ČR a Francie prohloubí spolupráci v oblasti jaderné energetiky
Ministr průmyslu a obchodu České republiky Martin Kocourek a ministr průmyslu, energetiky a digitální ekonomiky Francie Eric Besson podepsali včera, 18. května 2011, ujednání o spolupráci, zejména v oblasti vzdělávání, výzkumu a vývoji nebo bezpečnosti. Zaručit by to měla nová Cestovní mapa pro institucionální spolupráci v oblasti jaderné energetiky. Mimoto dnes podepsali dohodu o vzájemné spolupráci i zástupci Ústavu jaderného výzkumu Řež a francouzské výzkumné Komise pro atomovou energii a alternativní zdroje. Podpis Cestovní mapy navazuje na Akční plán česko-francouzské strategie partnerství na roky 2011 – 2013, který na začátku letošního roku podepsali v Paříži ministerští předsedové obou vlád Petr Nečas a François Filion. Vedle Francie má Česká republika podobné ujednání i s jinými státy.
„Zejména výzkumné instituce a školy z ČR a Francie se už mohou pochlubit poměrně dlouhou historií úspěšné spolupráce. Cílem dnes podepsaného dokumentu je především posílit výměnu talentovaných studentů a špičkových vědců, kteří se věnují jaderné energetice,“ uvedl Martin Kocourek. „Další významné téma, ve kterém chceme posílit vzájemnou spolupráci, se týká otázek spojených s bezpečností jaderné energetiky, a to jak v oblasti vývoje nových bezpečnostních prvků, tak například ve výměně zkušeností v souvislosti se situací v japonské elektrárně Fukušima,“ dodal po podpisu Besson.
E. Bresson ve svém projevu zdůraznil, že cestovní mapa se týká především přípravy společného programu přípravy studentů, výměny stážistů a mobility profesorů. Již v roce 2011 získá 8 českých studentů stipendia ke studiu ve Francii. Dále půjde o prohloubení projektů v oblasti výzkumu a vývoje, zejména pokud jde o technologie 4. generace v rámci programu ASTRID ve Francii a programu ALLEGRO v České republice. „Podnikneme další kroky ke zvýšení jaderné bezpečnosti na základě smlouvy, kterou do konce roku podepíšou představitelé našich nezávislých úřadů,“ řekl francouzský ministr. Dohoda obsahuje i výměnu zkušenosti z oblasti jaderného odpadu. „Budeme systematicky koordinovat naše postoje v mezinárodních institucích. Veškeré poznatky z fukušimské katastrofy uplatníme při prosazování nejvyšších bezpečnostních standardů v Evropě a ve světě,“ zdůraznil E. Bresson, který taktéž podotkl, že již nyní se AREVA, jeden z účastníků výběrového řízení zapojuje české firmy, mající zkušenost v odvětví, do projektu EPR. Podle něj je cílem je společně postavit reaktor EPR v ČR a později spolupracovat na jeho výstavbě v zahraničí. Francouzský ministr je na návštěvě České republiky při příležitosti šestého Evropského jaderného fóra, které se ve čtvrtek a pátek koná v Praze. Zde, v Černínském paláci, přednese zahajovací řeč.
Projevy a slavnostní podpis smlouvy
ČR a Francie společně proti zpolitizování fukušimské havárie
Oba ministři se společně postavili proti názorům a návrhům některých, především pak rakouských a německých europoslanců, kteří nahlas mluví o tom, že o palivo-energetickém mixu by neměl rozhodovat členský stát Unie samostatně. „Obávám se, že diskuze o jaderné energetice nebude probíhat na odborné a technické úrovni, ale na politické, protože Evropský parlament je politický orgán. Spolu s Francií se budeme snažit udržet diskuzi co možná nejvíce na odborné úrovni. Toto výsostné právo, právo volby energetického mixu, je zakotveno v Lisabonské smlouvě a my na něm budeme trvat,“ uvedl M. Kocourek. E. Besson jej doplnil: „Jestliže někteří europoslanci uvažují o změně pravidel, o změně smluv, tak na toto mají samozřejmě právo. Francie se s tím zásadně neztotožňuje. Máme sice společné evropské cíle v oblasti obnovitelných zdrojů elektrické energie, ale energetický mix je plně v kompetenci členských států a jádro ve Francii je jasnou volbou.“
V oblasti chystaných zátěžových testů evropských jaderných elektráren se oba ministři shodli, že právě probíhající pražské Evropské jaderné fórum je velkou příležitostí prodiskutovat další rozvoj jaderné elektrárny po události ve Fukušime a stanovit postup tzv. stress testů. „Zátěžové testy nejsou nějakým kompromisem, ale nutností, kterou všichni chápou a chápou je jako bezprecedentní pokrok v oblasti bezpečnosti provozu jaderných elektráren. Musíme se nyní dohodnout na jasné metodice, které si pak již detailně rozpracují jednotlivé členské státy samostatně. "Stress testy" nejsou o tom, zda jadernou energetiku ano nebo ne, ale o tom, jak dále v oblasti bezpečnosti jaderné energetiky,“ uvedl E. Bresson.
Související články
- Areva otevřela závod na obohacování uranu - Georges Besse II (14.12.2010)
- AREVA a EDF: Dohoda o zařízení na obohacování uranu Eurodif (6.12.2010)
- AREVA podepsala důležité dohody s Čínou (8.11.2010)
- Areva a Kazatomprom budou společně vyrábět jaderné palivo (29.10.2010)
- AREVA jmenuje Michala Kačenu ředitelem obchodního rozvoje v Praze (5.10.2010)
- AREVA spolu se svými partnery uzavřela smlouvu na projekt úložiště kapalného odpadu v Sellafieldu (8.7.2010)
- AREVA slibuje: České společnosti se budou podstatným způsobem podílet na projektu výstavby reaktoru EPR v České republice (27.6.2010)
- Areva dokončuje prodej divize Přenos a distribuce (13.6.2010)
- AREVA a Siemens dodají systém digitálního řízení, ochrany a kontroly pro Mochovce (26.4.2010)
- AREVA jmenuje regionálního ředitele pro střední a východní Evropu v Praze (15.4.2010)