Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Jaderné    Bělojarská JE: Reaktor BN-800 byl uveden do komerčního provozu

Bělojarská JE: Reaktor BN-800 byl uveden do komerčního provozu

Publikováno: 7.11.2016
Rubrika: Jaderné, Jaderné palivo

K jedné z nejvýznamnějších událostí světové jaderné energetiky došlo v ruské Bělojarské jaderné elektrárně: Do komerčního provozu byl uveden sodíkový reaktor BN-800, který je pilotním projektem v oblasti uzavírání jaderného palivového cyklu pomocí rychlých reaktorů. Uzavření tohoto cyklu minimalizuje množství radioaktivního odpadu a významně rozšíří palivovou základnu jaderné energetiky.

Dne 31. října 2016 byl podepsán generálním ředitelem koncernu Rosenergoatom, Andrejem Petrovem, protokol o uvedení 4. bloku Bělojarské JE s reaktorem BN-800 do komerčního provozu. Tato společnost provozuje ruské jaderné elektrárny a patří do struktury korporace pro atomovou energii Rosatom. Tomuto aktu předcházelo povolení dozorného orgánu Rostechnadzor, které potvrzuje, že tento blok odpovídá projektové dokumentaci, během provozu dosahuje plánovaných charakteristik a splňuje požadované normy a standardy.

4. blok Bělojarské JE byl poprvé připojen k přenosové soustavě a začal vyrábět elektřinu 10. prosince 2015. V průběhu roku 2016 byl jeho výkon postupně zvyšován v jednotlivých etapách a probíhaly kontroly správného chodu všech zařízení a systémů bloku při různých hodnotách výkonu a provozních režimech. Testy byly dokončeny v srpnu 2016 15denní komplexní prověrkou při 100% výkonu, která potvrdila, že je blok schopen stabilního provozu bez odchýlení od projektových parametrů. Během zkušebního provozu vyrobil přes 2,8 TWh elektřiny.

Podle názoru odborníků představují rychlé reaktory, mezi něž patří i BN-800, značný přínos pro udržitelný rozvoj jaderné energetiky. Umožňují podstatně rozšířit palivovou základu využitím uranu 238, který představuje přes 99 % přírodního uranu, a snížit objem radioaktivních odpadů díky opakovanému přepracovávání požitého jaderného paliva.

Čtvrtému bloku Bělojarské JE byla 1. listopadu udělena cena Top Plant za rok 2016 v kategorii jaderné energetiky, kterou každoročně uděluje časopis POWER, nejstarší americký a zároveň jeden z předních světových energetických časopisů. Porotu zaujala víceúčelovost reaktoru, která zahrnuje výrobu elektřiny, spalování plutonia a dlouhožijících transuranů obsažených v použitém jaderném palivu a produkce radioizotopů. Rozhodnutí ovlivnila také role reaktoru BN-800 v uzavírání jaderného palivového cyklu.

Mezi dodavatele pro čtvrtý blok Bělojarské jaderné elektrárny patří také české firmy. Například opavská armaturka ARAKO spol. s r. o. dodala v letech 2012-2014 celkem cca 1400 kusů armatur, mezi kterými byla převážná většina vlnovcových uzavíracích ventilů A10, A20, ale také regulační ventily, zpětné ventily a kulové kohouty. Výrobce čerpadel SIGMA GROUP a. s. dodal v roce 2011 dva čerpací agregáty typu A200-QVD-300 systému automatického hašení požárů a pro ejektorovou stanici 4 čerpací agregáty typu A400-NQD-515.

V Rusku je tak v provozu o jeden blok více, takže celkový počet provozovaných energetických reaktorů vzrostl na 35 bloků, které jsou v 10 elektrárnách. Do toho není započítán 6. blok Novovoroněžské JE, který je ve zkušebním provozu. Celkový instalovaný výkon ruských jaderných elektráren nyní činí 27,127 GWe.


Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 250 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.

Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, na nichž pracuje 35 bloků produkujících přes 17 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě.

Rosatom zaujímá přední pozici na světovém trhu s jadernými technologiemi. Desetileté portfolium exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2015 hodnotu 110 miliard amerických dolarů a patří do něj 34 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


Fotogalerie
4. blok Bělojarské JE

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Jak se vyrábí jaderné palivoJak se vyrábí jaderné palivo (73x)
Postup fabrikace jaderného paliva ukázala novinářům 19. listopadu 2019 ruská palivová společnost TVEL. Ve výrobním závod...
První blok VVER-1200 se připravuje na regulovaný provozPrvní blok VVER-1200 se připravuje na regulovaný provoz (62x)
V 1. bloku jaderné elektrárny Novovoroněžská II s reaktorem VVER-1200 spouští ruská korporace pro atomovou energii Rosat...
Svařování komponent jaderných elektráren (59x)
Jaderná energetika zastupuje významné místo ve výrobě a distribuci elektrické energie v České republice. Technologické s...