Energetické centrum recyklace v Rapotíně dosáhlo za dva roky zajímavých výsledků
Rubrika: Zajímavosti
Společnost se v posledních letech aktivně zabývá možnostmi druhotného využívání odpadů. Jednou z příležitostí je Energetické centrum recyklace bioodpadů Rapotín (ECR Rapotín) na Šumpersku. Je vybaveno nejmodernější německou technologií na recyklaci a využití biologicky rozložitelného odpadu, a to včetně obalů. Provoz ECR Rapotín byl spuštěn v roce 2016 a na konci kalendářního roku dosahoval tržeb kolem 2,5 mil. Kč. Letošní rok by však mohl překonat hranici 10 mil. Kč.
„V době, kdy jsme začali s budováním a zavedením v ČR dosud ojedinělé technologie třídění a zpracování biologicky rozložitelného odpadu, jsme předpokládali exit společnosti po vybudování projektu a tím i rychlou realizaci zisku, přičemž návratnost investice u energetických projektů se běžně pohybuje kolem 10–15 let. Ale díky vývoji projektu s ohledem na nové technologické trendy a principy cirkulární ekonomiky jsme postupně přehodnotili naši strategii a exit se nekonal. Podle našich odhadů se doba návratnosti projektu pohybuje okolo 7 let,“ komentuje nárůst využívání služeb Energetického centra Tomáš Voltr, místopředseda představenstva Energy financial group. „Rok 2016 jsme uzavírali s celkovým výnosem kolem 2,5 mil. Kč. V roce 2017 došlo k nárůstu na necelých 9 mil. Kč a v roce 2019, kdy plánujeme zapojit do provozu jednotku na úpravu bioplynu na biometan, očekáváme cca 25 mil. Kč, přičemž ekonomika projektu se bude po roce 2019 i nadále zlepšovat,“ vyhodnocuje Tomáš Voltr.
ECR Rapotín je projektem investiční skupiny Energy financial group (EFG). ECR bylo vybudováno v areálu bývalých skláren v obci Rapotín v Olomouckém kraji a zajišťuje jak svoz, příjem a třídění odpadů, tak i provoz bioplynové stanice. Centrum zpracovává ročně kolem 30 000 tun bioodpadu a jeho produkty, bioplyn a organicko-minerální hnojiva, jsou dále beze zbytku využívány. Odpad je přijímán a zpracováván ve dvou oddělených halách, podle druhu a kategorie. Kladivový separátor je schopen oddělit jakýkoliv obal (plast, kov, papír, sklo) od využitelné suroviny. Díky této technologii je bioplynová stanice v ECR Rapotín schopna zpracovat jakýkoliv bioodpad, včetně prošlých konzerv nebo zabalených živočišných produktů, na bioplyn. Bioplyn se prostřednictvím kogenerační jednotky přemění na elektrickou a tepelnou energii, které jsou pro stanici jedním ze tři zdrojů příjmu. Přebytečné teplo využívá část obyvatel Rapotína pro ohřev vody a vytápění, elektrická energie se dodává do distribuční soustavy.
V současné době se připravuje projekt instalace jednotky na úpravu bioplynu na biometan a jeho vtláčení do distribuční soustavy.