Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Jaderné    České firmy v moderních jaderných projektech typu VVER

České firmy v moderních jaderných projektech typu VVER

Publikováno: 20.8.2018
Rubrika: Jaderné

S tím, jak zdlouhavě postupuje příprava výstavby nových jaderných bloků v Česku, se musí české firmy stále více orientovat na export. Jedním ze směrů, kam putuje česká produkce, jsou jaderné elektrárny typu VVER stavěné ruskou korporací pro atomovou energii Rosatom v řadě zemí světa.

Pilotní bloky VVER-1200

Mezi důležité reference českých firem patří dodávky komponent pro nové bloky jaderné elektrárny Novovoroněžská II. Stojí zde první blok generace III+, který byl ve světě uveden do provozu. Hodnota dodávek 14 českých firem pro tuto elektrárnu v souhrnu přesáhla 1,4 miliardy korun.

Reaktory VVER-1200 evolučně navazují na VVER-1000, které stojí například v jaderné elektrárně Temelín. Oproti svým předchůdcům nemají jen větší výkon, o čemž svědčí název, ale projektanti zahrnuli do projektu celou řadu změn, díky nimž se reaktor řadí ke generaci III+. Tedy k o stupeň bezpečnějším, ekonomičtějším a spolehlivějším jaderným elektrárnám ve srovnání s většinou ze 450 jaderných bloků, které jsou na světě v provozu.

V oblasti bezpečnosti elektrárna používá unikátní kombinaci aktivních a pasivních bezpečnostních systémů a počítá i se situacemi, kdy tyto systémy zcela selžou v případě hypotetické závažné mimořádné události (jako byla například vlna cunami v japonské Fukušimě). V tomto případě budou použity systémy pro zmírnění následků vážných havárií, které minimalizují dopad havárie na obyvatelstvo a životní prostředí. Elektrárna dále používá moderní výsledky výzkumu a vývoje, takže je plně digitalizována a používá nové materiály (díky tomu byla prodloužena její projektová doba provozu na 60 let, tedy dvojnásobek oproti VVER-1000). K dalším přednostem oproti předchozí generaci patří vyšší spolehlivost a ekonomická efektivita provozu, která je spojena například s lepším využitím uranu a optimalizovaným počtem pracovního personálu.

Elektrárna Novovoroněžská II zaujala svými parametry porotu amerického energetického časopisu Power, která každoročně hledá inovativní a historicky významné elektrárny. Udělila jí ocenění Top Plant za rok 2016 v kategorii jaderné energetiky.

První blok této elektrárny byl uveden do komerčního provozu v únoru 2017, druhý je v současnosti připravován ke spuštění. Současně s tím probíhá spouštění 1. bloku jaderné elektrárny Leningradská II, která v dubnu 2018 dosáhla 50 % nominálního výkonu.

Dodávky společnosti MSA, a.s., pro elektrárnu Novovoroněžská II v roce 2018 popisuje Martin Határ, PR Manager v této firmě: „MSA je dlouhodobým a stabilním partnerem ruských jaderných elektráren. V roce 2018 budeme pro Novovoroněžskou jadernou elektrárnu realizovat dodávky zpětných klapek L32 a náhradních dílů pro šoupátka A00.“

Další z firem, které v tomto roce dodají do Novovoroněžské elektrárny svou produkci, je Kabelovna Kabex a.s. „Kabelovna Kabex, stejně jako v minulých letech, plánuje i v roce 2018 dodávky svých kabelových výrobků pro firmu Rosatom. Tyto dodávky budou realizovány přes naše obchodní partnery v Rusku. Předpokládáme dodávky v objemu cca 10 milionů korun a kabely budou hlavně určeny pro elektrárnu Novovoroněžská II,“ uvádí Zdeněk Tošner, obchodní ředitel pro export.

Bloky VVER-1200 v dalších zemích

Nejmodernější verzí ruských tlakovodních reaktorů určených pro export jsou právě VVER-1200. Kromě toho, že je Rosatom nabízí přímo pro výstavbu v Česku, připravuje jejich výstavbu i relativně blízko k českým hranicím. Ve Finsku probíhají přípravné práce na staveništi jednoho bloku jaderné elektrárny Hanhikivi a v Maďarsku se připravuje výstavba dvojice bloků jaderné elektrárny Paks II.

Právě o tyto evropské projekty mají české firmy největší zájem, protože nám jsou blízké jak geograficky, tak technicky, a české firmy tak mohou zužitkovat své zkušenosti získané při výstavbě a údržbě českých a slovenských jaderných elektráren s reaktory VVER. Umožní jim to rozvinout své kompetence dodávkami pro reaktory generace III+ a připravit se tak na výstavbu domácích bloků.

Zájem o evropské projekty potvrzuje Jan Krška, obchodní ředitel ve společnosti I&C Energo a.s.: „Pro jaderné elektrárny typu VVER na Slovensku, v Bulharsku a na Ukrajině dodáváme dmychadla, rozvaděče, impulsní potrubí, speciální inženýrské činnosti a další produkty a služby. V současné době se naše společnost intenzivně zajímá o projekty jaderných elektráren ve Finsku a v Maďarsku. Jednání jsou zatím v počátečních fázích.“

V pokročilé fázi výstavby je dvojice bloků VVER-1200 v běloruské jaderné elektrárně Ostrověcká a po čtyřech blocích vznikne v turecké elektrárně Akkuyu a egyptské El Dabaa. Betonování prvního z dvojice bloků začalo v bangladéšské elektrárně Rooppur. I tyto projekty v zemích, které s jadernou energetikou začínají, vzbuzují mezi českými firmami zájem.

Dokládá to jednatel společnosti I.B.C. Praha, spol. s r.o., Přemysl Indrák: „Naše společnost se účastní právě probíhajících nabídkových procesů pro projekty Rosatomu Paks v Maďarsku a Akkuyu v Turecku.“

Podobně je na tom i MPower Engineering, a.s. Její obchodní manažer Miloslav Franěk uvádí: „V letošním roce bychom měli dodat armatury A43 a A00 do elektráren Novovoroněžská II a Běloruská. Podávali jsme další nabídky i na dodávku armatur pro elektrárny Kudankulam v Indii, Smolenská a Leningradská II v Rusku a Rooppur v Bangladéši.“

Další technologický krok: VVER-TOI

Pozorováním stavebních prací v ruské jaderné elektrárně Kurská II bychom mohli spatřit něco z budoucnosti ruské jaderné energetiky, která se zde postupně rýsuje. Jde o projekt VVER-TOI, což je typově optimalizovaná a informatizovaná verze reaktoru VVER-1200. Tento reaktor má vyšší výkon (1255 MWe) a zlepšené ekonomické a technologické parametry s ohledem na zkrácení doby výstavby a snížení investičních i provozních nákladů.

V Kurské elektrárně probíhá výstavba referenčního bloku a po ověření nové technologie na domácí půdě bude i tento projekt nabídnut na mezinárodním trhu. První beton do základů jaderného ostrova 1. bloku byl položen 29. dubna 2018 a první česká firma je do tohoto projektu již zapojena.

Společnosti Sigma DIZ se v loňském roce podařilo uspět v tendru na dodávky pro tento projekt. Jiří Tomášek, vedoucí divize Jaderná energetika, uvádí: „V tomto roce budeme dodávat pouze náhradní díly, například do Novovoroněžské elektrárny, ale i jiných jaderných elektráren Rosatomu. Velké dodávky máme naplánovány na roky 2019 a 2020, kdy dodáme do jaderné elektrárny Kurská II v Rusku 12 čerpadel v hodnotě zhruba 210 milionů korun.“

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


Fotogalerie
Obr. 1 – 1. blok JE Leningradská II s reaktorem VVER-1200. (Zdroj: Rosatom)¨Obr. 2 – Příprava staveniště pro JE Hanhikivi ve Finsku. (Zdroj: Fennovoima)Obr. 3 – Vizualizace dvoublokové elektrárny typu VVER-TOI. (Zdroj: Rosatom)Obr. 4 – Zahájení betonáže základů jaderného ostrova 1. bloku JE Kurská II typu VVER-TOI. (Zdroj: Rosatom)

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Vyjádření k předběžnému hodnocení nabídky Konsorcia MIR.1200 investorem (100x)
Hodnocení naší nabídky na dostavbu JE Temelín, které jsme dnes obdrželi od společnosti ČEZ, vnímáme jako předběžné. Nyní...
Unikátní model tokamaku ITER poprvé představen (99x)
V rámci společného projektu Elektrika.tv a časopisu All for Power (a dalších partnerů) na mezinárodním veletrhu Amper v ...
Aktuální stav bloků Fukushima I (k 18.3., 16:00 hodin japonského času, +8 hodin proti času v ČR) (81x)
Ve formátu PDF nabízíme ke stažení přehlednou tabulku o aktuálním stavu bloků v elektrárně Fukušima (zdroj: www.sujv.cz)...