Členové organizačního výboru konference Kotle energetická zařízení reagují na aktuální témata v energetice
Rubrika: Lidé-Věci-Události
Má podle vás česká energetika na to jít svou vlastní cestou nebo se nakonec bude muset plně vydat cestou našeho největšího a nejsilnějšího sousedního státu – Německa?
Historie české energetiky se začala psát výstavbou elektrárny v Praze Žižkově, kterou uvedl do provozu František Křižík již v roce 1889. Od té doby zde byla energetika rozvíjena mnoha vynikajícími vědeckými i průmyslovými osobnostmi a bez nadsázky lze konstatovat, že naše země byla bez ohledu na změny režimů v minulých více než 120 letech vždy na špičce energetického rozvoje v Evropě. Československo dokázalo vyvíjet, průmyslově vyrábět a uvádět do provozu všechny základní typy elektráren od vodních turbín přes klasické tepelné elektrárny až po jaderné reaktory a to od malých zdrojů až po největší výkony. Bylo by chybou tuto tradici zapomenout a spoléhat na to, že energii budeme nakupovat od sousedních států. Jistě je třeba zvažovat, který zdroj primární energie je v dané době pro naši zemi nejvhodnější a tomu průběžně přizpůsobovat státní energetickou koncepci, která není a nemůže být statický, ukončený dokument. Nesmí se přitom zapomínat, že energetické zdroje se musí plánovat desetiletí dopředu...
Celý článek (autoři: z podkladů kolektivu organizačního výboru konference „Kotle a energetická zařízení 2016“, zpracoval čes) je ke stažení v náhledovém formátu zde. Předplatné časopisu All for Power je možné zde. V elektronické podobě je možné si časopis prohlédnout zde.
Autor
Související články
- „Bez nedestruktivního testování by energetická zařízení nemohla spolehlivě pracovat,“ (2.7.2014)
- V polovině března se uskuteční konference Kotle a energetická zařízení (23.2.2010)
- Výběr příspěvků z konference Kotle a energetická zařízení (26.5.2009)