Nacházíte se:  Úvod    Technologie, materiály    CO2    Certifikované kompresory 100% využívající vloženou energii - „Carbon Zero“

Certifikované kompresory 100% využívající vloženou energii - „Carbon Zero“

Publikováno: 1.7.2009, Aktualizováno: 9.7.2009 08:01
Rubrika: CO2, Technologie

Divize Oil-free Air společnosti Atlas Copco oznámila, že vodou chlazené bezmazné vzduchové kompresory řady ZR s vestavěným systémem pro využití odpadního tepla jsou celosvětově první TÜV certifikované kompresory „s nulovou spotřebou energie ze sítě“ při specifických podmínkách konstrukčního řešení. Bylo prokázáno, že 100 % elektrického příkonu lze získat zpět ve formě horké vody. Díky těmto kompresorům s neutrální produkcí emisí CO2 mohou průmyslová odvětví využívající velké množství horké vody a páry, jako je například odvětví potravin a nápojů, mlékárenský průmysl, papírny, farmaceutický průmysl, chemický a petrochemický průmysl, elektrárny, textilní průmysl, ale i sterilní průmyslové prostory, dramaticky snížit své výdaje za energie.

Úspory energie u systémů stlačeného vzduchu jsou velmi důležité, protože spotřeba energie na kompresor po dobu jeho životnosti představuje více než 80 % jeho nákladů. Zatímco průměrně systémy stlačeného vzduchu odpovídají za přibližně 10 % hodnoty nákladů průmyslově spotřebované elektřiny, účet za ně může u jednotlivých výrobních závodů dosahovat až 40 % z celkového účtu za elektřinu. Z tohoto důvodu společnost Atlas Copco již mnoho let inovuje energeticky úsporná řešení pro stlačený vzduch. Tento nový certifikát je jen dalším milníkem v historii inovací společnosti Atlas Copco.

„Jsme velmi rádi, že našim zákazníkům můžeme nabídnout řešení pro výrobu stlačeného vzduchu, které umožňuje získat zpět 100 % vstupní energie,“ říká Stephan Kuhn, prezident obchodní oblasti Compressor Technique společnosti Atlas Copco. „V současné době čelí naši zákazníci přísnějším požadavkům na snížení emisí oxidu uhličitého. Díky kompresorům s neutrální produkcí emisí CO2 mohou zákazníci získat stlačený vzduch prakticky zadarmo, což má obrovský dopad na zachování životního prostředí a také na zlepšení jejich zisku.“

Nezávislé sdružení Technische Überwachungs-Verein (německé Technické kontrolní sdružení nebo také „TÜV“) na začátku tohoto roku dohlíželo na typové zkoušky vodou chlazených bezmazných šroubových kompresorů ZR 55-750 společnosti Atlas Copco, které jsou vybaveny vestavěnými systémy pro využití odpadního tepla. Postup zkoušek zahrnoval měření elektrického příkonu a výkonu v podobě horké vody v reálném čase. Obě tato měření byla následně porovnána. Bylo prokázáno, že za specifických podmínek při teplotě 40 °C a relativní vlhkosti 70 % lze získat zpět 100 % elektrického příkonu.

Při stlačování vzduchu v kompresorech řady Carbon Zero s neutrální produkcí emisí CO2 je veškerý elektrický příkon přeměněn na teplo. Toto teplo se vyskytuje na rozličných součástech kompresoru. Skutečnou výzvou je odebírat toto teplo ze všech součástí, kterými jsou kompresní elementy, olejový chladič, mezichladič a dochlazovač. Vestavěný systém využití odpadního tepla prohání studenou vodu přes všechny tyto součásti a důsledkem tepelné výměny získává horkou vodu dosahující teploty až 90 °C. Tato horká voda může mít v průmyslu více možností uplatnění.

Většina průmyslových odvětví může využívat horkou vodu pro ohřev prostorů, sprchování a další podobné aplikace. Nejvíce je však mohou využít ta průmyslová odvětví, která pro své postupy vyžadují horkou vodu a páru neustále. Mezi typická odvětví průmyslu s požadavkem na horkou vodu a páru patří výrobny produkující potraviny a mléčné výrobky (paření, čištění, sterilizace, tavení), dále sem patří papírenský průmysl (užití ve vařáku a výparníku a při bělení a vaření buničiny), textilní průmysl (barvení, ustalování umělých vláken), farmaceutický průmysl (fermentace a sterilizace), rafinérie, chemičky a petrochemičky (destilace vodní parou, zlepšená výtěžnost, rozpouštění, vyhřívání), elektrárny (výroba elektřiny), sterilní průmyslové prostory (zvlhčování).
Horká voda či pára je normálně produkována pomocí průmyslových kotlů na elektřinu nebo paliva typu topný olej či zemní plyn. Při používání horké vody z kompresorů, ať již přímo nebo prostřednictvím napájení kotlů předehřátou vodou, lze spotřebu paliva buď výrazně snížit nebo zcela eliminovat. To vede k výrazným energetickým úsporám.

Chris Lybaert, prezident divize Oil-free Air společnosti Atlas Copco říká: „Souhrnem se dá říci, že kompresory s neutrální produkcí emisí CO2 poskytují našim zákazníkům dvojí zisk, jednak výrazný přínos v oblasti životního prostředí a jednak zvýšení rentability.“ Společnost Atlas Copco může být požádána o zveřejnění zde poskytnutých informací na základě Zákona o trhu s cennými papíry.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Návrh změny zákona o podmínkách obchodování s povolenkami (37x)
V článku je uveřejněn komentář Miroslava Řehoře z firmy Operátor trhu s elektřinou, a.s., k návrhu změny zákona č. ...
Klaus odmítl novelu, která počítá s emisními povolenkami pro aerolinky (34x)
(Zdroj: www.idnes.cz) Prezident Václav Klaus vetoval novelu zákona, podle níž by letecké společnosti od roku 2012 musely...
EU chce dostat skleníkový plyn pod zem (32x)
(www.ihned.cz, 31. 10. 2008) - Evropská unie chce s globálním oteplováním bojovat i prostřednictvím uskladňování oxidu u...