Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Fotovoltaické    České Národní divadlo bude napájet energie slunce

České Národní divadlo bude napájet energie slunce

Publikováno: 21.4.2009, Aktualizováno: 5.5.2009 17:36
Rubrika: Fotovoltaické

V minulých dvou letech byl v Národním divadle realizován soubor investičních a energeticky úsporných opatření v budovách a technologických systémech. Projekt označený jako Energy Performance Contracting (EPC) je vlastně metodou financování, kdy investice jsou spláceny z dosažených úspor.

Zajímavými na celém projektu jsou jeho komplexnost a efektivní využití nových technologií, šetrných k životnímu prostředí. Instalace fotovoltaického zařízení byla jedním z prvků celého systému. „Nechtěli jsme zůstat jenom u úspor modernizací zdrojů tepla, chladu, realizací rekuperace tepla a dalších opatření v Národním divadle. Snažili jsme se zaměřit i na využití energie z obnovitelných zdrojů,“ říká o nápadu s fotovoltaikou Ing. Valentýn Avramov, projektový manažer ze sdružení firem ENESA a.s. a EVČ s.r.o., které projekt připravily a realizovaly.
„Byla zpracována projektová dokumentace na klasické sluneční kolektory a její ekonomické posouzení. To dopadlo vcelku dobře, ale kolektorové pole nebylo možné uspokojivě staticky zajistit. V tu dobu jsme s kolegou našli na internetu vhodný fóliový fotovoltaický materiál od firmy Alwitra. A s panem Miroslavem Růžičkou, zástupcem technicko-provozního ředitele Národního divadla jsme věděli, že to je to pravé, co jsme hledali.“
Střešní plášť na Provozní budově Národního divadla již dožíval, proto byla jeho obnova spojena s instalováním fotovoltaických modulů. Rekonstruovaná plocha střechy 876 m2 byla z větší části pokryta ohebnou a proti povětrnostním vlivům odolnou fólií, která díky třívrstvé technologii Triple-cell využívá i modrozelenou oblast spektra, zvyšuje účinnost a garantuje konstantní příkon. Konkrétně se jednalo o 104 kusů fólií EVALON VSolar 204, které zaujímají plochu 550 m2.

Střídače Fronius IG

Firma Baghirra položila při instalaci fotovoltaického systému stovky metrů kabeláže, často v obtížně přístupných výklencích a v obklíčení vzduchotechnických zařízení. Do systému byly integrovány střídače Fronius - dva IG 40 a dva IG 60 s maximální účinností 94,3%. Střídače dosahují vyššího výkonu spojením dvou výkonnostních dílů. Při částečném vytížení pracuje jeden, při plném oba společně. Výsledek - zvýšení výnosu při současném snížení počtu provozních hodin.

Montáž systému probíhala ve ztížených prostorových podmínkách

„Jsou spolehlivé, mají pro uživatele jednoduché a komfortní ovládání,“ říká o střídačích IG Bohumil Pěnkava z firmy Baghirra. Datový komunikační systém Fronius (DATCOM) nabízí různé možnosti kontroly celého fotovoltaického zařízení: od jednoduchých audiovizuálních varování až k profesionální analýze, vizualizaci údajů a dálkovou kontrolu zařízení přes internet. Instalovaný maximální výkon fotovoltaického systému je 22 kWp a je určen pro vlastní spotřebu v Národním divadle. Snad nebudeme příliš předbíhat, ale rýsuje se možnost využití i další instalace fotovoltaického systému, tentokrát na střeše Nové scény ND, s maximálním výkonem 25 kWp. Je zajímavé sledovat ekonomicky hospodárné rozhodování manažerů v Národním divadle; určitě se z něj mohou poučit i na zisk orientované firmy.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

V Německu otevřeli největší solární elektrárnu v Evropě (48x)
(Zdroj: ČK) - V Německu nedávno otevřeli největší sluneční elektrárnu v Evropě. Nachází se v bývalém vojenském prostoru ...
Teplárenské dny 2011 zvou na odborné konference – OZE a Odpady (45x)
Mezinárodní výstava Teplárenské dny 2011 nabídne jako tradičně řadu odborných konferencí a seminářů. Hned první den, 19....
Solární elektrárny zdraží lidem proud o stokoruny (42x)
(Zdroj: www.novinky.cz) - Podpora výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů se čím dál více začíná projevovat v peněženkác...