Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Tiskové zprávy    ArcelorMittal Ostrava zahájila výrobu nové oceli pro automobilový průmysl

ArcelorMittal Ostrava zahájila výrobu nové oceli pro automobilový průmysl

Publikováno: 3.10.2016
Rubrika: Tiskové zprávy

ArcelorMittal Ostrava vyvinula a jako jediná v evropské části skupiny ArcelorMittal vyrábí ocel, která najde uplatnění především v automobilovém průmyslu. Na středojemné válcovně vyrábí ploché tyče pro listové pružiny, které jsou součástí závěsného systému vozidel. Produkce nového výrobku si vyžádala investici ve výši více než 210 milionů korun.

„Výroba tyčí pro automobilový průmysl je krokem ve zvyšování podílu výrobků s vysokou přidanou hodnotou, které nám zajistí lepší konkurenceschopnost. Tento další nový výrobek, který jsme vyvinuli v Ostravě, je důkazem, že na výzkum a vývoj klademe skutečně velký důraz,“ říká Vijay Mahadevan, generální ředitel ArcelorMittal Ostrava.

Rozšíření produktového portfolia si vyžádalo investici do úpravy středojemné válcovny ve výši více než 210 milionů korun, která bude dokončena v roce 2017. Huť byla po náročných zákaznických auditech zařazena na seznam dodavatelů tyčí pro výrobu listových pružin, což je jedna z nutných podmínek, aby mohl být nový výrobek v automobilovém průmyslu používán.

Na výrobu plochých tyčí pro listové pružiny se používá nízkolegovaná ušlechtilá chrom-vanadová ocel, která se vyznačuje vysokou houževnatostí, pevností a odolností vůči cyklickému namáhání, což ji předurčuje k výrobě vysoce namáhaných strojních součástí, jako jsou listové pružiny.

Hlavní využití nacházejí listové pružiny v automobilovém průmyslu a nákladní přepravě - v užitkových vozidlech, dodávkách, nákladních automobilech, přívěsech, pick-upech, SUV, kolejových vozidlech či zemědělských strojích. Mezi odběratele patří přední první dodavatelé komponentů (Tier 1). Ti zpracovávají dodaný výrobek do podoby finálního produktu evropským výrobcům osobních a nákladních automobilů či přívěsů.

Listové pružiny se vyrábí z nízkolegované chrom-vanadové oceli zušlechťováním. Pevnostních, a zejména únavových vlastností hotových pružin se dosahuje speciálním tepelným zpracováním – kalením a popuštěním. Aby ocel měla potřebné výsledné vlastnosti, přidávají se legující prvky chrom a vanad. Hlavní vliv na únavové vlastnosti listových pružin pak má povrchová kvalita tyčí a čistota oceli.

Středojemná válcovna bude tyče vyrábět ve třech základních profilech pro parabolické pružiny, vícelistové pružiny a pneumatické systémy odpružení a v rozměrech 50 - 100 mm (šířka) x 5 - 50 mm (tloušťka). Ostravská huť je jediným závodem skupiny ArcelorMittal v Evropě, který tyče pro listové pružiny vyrábí; podobný výrobek vyrábí ArcelorMittal například v Kanadě nebo Brazílii.

Dnes vyrábí Středojemná válcovna až 750 000 tun ocelových výrobků ročně. Jedná se o široký sortiment za tepla válcovaných dlouhých výrobků, jako jsou například tyče pro výztuž do betonu v žebírkovém provedení či tyče průřezu I. Díky nedávné investici 200 milionů vyrábí válcovna také tyče s průběžným závitem v rozměrech 15 až 75 mm, které se používají ve stavebních konstrukcích, při ražbě podzemních děl a geotechnických konstrukcích.

Válcovací trať Středojemné válcovny je dlouhá přibližně jeden kilometr. Válcovna byla v době své výstavby v 80. letech druhou největší investicí v Československu (po jaderné elektrárně Temelín). Pořizovací cena byla 7 miliard Kčs.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Fotogalerie
ArcelorMittal Ostrava zahájila výrobu nové oceli pro automobilový průmyslArcelorMittal Ostrava zahájila výrobu nové oceli pro automobilový průmyslArcelorMittal Ostrava zahájila výrobu nové oceli pro automobilový průmysl

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Padlo konečné investiční rozhodnutí o mořské části plynovodu South Stream (53x)
Na včerejší schůzce v italském Milanu projednalo představenstvo společnosti South Stream Transport klíčové záležitosti t...
Dělení CzechInvestu: Nová Agentura pro podnikání a inovace zjednoduší čerpání (50x)
Vláda dnes schválila návrh ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka na novelizaci zákona o podpoře malého a středního pod...
ArcelorMittal Ostrava zahájila výrobu nové oceli pro automobilový průmysl ArcelorMittal Ostrava zahájila výrobu nové oceli pro automobilový průmysl (48x)
ArcelorMittal Ostrava vyvinula a jako jediná v evropské části skupiny ArcelorMittal vyrábí ocel, která najde uplatnění p...