Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    Češi a Slovinci dodají vodní turbíny do Íránu

Češi a Slovinci dodají vodní turbíny do Íránu

Projekt nové íránské vodní elektrárny Khoda Afarin otevřel brány do Persie také českým inženýrům. Česká skupina ENERGO-PRO se sídlem v Praze získala zakázku ve výši téměř 15 milionů eur na dodávku dvou Kaplanových turbín. Příslušný kontrakt s íránským průmyslovým a energetickým gigantem FARAB podepsala slovinská společnost Litostroj Power, která je součástí skupiny ENERGO-PRO a předním světovým výrobcem vodních turbín. „Spolupráce s energetickou firmou FARAB je pro nás naprosto zásadní, vodní energetika je pro Írán jedním ze strategických oborů a do budoucna bude možná spolupráce na dalších projektech," dodává k nové transakci výkonný ředitel skupiny ENERGO-PRO Pavel Váňa.

Se zástupci skupiny FARAB jednal dnes v Teheránu náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa, který je zde na pracovní návštěvě a doprovází ho 27 podnikatelů z oblasti dobývací a důlní techniky a návazné energetiky. „Dodávka turbín je největší zakázkou české firmy po uvolnění sankcí. Po jednání v Teheránu můžu potvrdit, že z íránské strany je zájem o další spolupráci v oblasti vodní energetiky," komentoval dohodu náměstek Martin Tlapa.

Celkový hydraulický návrh a modelové zkoušky turbín již realizovala další firma ze skupiny ENERGO-PRO, česká společnost ČKD Blansko Engineering. Projekt přehradní elektrárny Khoda Afarin se tak stává jedním z prvních projektů, na kterém se podílejí české firmy v Íránu po letošním uvolnění mezinárodních sankcí vůči této islámské republice. Společnosti Litostroj a ČKD Blansko Engineering tvoří průmyslový pilíř skupiny ENERGO-PRO jako mezinárodního provozovatele hydroelektráren a navazují na středoevropskou strojírenskou tradici.
Íránská zakázka pro Litostroj zahrnuje konstrukční práce, výrobu turbín, jejich instalaci a také spuštění. Každá z turbín bude mít instalovaný výkon 51 megawattů. Íránská společnost FARAB, která je mimo jiné také významným provozovatelem vodních zdrojů, staví novou elektrárnu na řece Aras na ázerbájdžánsko-íránské hranici. Stavba začala v roce 2010, její dokončení se předpokládá v roce 2018. Kontrakt s Litostrojem je tedy dvouletý.
Vodní elektrárna se nachází zhruba jeden kilometr od světoznámých mostů, známých také pod názvem Khoda Afarin. Tyto starobylé mosty z 11.-13. století vedou přes řeku Aras a spojují Írán s územím Náhorního Karabachu, který je de iure součástí Ázerbájdžánu.
Po dokončení konstrukční dokumentace společnost Litostroj vyrobí turbíny s oběžnými koly o hmotnosti 50 tun a průměru 4,5 metru. Ve Slovinsku dále chystají výrobu spirály o hmotnosti 190 tun, jejíž rozměry budou 20-20-10 metrů. Litostroj také získal opci na výrobu dvou klapkových uzávěrů o průměru šesti metrů.

 

 

 

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Trafostanice v Chotějovicích – nová R 420 kV z pohledu projektantaTrafostanice v Chotějovicích – nová R 420 kV z pohledu projektanta (128x)
Energo Ekoprojekt Turnov s.r.o. (EET) byla zapojena do prací na nové R 420 kV v Chotějovicích již od stadia vytváření ko...
Sledujte živé vysílání z Dnů teplárenství a energetiky (122x)
      Ve dnech 23 až 25. dubna 2014 proběhnou Dny teplárenství energetiky. Teplárenské sdružení pořádá tuto akci již ...
Unikátní kontejnerizovatelná vrtná věžUnikátní kontejnerizovatelná vrtná věž (119x)
Sviadnovská společnost Huisman Konstrukce vyrobila další unikátní kontejnerizovatelnou vrtnou věž LOC 400 o výšce 38 met...