členských států v oblasti energetiky. Pravidlo, že každý stát si může stanovit svůj vlastní energetický mix – včetně jaderné energie, je neprolomitelné. Smlouva o EU dává členským státům mimo jiné právo stanovit si vlastní energetický mix.

Politická skupina Zelených v Evropském parlamentu se pokusila Smlouvu obejít v návrhu usnesení o vypracování společného postoje EU před zahájením konference OSN o udržitelném rozvoji (Rio+20). Vpašovaný paragraf, který vyzývá k postupnému vyřazení stávajících jaderných elektráren z provozu a k zastavení stavby jakýchkoli nových jaderných elektráren, však byl Evropským parlamentem odmítnut. Europoslanec Pavel Poc (ČSSD) k tomu dodává: „Nepromyšlený ústup od jaderné energie je v současné době pro Českou republiku zcela nepřijatelný. V současné době není známa jiná reálná alternativa, a pokud má Evropa splnit své závazné cíle v oblasti změny klimatu, je nutné využít všechny dostupné možnosti získávání energie, včetně jaderné.“

Připravovaný návrh Státní energetické koncepce počítá s tím, že se Česká republika stane jedním z největších výrobců energie z jádra na světě. Máme k tomu ideální podmínky – zásoby uranu, vysokou úroveň bezpečnostních opatření, přední experty a nízké riziko seizmické aktivity. Na rozdíl od Německa, které se rozhodlo postupně uzavřít všechny své jaderné elektrárny do roku 2022, země jako Francie nebo Španělsko s využitím jaderné energetiky počítají. Jakékoli omezování jaderného sektoru by znamenalo zvýšenou závislost na dovozu fosilních paliv a následný nárůst emisí skleníkových plynů.

Podle Poce jsou „rizika spjata i s jinými průmyslovými odvětvími, přesto nezakazujeme těžbu ropy nebo výrobu chemikálií. Likvidace technologií nebo průmyslu není řešení. Můžeme a musíme všemi dostupnými prostředky zajistit nejvyšší standardy bezpečnosti a ochrany životního prostředí.“

Podle Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) zátěžové testy jaderných elektráren potvrdily, že neexistují žádná taková rizika, která by vyžadovala přijímání okamžitých opatření. Na konečné výsledky tzv. stress testů se zatím stále čeká. Racionální diskuse v oblasti jaderné energetiky by se tedy měla zaměřit především na zajištění maximální bezpečnosti a na nakládání s radioaktivním odpadem a vyhořelým palivem.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Arabelle, nejvýkonnější parní turbína na světěArabelle, nejvýkonnější parní turbína na světě (63x)
Společnost Alstom je předním světovým dodavatelem „konvenčních částí“ (strojoven) pro jaderné elektrárny a j...
Předváděcí vůz ESAB opět vyjede na turné po České republice (43x)
Všichni zájemci mohou navštívit předváděcí vůz společnosti ESAB Vamberk, ve kterém bude možné se seznámit s novinkami a ...