Česko zůstává skládkovací velmocí
Ukázala to nejnovější data Eurostatu o skládkování komunálního odpadu za rok 2012. Zatímco v ČR skončilo na skládkách 243 kg komunálního odpadu na obyvatele, průměr EU byl téměř poloviční (136 kg). Před ČR se již dostala řada zemí východní Evropy včetně Polska a Rumunska.
Česká republika potvrdila postavení skládkovací velmoci, ukazují to čerstvě zveřejněná data Eurostatu o množství skládkovaného komunálního odpadu za rok 2012.
Podle Eurostatu skončilo v roce 2012 v Česku na skládkách přibližně 2,5 milionu tun komunálního odpadu, to je 243 kg na obyvatele. Průměr EU byl přitom téměř poloviční (136 kg). Před ČR se dostaly nejen vyspělé země západní Evropy, ale už i státy bývalého východního bloku − Estonsko (96 kg), Slovinsko (151 kg), Polsko (188 kg), Slovensko (220 kg) a dokonce i Rumunsko (227 kg).
Alarmující jsou data o skládkování recyklovatelných odpadů, kterých v roce 2012 skončilo v ČR na skládkách téměř 100 tisíc tun, tedy přes 9 kg na obyvatele. Větší množství vykázal v EU pouze Kypr (247 kg), Bulharsko (19 kg), Francie (18 kg) a Řecko (14 kg).
„České republice, bohužel, v odpadovém hospodářství naprosto ujíždí vlak. Předběhly nás už i státy východní Evropy, které měly často významně horší startovací podmínky,“ konstatoval ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek.
Vláda sice loni schválila nový Plán odpadového hospodářství na roky 2015 až 2024, který počítá s významným omezením skládkování, ale ten sám o sobě situaci nezlepší, pokud zůstane jen na papíře.
„Dobré plány a předsevzetí nestačí. Česko nutně potřebuje nový zákon o odpadech, který zásadně omezí skládkování komunálního odpadu,“ myslí si Hájek.
Nový zákon o odpadech je však zatím teprve ve stádiu věcného záměru a jeho projednávání navíc vláda včera odložila.
„I když vláda věcný záměr nového zákona o odpadech brzy schválí, k jeho finálnímu přijetí parlamentem je ještě velmi dlouhá cesta. Pokud se bude legislativní proces dál protahovat, pak tato vláda už nový zákon o odpadech vůbec nemusí stačit prosadit,“ obává se Hájek a dodává: „To by jistě potěšilo skládkovou lobby, ale pro životní prostředí České republiky by to byla velká prohra.“
Teplárenské sdružení České republiky
je zájmovým sdružením právnických osob podnikajících v teplárenství. Bylo založeno v roce 1991 se záměrem podpořit dálkové zásobování tepelnou energií. Vedle výrobců a distributorů dálkového tepla jsou jeho členy rovněž vysoké školy a organizace, jejichž činnost je svázána s dálkovým zásobováním teplem. Členové Sdružení zásobují teplem dálkově přes 1,1 milionu domácností, v nichž žije přes 3 miliony obyvatel. Teplo dodávají i průmyslovým podnikům, ale také školám, nemocnicím, úřadům a dalším odběratelům.