Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Jaderné    Dostavba Temelína pod dohledem Bartušky

Dostavba Temelína pod dohledem Bartušky

Publikováno: 24.6.2010, Aktualizováno: 27.6.2010 11:21
Rubrika: Jaderné, Lidé-Věci-Události

(Zdroj: www.ihned.cz) - Vláda do nové funkce vládního zmocněnce pro dostavbu Jaderné elektrárny Temelín jmenovala Václava Bartušku. Ten současně zůstává ve funkci velvyslance pro energetickou bezpečnost.

Vláda v pondělí do nové funkce vládního zmocněnce pro dostavbu Jaderné elektrárny Temelín jmenovala Václava Bartušku. Ten současně zůstává ve funkci velvyslance pro energetickou bezpečnost. Sdělil to v pondělí sám Bartuška a později potvrdil na tiskové konferenci vlády premiér Jan Fischer. "Nebude mít rozhodovací působnost, ale informační - řekněme dohledovou. Doba trvání bude zhruba na dva roky, do té doby než začnou stavební práce," prohlásil Fischer. V současné době pokračuje v dostavbě Temelína posouzení dopadů dostavby elektrárny na životní prostředí a zadávací řízení veřejné zakázky na dodavatele dostavby. Podle nedávných informací ČEZ je ve fázi přípravy zadávací dokumentace. ČEZ by chtěl do roku 2020 uvést do provozu dva nové bloky.

Vítěz tendru dostane zakázku převyšující 500 miliard korun. O největší tendr v Evropě usilují tři společnosti, francouzská Areva, konsorcium společností Westinghouse a česko-ruské konsorcium Škoda JS a Atomstrojexport. Vítěz výběrového řízení by měl být znám na jaře 2012. "Jde o to, mít někoho, kdo se bude té zakázce systematicky a detailně věnovat, na což politici čas nemají. A v případě zakázky takového objemu a významu to je zásadní problém," objasnil důvody zřízení nové funkce v pátek webu Aktuálně.cz zdroj ze státní správy.  Server uvedl, že premiér Jan Fischer i Bartuška mají na zakázku stejný názor, mimo jiné se obávají, aby nebyla předražená. Premiér údajně také zjistil, že stát nemá o zakázce přesné a detailní informace, ačkoli má v elektrárenské společnosti ČEZ, která tendr na výstavbu Temelína vypsala, dvoutřetinový podíl.

Bartuška pak byl navíc první, kdo veřejně protestoval proti nesrovnalostem v zakázce. ČEZ totiž dosud nezveřejnil, kolik hodlá do dostavby elektrárny investovat a kolik reaktorů chce postavit, uvedl server. V současné době pokračuje jak proces posouzení dopadů dostavby elektrárny na životní prostředí, tak i zadávací řízení veřejné zakázky na dodavatele dostavby. Podle nedávných informací ČEZ je ve fázi přípravy zadávací dokumentace. ČEZ by chtěl do roku 2020 uvést do provozu dva nové bloky.
 

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Živě z MSV: Nakládání se sypkými materiály v těžkém průmyslu se specialistou firmy Labimex (843x)
O problematice sypkých materiálů v těžkém průmyslu jsme si v rámci MSV v Brně povídali s Janem Skřivánkem ze společnosti...
Kabex: Stánek se Shushi barem, anketa o Fukušimě (61x)
Bohumil Svoboda, ředitel divize Jaderná energetika firmy Kabex, přišel do TV studia na veletrhu Electron 2011 v Praze ří...
„Blíží se rok generační obměny. U nás sedí mladí i zkušení jaderníci v jedné kanceláři. Výměna know-how je velice intenzivní,“„Blíží se rok generační obměny. U nás sedí mladí i zkušení jaderníci v jedné kanceláři. Výměna know-how je velice intenzivní,“ (60x)
uvedl v rozhovoru pro časopis All for Power Ing. Vladimír Zika, vedoucí útvaru Péče o zařízení Jaderné elektrárny Dukova...