Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Jaderné    Čínský projekt jaderného vytápění

Čínský projekt jaderného vytápění

Publikováno: 25.12.2019
Rubrika: Jaderné

První čínský komerční projekt jaderného vytápění začal fungovat v jaderné elektrárně Haiyang v provincii Šan-tung. Dva bloky AP1000 v závodě zpočátku zajistí vytápění 700 000 metrů čtverečních bytů. Společnost Shandong Nuclear Power Company (SDNPC) - dceřiná společnost Státní energetické investiční společnosti (SPIC) a majitel elektrárny Haiyang - 15. listopadu oznámila, že po několika dnech zkušebního provozu byl oficiálně uveden do provozu demonstrační systém dálkového vytápění.

Systém vyvádí neradioaktivní páru ze sekundárního okruhu dvou bloků Haiyang AP1000, která je pak přiváděna vícestupňovým výměníkem tepla v místní výměníkové stanici. Toto teplo je poté přiváděno do stanice pro výměnu tepla mimo lokalitu patřící místní tepelné společnosti Fengyuan Thermal Power, odkud vytápěná voda protéká potrubím komunálního vytápění k zákazníkům.

Systém bude tuto zimu vytápět 700 000 metrů čtverečních bytů, včetně koleje SDNPC a některých obyvatel Haiyangu. Očekává se, že toto využití jaderné energie k ohřevu zamezí použití 23 200 tun uhlí ročně, čímž se sníží emise sazí o 222 tun, oxidu siřičitého o 382 tun, oxidu dusičitého o 362 tun a oxidu uhličitého o 60 000 tun. Očekává se, že projekt vytápění jaderné energie v Haiyangu zajistí vytápění celého města Haiyang do roku 2021. Podle SDNPC by s mírnými úpravami mohly mít jednotky 1 a 2 Haiyang kapacitu pro vytápění až 30 milionů metrů čtverečních. Po dokončení a zprovoznění dalších jednotek v Haiyangu by závod mohl nakonec zajistit vytápění více než 200 milionů metrů čtverečních bydlení v okruhu 100 kilometrů, čímž by se zabránilo použití asi 6,62 milionu tun uhlí. Pro závod Haiyang je plánováno až šest jednotek CAP1000.

Využívání vytápění jadernou energií nezvyšuje cenu, kterou spotřebitelé platí, a zájmy tepelných společností nejsou narušeny, uvedla SDNPC. Ekologické a ekonomické přínosy jsou navíc „obrovské“, účinnost jaderných elektráren je zlepšena a jsou stimulována nová průmyslová odvětví.

Čínská vláda učinila vytápění čistou energií prioritou a v roce 2017 vydala v této oblasti pokyny pro zimu v severní Číně. Národní energetická správa vydala pětiletý plán na období 2017– 2021, který zdůraznil technologii čistého vytápění.

Rusko, několik východoevropských zemí, Švýcarsko a Švédsko mají všechny systémy dálkového vytápění využívající jaderné palivo a teplo z jaderných elektráren bylo také zasíláno do průmyslových areálů v několika dalších zemích.

První blok závodu Haiyang vstoupil do komerčního provozu v říjnu 2018, druhý blok následoval v lednu. Jednotky 1 a 2 Haiyang společně poskytnou do sítě přibližně 20 TWh elektřiny ročně, což je dostačující k pokrytí jedné třetiny poptávky domácností v provincii Šan-tung.

Minulý měsíc podepsala společnost SDNPC smlouvu na rozsáhlý demonstrační projekt odsolování v Haiyangu, který měl poskytnout vodu pro obyvatele a průmyslová odvětví v této oblasti.

Zdroj: Česká nukleární společnost

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Kabex: Stánek se Shushi barem, anketa o Fukušimě (63x)
Bohumil Svoboda, ředitel divize Jaderná energetika firmy Kabex, přišel do TV studia na veletrhu Electron 2011 v Praze ří...
„Blíží se rok generační obměny. U nás sedí mladí i zkušení jaderníci v jedné kanceláři. Výměna know-how je velice intenzivní,“„Blíží se rok generační obměny. U nás sedí mladí i zkušení jaderníci v jedné kanceláři. Výměna know-how je velice intenzivní,“ (61x)
uvedl v rozhovoru pro časopis All for Power Ing. Vladimír Zika, vedoucí útvaru Péče o zařízení Jaderné elektrárny Dukova...
Americký jaderný dozor udělil licenci reaktoru AP1000 od Westinghouse (56x)
Společnost Westinghouse Electric Company získala od americké komise pro regulaci jaderných zdrojů pro svůj tlakovodní re...