Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Tiskové zprávy    Entergeo připravuje výstavbu geotermální elektrárny v Tanvaldu

Entergeo připravuje výstavbu geotermální elektrárny v Tanvaldu

Publikováno: 22.1.2014
Rubrika: Tiskové zprávy, Elektrárny

Tanvald (Jablonecko) 13. ledna (ČTK) - Výstavbu geotermální elektrárny připravuje v Tanvaldu na Jablonecku společnost Entergeo. Vzniknout by měla přímo ve městě v areálu zkrachovalé textilní továrny Seba T. Podobný projekt připravovala firma i v nedalekých Semilech, tam se ale proti záměru postavila velká část obyvatel a radnice od něj upustila. V Tanvaldu veřejnost námitky neměla. Entergeo očekává, že ministerstvo životního prostředí do konce ledna vydá k projektu konečné stanovisko. ČTK to dnes řekla mluvčí společnosti Agáta Jankovská.

Klíčová slova: geotermální elektrárna, Entergeo

Elektrárna firmy Entergeo počítá s ohříváním vody vháněné do suchého podzemí (HDR), odkud se bude čerpat zpět na povrch. Tento způsob není zatím příliš rozšířený. Podobnou elektrárnu začali před lety stavět v Basileji ve Švýcarsku. Hlubinné vrty tam provázely silné otřesy od 2,9 do 3,4 stupně Richterovy škály a způsobily škody v přepočtu za 170 milionů korun. Investor tam nakonec musel projekt zastavit, přestože do něj investoval bezmála miliardu korun. I v Německu provázely podobný projekt otřesy. 
Právě obava z otřesů a neprověřená technologie byly hlavním důvod, proč se loni v Semilech lidé postavili proti. Elektrárna se měla stavět zhruba 200 metrů od sídliště. Lidé se báli hluku, vibrací i otřesů, i když je zástupci firmy ujišťovali, že seizmické stanice budou situaci sledovat a případně čerpání vody omezí a při otřesech nad 1,5 stupně Richterovy škály ho zcela zastaví. 
V Tanvaldu se žádné hlasy veřejnosti proti záměru neobjevily. Podle tanvaldského starosty Petra Poláka (ODS) by mohl být projekt pro město přínosem, zajistit by měl levnější teplo a také peníze do městské kasy. V Semilech Entergeo radnici slibovalo tři procenta z tržeb za prodej elektřiny od 30 gigawatthodin do 63 gigawatthodin, což představovalo zhruba šest milionů korun ročně. "My jsme zatím o žádných konkrétních částkách nejednali," řekl dnes ČTK Polák. 
Textilní továrna Seba T  zkrachovala a její areály jsou na prodej. Hlavní závod v Tanvaldu jde už ve středu do dražby s vyvolávací cenou 6,9 milionu korun. "Pro výstavbu elektrárny plánujeme využít pozemky, které jsou sice v bývalém areálu Seba T, ale nejsou součástí konkurzní podstaty - jedná se o pozemek, na kterém stojí vodní elektrárna, přímo pod železniční tratí," řekla Jankovská. Přes transformátory vodní elektrárny se chce firma napojit na elektrickou síť. Podobný projekt připravuje Entergeo také v areálu bývalé textilky Hybler v Benešově u Semil.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Gazprom Export a Air Liquide podepsali Memorandum o spolupráci na rozvoji projektů výroby helia na východní Sibiři (59x)
Alexander Medveděv, místopředseda řídícího výboru Gazpromu a generální ředitel společnosti Gazprom Export a François Dar...
Chladicí věž s přirozeným tahem pro nový paroplynový zdroj 840 MWe v Elektrárně Počerady (58x)
Na jaře letošního roku začala v Elektrárně Počerady výstavba nové chladicí věže s přirozeným tahem, výšky 128,32 m. Tato...
ČEZ investuje do stavby nové elektrárny v Počeradech 20 miliard (50x)
(Zdroj: www.novinky.cz) Elektrárenská společnost ČEZ investuje do výstavby nové paroplynové elektrárny v Počeradech...