Nacházíte se:  Úvod    Rozvody energií    ČEPS se jako první připojila k platformě TERRE

ČEPS se jako první připojila k platformě TERRE

Publikováno: 13.1.2020
Rubrika: Rozvody energií

Mezinárodní platforma TERRE pro zajištění regulační energie byla spuštěna 6. ledna 2020. Z osmi evropských provozovatelů přenosových soustav, kteří se na tomto projektu podílejí, se k platformě jako první připojila společnost ČEPS. Spuštění TERRE představuje významný krok k dokončení integrace evropského trhu s energií.

Regulační energii využívají provozovatelé přenosových soustav ke kontinuálnímu udržování rovnováhy mezi výrobou a spotřebou elektrické energie. Mezinárodní platforma TERRE slouží k ekonomicky optimálnímu zajištění regulační energie s dostupností služeb do 30 minut v evropském kontextu. Díky TERREse regulační energie s dostupností služeb do 30 minut stává plně standardizovaným obchodovatelným produktem v rámci Evropy. 

„Spuštění platformy TERRE představuje završení několikaletého úsilí od stanovování obchodních pravidel přes vývoj IT řešení až po testování systému s účastníky trhu v Evropě,“ říká Zbyněk Boldiš, člen představenstva ČEPS zodpovědný za energetický obchod, regulaci a dispečink.

Na projektu TERRE se podílí osm evropských provozovatelů přenosových soustav: ČEPS, RTE (Francie), National Grid (Velká Británie), Terna (Itálie), PSE (Polsko), REN (Portugalsko), Red Eléctrica de Espaňa (Španělsko) a Swissgrid (Švýcarsko). K platformě TERRE je nyní připojena pouze ČEPS, postupně se budou přidávat další společnosti. „Zkušenosti s provozováním této platformy pomohou při následném vybudování zbývajících evropských platforem pro výměnu regulační energie MARI a PICASSO, na kterých se bude zajišťovat regulační energie s rychlejší dostupností,“ dodává Zbyněk Boldiš.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

ČEZ Distribuce bude dálkově měřit všechny distribuční trafostaniceČEZ Distribuce bude dálkově měřit všechny distribuční trafostanice (78x)
Obecně známé tvrzení „…kdo měří ví a kdo ví měří…“ platí v distribuční soustavě dvojnásob. Toho jsou si velmi dobře vědo...
ČEPS zmodernizovala vedení spojující rozvodny Mírovka a Čebín  ČEPS zmodernizovala vedení spojující rozvodny Mírovka a Čebín (69x)
Společnost ČEPS dokončila modernizaci převážné části vedení V422 mezi rozvodnami Mírovka v Kraji Vysočina a Čebín v Jiho...
Reportáž: Na návštěvě v modernizované rozvodně 400/110 kV AlbrechticeReportáž: Na návštěvě v modernizované rozvodně 400/110 kV Albrechtice (60x)
Není malých „rock’n’roll(-í)“ a malých či méně významných rozvoden… Tímto způsobem by se dalo zahájit povídání s Romanem...