Dostavba Jaderné elektrárny Mochovce
Rubrika: Dostavba elektrárny Mochovce
Evropská komise povolila dostavbu Jaderné elektrárny Mochovce (JEMO), zároveň však ve svém návrhu akcentovala požadavek na zvýšení bezpečnosti dostavby 3. a 4. bloku JEMO. Premiér Robert Fico na tiskové konferenci uvedl, že rozhodnutí EK chápe jako "úplnou renesanci jádra v EU". Instalovaný výkon 3. a 4. bloků JEMO má představovat 2x440 MW, dostavěny mají být v letech 2012-2013 a náklady na jejich dostavbu mají představovat 1,9 mld. eur.
Projekt dostavby 3. a 4. bloku JEMO dle stanoviska EK sice splňuje současné vnitrostátní předpisy SR, jakož i mezinárodní doporučení, i přesto však EK doporučuje Slovenským elektrárnám (SE) přijmout opatření na zvýšení bezpečnosti. Mají být zaměřena na zvýšení ochrany před možným únikem radioaktivity a před případným úmyslným nebo neúmyslným nárazem malého letadla. Doporučení EK vycházejí z toho, že reaktory typu VVER 440/V213 navržené investorem nemají dle stanoviska EK strukturu plnohodnotného ochranného pláště jaderného reaktoru, používanou při výstavbě a projektování atomových elektráren v Evropě. Komise však může pouze změny doporučit a její doporučení nemají ultimativní charakter. Nicméně EK ve svém stanovisku konstatovala, že bude pečlivě sledovat vývoj v oblasti jaderných průmyslových aktivit souvisejících s investičním projektem Mochovce i v budoucnu, zejména jeho bezpečnostní aspekty.
Představitelé SE ani italské společnosti Enel, vlastníka 66 % akcií SE (zbylých 34 % kontroluje Fond národního majetku SR), se ke zprávě komise zatím oficiálně nevyjádřili. Představitelé SE však již před nedávnem avizovali, že systém ochrany před havárií je u jaderných elektráren na Slovensku jiný než v západoevropských zemích. Slovenští odborníci na jadernou energetiku se v zásadě shodují v tom, že stanovisko EK bylo více méně pouze formalitou a požadavky Bruselu ve formě doporučení nebude těžké uspokojit. Zároveň poukazují i na to, že stanovisko EK je vlastně prohrou environmentálních organizací, jakož i Frakce zelených v EP, které požadovaly opětovný proces povolování elektráren.
Dle dostupných informací zájem o dostavbu JEMO potvrdila česká společnost Škoda JS, a.s., která se uchází o projekt v konsorciu společně s ruskou firmou Atomstrojexport a slovenskými společnostmi Enseco, a.s., VÚJE, a.s. a Inžinierske stavby Košice, a.s. Na výstavbu 3. a 4. bloku JEMO bylo do konce srpna 2004 vynaloženo 19,9 mld. Sk. Rozestavěnost stavební části třetího a čtvrtého bloku je na úrovni přibližně 70 % a technologické části na 30 %. (Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bratislavě, Slovensko).
Autor
Související články
- Slovenské elektrárne dokončili stavebné práce na 3. bloku AE Mochovce (26.6.2016)
- Beneš: ČEZ bez vyřešení rizik Mochovců nepředloží nabídku na SE (10.11.2014)
- Nové termíny pro spuštění dvou bloků jaderné elektrárny Mochovce (9.10.2014)